- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
25. 10. 2024.
08:53 >> 08:53
2
VUK KADIĆ
Zdravstvene ustanove širom zemlje postaju poprišta agresije
Vandalski činovi napada na zdravstvene radnike predstavljaju nastavak svakodnevnog nasilja u zdravstvenim ustanovama širom zemlje, koje postaju poprišta agresije umjesto mjesta gdje vladaju tolerancija, saosjećanje i solidarnost, saopštio je direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore Vuk Kadić.
"U samo dva dana u Crnoj Gori dogodila su se dva napada na zaposlene u zdravstvenim ustanovama. U Opštoj bolnici u Pljevljima, doktor je ranjen nožem, dok je u Kliničkom centru u Podgorici zaštitar brutalno pretučen, a napadači su mu vozilom prešli preko stopala", rekao je Kadić.
Kazao je da, kao ljekar i direktor Fonda za zdravstveno osiguranje, podržava inicijativu za uvođenje posebnog krivičnog djela napada na lica koja obavljaju zdravstvenu djelatnost kroz izmjene Krivičnog zakonika.
"Takođe, smatram da je neophodno da se u rješavanje ovih slučajeva što prije uključe pripadnici policije koji bi svakodnevno boravili u zdravstvenim ustanovama kako bi zaštitili zaposlene", dodao je.
Istakao je da su Fond za zdravstveno osiguranje i Zavod za hitnu medicinsku pomoć nedavno pokrenuli pilot projekat obezbjeđenja svih jedinica hitne pomoći u Crnoj Gori, koji podrazumijeva instalaciju video-nadzora sa monitoringom u realnom vremenu, uz mogućnost direktnog dojavljivanja incidenta Upravi policije.
"To znači da će, u slučaju prijetnje ili napada na osoblje, policija odmah biti obaviještena i moći će da interveniše na licu mjesta. Pomenuti napadi pokazali su da je ovakva mjera neophodna, ali nedovoljna, te su potrebne dodatne mjere kako bi se omogućila adekvatna zaštita svih koji rade u sektoru zdravstva", objašnjava Kadić.
"Ljekari i ostali zaposleni u zdravstvenom sistemu obavljaju izuzetno odgovoran i ozbiljan posao, i najmanje što država treba da im pruži jeste bezbjednost, zaštita i podrška na radnom mjestu. To je neophodno i zbog pacijenata koji zaslužuju najbolje medicinske usluge, ali i povjerenja koje javnost mora imati u zdravstveni sistem, kako bi se osiguralo da svi mogu primiti adekvatnu i sigurnu njegu bez straha od nasilja", zaključio je Kadić.
Коментари2
Остави коментар