Друштво
22. 09. 2023. 20:39 >> 20:49
У УЛЦИЊУ
Међународни конгрес рачуновођа и ревизора прилика да се сагледају проблеми
Један од најзначајнијих догађаја за рачуноводствено-ревизорску професију, XVIII Међународни конгрес рачуновођа и ревизора Црне Горе, у организацији Института сертификованих рачуновођа Црне Горе, почео је јуче у хотелу „Азул Беацх Ресорт Монтенегро“ у Улцињу и трајаће до сјутра.
Тема овогодишњег Конгреса је „Рачуноводствено/ревизорска професија у функцији имплементације циљева одрживог развоја“ и привукла је велику пажњу и интересовање, како рачуноводствено-ревизорске професије, тако и академске заједнице, јавног сектора, банкарског сектора и шире јавности.
Предсједник Управног одбора ИСРЦГ Винко Никић на отварању конгреса казао је да је овогодишњи догађај прилика да се сагледају тешки трендови и нађу рјешења како би се побољшао економски амбијент.„То ће бити корисно да унаприједимо конкретан економски амбијент у Црној Гори, да поспјешимо финансијску стабилност и да пронађемо рјешење за превазилажење и смањење инфлаторних кретања у Црној Гори“, казао је Никић.
Министар финансија Александар Дамјановић поручио је да разумије проблеме са којима се сусријећу рачуновође, а највећи проблем види у нелојалној конкуренцији.
„Држава у сарадњи са струком мора да учини све да се обезбиједи уклањање сиве економије на овом тржишту. Због неадекватног понашања појединаца нарушава се углед рачуноводствене професије у Црној Гори“, казао је Дамјановић.
Потпредсједник Владе и министар пољопривреде Владимир Јоковић истакао је важност рачуноводствене професије. „Надам се да ћете учинити све како би приходи Црне Горе који јој припадају били наплаћени, а како би се држава изборила са корупцијом која се спроводи у компанијама. Зато је ваша огромна обавеза да искази државних компанија буду истинити“, казао је Јоковић.
Гувернер Централне банке Црне Горе Радоје Жугић поручио је да сваки појединац треба да да свој допринос укупној финансијској стабилности. Напомиње да је банкарски систем у Црној Гори стабилан те да су сви параметри да историјском максимуму.„Висока ликвидност, високи депозити који су око 5,4 милијарде еура. То је знак повјерења у банке али забрињава одсуство склоности према инвестирању“, поручио је Жугић.
Да рачуноводствено ревизорска професија даје велики допринос у креирању стандарда успјешног и законитог пословања и правилне примјене пореских прописа сматра Владимир Булајић, директор Управе прихода и царина. „То има директни и индиректни утицај на одрживост буџета и ефикасност управљања системом јавних финансија што је од посебног значаја. Сарадња са рачуновођама је дио нашег стратешког приступа“, поручио је Булајић.
Током другог дана конгреса потписан је Споразум о сарадњи ИСРЦГ и Привредне коморе Црне Горе чиме је формализована дугогодишња сарадња двију институције.У досадашњем трајању Конгреса, одржана су два округла стола:• Црна Гора између садашњости и будућности – Нова развојна перспектива, Модератор: Проф. др Анђелко Лојпур. Учесници панела су били: г-дин Горан Ђуровић, Министар економског развоја и туризма; Проф. др Никола Фабрис, Вицегувернер Централне банке Црне Горе, Проф. др Милан Дабовић, Сенатор Државне ревизорске институције и Проф. др Никша Гргуревић, Декан Факултета за менаџмент, Херцег Нови.• Финансијска стабилност и економски опоравак у условима високе инфлације, Модератор: Проф. др Винко Никић. Учесници панела су били: Проф. др Никола Фабрис, Вицегувернер Централне банке; г-дин Братислав Пејаковић, Генерални секретар Удружења банака Црне Горе; г-дин Никола Калуђеровић, Директор за правне послове и безбиједност, Ловћен банка.
Велики број учесника Конгреса имао је прилику да чује и веома интересантне и актуелне презентације- Проф. др Николе Фабриса, Вицегувернера Централне банке Црне Горе, на тему „Резултати обраде завршних рачуна“, - Проф. др Бранислава Радуловића, Сенатора Државне ревизорске институције, на тему „Ревизија заштите животне средине у контексту остваривања циљева одрживог развоја – искуства и перспективе“, - др Радоице Лубурића, Извршног директора Централне банке Црне Горе, на тему „Вјештачка интелигениција између илузија и стварности“, и - Доц. др Тање Лаковић, професорице на Економском факултету у Подгорици, на тему „Изазови и могућности ревизорских друштава у пружању услуга увјеравања о одрживости у Црној Гори.
Коментари 0
остави коментар