Друштво

Туфик Софтић

27. 09. 2023. 06:53   >>  06:53

АФЕРА "АУТОБУСИ"

Кривичну пријаву СДТ-у предали и радници "Симон војажа"

Радници беранске ауто-превозне фирме у Беранама, "Симон војаж" предали су данас кривичну пријаву против стечајног управника Лада Шекуларца, због, како сматрају, незаконите продаје осам најбољих аутобуса за свега 34 хиљаде еура.

Они су се обратили Основном државном тужилаштву у Беранама, одакле су добили препоруку да је то предмет за Специјалног државног тужиоца, и да могу поштом да пошаљу, што су они потом и учинили.

"Сви некадашњи радници, који су увођењем стечаја остали без посла, продружили су се овој кривичној пријави, и очекујемо да је Специјални државни тужилац хитно узме у разматрање", казали су они Порталу РТЦГ.

Радници некадашњег "Симон војажа" су изразили сумњу да се ради о намјештеном тендеру, јер је испало да један аутобус од осам продатих, не вриједи више од четири хиљаде еура.

"Стечајни управник је узео нашу муку. То смо годинама стварали. Годинама смо пљачкани од бившег власника, а сада треба да нас опљачка и стечајна управа. Нећемо то дозволити. Како су одвезени из Берана, аутобуси ће тако морати бити враћени", кажу радници.

Ово је трећа кривична пријава против стечајног урпавника "Симон војажа" због тога што је на лицитацији за коју није знао нико од повјерилаца, подгоричкој фирми БЛТ продао осам најбољих аутобуса беранске компаније.

Кривичне пријаве раније је предала компанија "Викторија експрес". Прву кривичну пријаву предали су због тога што је прекршен закон и није сачекан рок од осам дана за жалбе, а у другој пријави, такође Специјалном државном тужиоцу, из ове фирме су изразили сумњу да се ради о организованом криминалу у којем је учествовало више лица, осим стечајног управника.

Они су се недавно обратили Специјалном државном тужиоцу са ургенцијом да што прије узме предмет у рад.

Бивши радници траже да се тендер за продају аутобуса поништи и да се аутобуси врате у Беране. Међу раднцима који су потписали кривичну пријаву су и неки од оних који су возили најбоље аутобусе на међународним линијама.

"Продати аутобус за четири хиљаде еура, то је невјероватно. Половно ауто не може да се купи за те паре. Па и полован трактор скупље кошта. Ово је криминал. Вјеровали смо стечајном урпавнику до тренутка док није почео да одуговлачи продају аутобуске станице. Наводно је држао цијену, а онда је осам аутобуса продао за толико колико је продао", кажу радници.

Они траже од Привредног суда хитну смјену стечајног управника и његову одговорност, и захтијевају од државних органа да се коначно, послије скоро четири године агоније, заинтересују за случај беранског "Симон војажа".

"Тражимо да Општина Беране или држава узму аутобуску станицу, да се врате аутобуси, и да ми покушамо да организујемо посао. Читав сјевер је у аутобуском хаосу због ове ситуације. Погледајте шта се ради на чекалишту аутобуса на улици, поред закључане аутобуске станице, ту сваки дан неко од путника може да страда. То је брука", кажу радници.

И неки од повјерилаца који су дуго у овом послу раније су исказали спремност да узму аутобуску, и да је ставе у функцију.

Стечајни управник компаније "Симон војаж", Ладо Шекуларац, није одговорио на питање постављено још прије првомајских питања, да ли има заинтересованих купаца и да ли има план како да прекине агонију са атуобуским саобраћајем у овом граду.

Од почетка афере "Аутобуси" Портал РТЦГ му је редовно достављао питања, на која он није одговарао.

Криза у највећем аутопревозном предузећу на сјеверу државе започела је одавно, а кулминирала је у мају 2020., када су радници ступили у генерални штрајк. Тада су им власници били дужни плате и друга потраживања за пуне двије године.

Вјеровало се да ће увођењем стечаја да се прекине хаотично стање на улицама у погледу паркирања аутобуса, али се то није догодило.

Из те Дирекције МКИ тада је речено да су све чинили у протеклом периоду, односно да се "интезивно радило на рјешавању проблема функционисања аутобуске станице Беране".

Како је рађено и данас се послије толико времена може видјети по гужвама на улицама. Док се све то дешава, грађани који користе услуге јавног превоза не могу доћи до основних информација о поласцима аутобуса, да ли има или нема карата, јер аутопревозници немају гдје пријавити ни поласке, нити број слободних мјеста у аутобусима.

Беранско аутопревозно предузеће "Симон војаж" настало од некадашњег Југопревоза, односно "Иванградпревоза", који је било међу најјачима у бившој Југославији. Послије западања у кризу, 2004. године уведен је први стечај и предузеће годину касније продато мјешовитој фирми "Симон војаж".

Та фирма је одмах распродала камионски возни парк и само од тога повратила сва уложена средства.
Наставила је да ради са стотину радника, а онда и она почела да посустаје и укида линије, када су прије двије године радници и започели штрајк.

У међувремену је луксебургшки држављанин Симон Бернард поднио кривичну пријаву против свог партнера у Црној Гори Мехмеда Адровића, високог функционера Демократске партије социјалиста, за злоупотребу службеног положаја и наводног фалсификовања његовог потписа. Та кривична пријава је завршила у Специјалном државном тужилаштву, и покренут је извиђај, али за сада ни тај предмет нема епилог.

Адровић је у међувремену отуђио машине из фабрике пешкира у свом селу Бор код Петњице, која је ушла у стечајну масу, јер је утврђено да је изграђена новцем "Симон војажа".

Осим радника, повјерилаца и других превозника, огорчени су као и грађани Берана, јер Министарство капиталних инвестиција, у чијој је надлежности Дирекција за друмски саобраћај, већ три и по године није у стању да ријеши проблем једне аутобуске станице, која је некада била најпрометнија, не само на сјеверу, већ и међу најпрометнијима у Црној Гори.

 

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније