Osnovna tema
Crno/bijela tema
Inverzna tema
MNE Play
MNE Play

Podešavanja

Umanji / Uvećaj

Izaberite temu

Osnovna tema
Crno/bijela tema
Inverzna tema

Društvo

A.J.

25. 08. 2024.12:12 >> 12:30
7
Čitaj mi:

PEČATI U PASOŠU ODLAZE U ZABORAV

Od 10. novembra nova pravila za ulazak u EU

Novi sistem ulaska i izlaska (EES) u Evropsku uniju stupiće na snagu 10. novembra ove godine. Svi putnici iz zemalja koje nijesu članice EU moraće da registruju svoj ulazak i izlazak iz zemalja unije, kao i područja Šengenskog sporazuma, tako što će ostaviti svoje biometrijske podatke, uključujući otiske prstiju, skeniranje lica i podatke o pasošu, prilikom ulaska na teritoriju unije. Nova pravila odnosiće se i na crnogorske državljane.

846254
Putovanja Pasoš PixabayPutovanja Pasoš Pixabay (Foto: Pixabay)

Sistem pečatiranja pasoša uskoro će biti zamijenjen uvođenjem digitalnih kontrola svih putnika koji dolaze iz zemalja koje nijesu članice EU. To je najavila evropska komesarka za unutrašnje poslove i migracije Ilva Johanson.

"Odlučila sam da sistem ulaska i izlaska počne da radi 10. novembra", kazala je Johanson i naglasila da su pravno potrebni različiti koraci prije nego što Evropska komisija donese zvaničnu odluku o tom pitanju.

"Ali ponosno otkrivam da je ciljani datum 10. novembar", rekla je Johanson.

Riječ je o prelasku na najsavremeniji digitalni sistem upravljanja granicama na svijetu, koji će, prema njenim riječima, olakšati putovanja, a Evropu učiniti bezbjednijom.

"Na svakom pojedinom graničnom prelazu, na svakom aerodromu, u svakoj luci, svakom pojedinačnom putu koji vodi u Evropu, imaćemo sve povezane digitalne granične kontrole, sve uključene u isto vrijeme", rekla je Johanson.

Sistem je sačinjeno iz dva dijela i da njegov prvi dio, poznatiji kao EES počinje s radom 10. novembra, a služiće da se prijavite na put. U pitanju je automatizovani sistem za registraciju ulaska i izlaska iz EU.

Dakle, odlaskom na web sajt ili mobilnu aplikaciju EES i biće potrebni putni dokumenti, kao i biometrijski podaci.

Drugi korak poznatiji je kao ETIAS i njegova primjena se očekuje u prvoj polovini naredne godine, ali ne odmah, već uz prelazni period od šest plus šest mjeseci.

Šta je razlika između ETIAS-a i EES-a?

Evropski sistem putnih informacija i autorizacije ETIAS odnosi se na 63 zemlje koje, iako nijesu članice, nije im potrebna viza za ulazak, dok EES pokriva sve spoljne granice Evropske unije, i odnosi se na sve putnike iz trećih zemalja, bez obzira na to da li im je potrebna viza ili ne.

U treće zemlje podrazumijevaju sve države koje ne pripadaju Evropskoj uniji ili Evropskom ekonomskom prostoru.

U suštini, svi građani van Šengen zone će morati da popune ETIAS formular, plate taksu od sedam eura i dobiju odobrenje na tri godine, ali će putnici moći da borave u Šengen zoni 90 dana u periodu od pola godine

S druge strane EES je samo sistem monitoringa, s kojim će imati posla granična policija. Na taj način, Evropska unija lakše može da prati da li je putnik ostao duže od dozvoljenog boravka – 90 dana.

U toku je završna faza testiranja a konačne testove sprovode agencija eu-Lisa kao i zemlje članice EU.

Pratite nas na

Komentari7

Ostavi komentar

25.08. 2024, 16:47

anonymous [neregistrovani]

cgc

sto ce nam EU bolje sa rusijom i srbijom otkaciti ove iz eu odma mrs vise sa pravilima

Odgovori

25.08. 2024, 15:19

anonymous [neregistrovani]

Reciprocitet

Da li ćemo i mi uvesti ove muke građanima EU? Valjalo bi. Da osjete i oni kako je to fino.

Odgovori

25.08. 2024, 15:16

anonymous [neregistrovani]

Trt

A DPS nam napričao da smo mi dio EU. Pa uveli evro, pa ovo, pa ono... A mi građani entog reda.

Odgovori

25.08. 2024, 15:11

anonymous [neregistrovani]

koment.

Umjesto da se drzava, tj. vlast, izbori da posto smo kako kazu 'na vratima EU' da sa ličnom kartom ulazimo, Nama ce na kraju i pasoṣ̌ biti malo.

Odgovori

25.08. 2024, 13:16

Šćepan

EES i ETIAS

Za EES od 10. novembra ne postoji nikakav website nit aplikacija na koje se treba prijaviti pre puta. EES je uzimanje otisaka 4 prsta i fotografija na mestu ulaska u EU.
ETIAS je prijavljivanje PRE PUTA na website, davanje podataka i uplata sedam (7) eura. Oslobodjeni maloljetnici i preko 70 godina.
Nevjerovatno koliko ni najjasniju stvar ne umiju da objasne. Dakle, NE POSTOJI EES WEBSITE.

Odgovori

25.08. 2024, 12:41

anonymous [neregistrovani]

U neđelju

Odgovori

25.08. 2024, 12:37

anonymous [neregistrovani]

x

znači migranti iz podsaharske afrike mogu bez ikakvih papira da ulaze 'refjučis velkam' , a mi koji smo 'na vratima eu' - nama dodatne namete i otiske uzimaju! nama traže testove na kovid, refjučisima ne traže ni da li su vakcinisani na koleru ili TBC.

Odgovori

Ostavi komentar

Pravila komentarisanja sadržaja Portala RTCGViše
Poštujući načelo demokratičnosti, kao i pravo građana da slobodno i kritički iznose mišljenje o pojavama, procesima, događajima i ličnostima, u cilju razvijanja kulture javnog dijaloga, na Portalu nijesu dozvoljeni komentari koji vrijeđaju dostojanstvo ličnosti ili sadrže prijetnje, govor mržnje, neprovjerene optužbe, kao i rasističke poruke. Nijesu dozvoljeni ni komentari kojima se narušava nacionalna, vjerska i rodna ravnopravnost ili podstiče mržnja prema LGBT populaciji. Neće biti objavljeni ni komentari pisani velikim slovima i obimni "copy/paste" sadrzaji knjiga i publikacija.Zadržavamo pravo kraćenja komentara. Manje

Da biste komentarisali vijesti pod vašim imenom

Ulogujte se
ZAKLjUČANO: OTKLjUČAJTE POVLAČENjEM STRELICE U DESNO ...

Najnovije

Najčitanije