- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
14. 02. 2024.
11:15 >> 11:27
TRIBINA U CRKVI SVEToG ĐORĐA
Društvena i duhovna obaveza da SPC i islamska zajednica sarađuju
Postoji prostor, kao i društvena i duhovna obaveza, da SPC i Islamska zajednica u Crnoj Gori mnogo više i češće sarađuju u budućnosti, saopštili su učesnici tribine na temu "Koliko se poznajemo"? U sali parohijskog doma crkve Svetog Đorđa pod Goricom, razgovarali su sveštenici Mitropolije Crnogorsko-primorske i predstavnici Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori.
Na tribini je predstavljena najnovija knjiga Džemala Dacića "Uzdah mladosti" koja na moderan način, savremenim jezikom, govori o osnovnim istinama islamske vjere. Ona, po ocjeni učesnika tribine, dotiče one univerzalne duhovne teme koje lako mogu razumijeti svi vjerujući ljudi u Crnoj Gori, pa i pravoslavni hrišćani.
U razgovoru na teme međusobnog odnosa dvije religije, i suživota vjernika Crkve i Islamske zajednice, učestvovali su: imam Džemal Dacić, šef kabineta reisa Islamske zajednice u CG; imam Fuad Čekić, generalni sekretar Mešihata Islamske zajednice u Crnoj Gori; protojerej Predrag Šćepanović, arhijerejski namjesnik podgoričko-danilovgradski.
Moderator večeri bio je sveštenik Gojko Perović, takođe arhijerejski namjesnik u Podgorici.
Kako je saopšteno iz MCP, sveštenik Predrag Šćepanović je navodio lijepe primjere iz istorije crkve i islama koji govore o suživotu i međusobnom razumijevanju, kako na planu svjetske povijesti, tako i na području Crne Gore.
Efendija Fuad Čekić je podsjetio na primjere iz okruženja gdje SPC i Islamska zajednica sarađuju na institucionalnom nivou, učestvujući u radu međureligijskih vijeća.
“ Istakao je i pozitivan primjer delovanja vjerskih škola u Crnoj Gori: pravoslavne Gimnazije u Podgorici, Bogoslovije na Cetinju i Medrese u Tuzima”, navodi se u soapštenju.
Moderator tribine sveštenik Gojko Perović je ukazao na fenomen medijskog odabira tema iz života vjerskih institucija, i naveo obilje primjera gdje se međureligijski razgovori i saradnja ne ističu, od strane medija, u onoj mjeri u kojoj javnost bruji kad se desi neki incident i politički ispad na identiterske teme.
Tribini je prisustvovala brojna publika, između ostalih i potpredsjenik Vlade Momo Koprivica, gradonačelnica Podgorice Olivera Injac, službenici Islamske zajednice u CG, sveštenstvo Mitropolije Crnogorsko-primorske, novinari, studenti i zainteresovani gradjani.
“Opšti zaključak svih učesnika dijaloga bio je da postoji prostor, kao i društvena i duhovna obaveza, da SPC i Islamska zajednica u Crnoj Gori mnogo više i češće sarađuju u budućnosti”, saopšteno je iz MCP.
Коментари0
Остави коментар