Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

А.М.

08. 09. 2023. 14:07 >> 14:09

UIP

"Inspektor bez ovlašćenja da zadrži osobe sa egzotičnim životinjama"

Ekološki inspektor nije pustio osobu sa krokodilom i pitonom u Baru da odšeta, već je pomenuta osoba svojevoljno odšetala nakon 15-ominutnog čekanja službenika UP, koji je pozvan da legitimiše to lice. To je saopšteno iz Uprave za inspekcijske poslove, a nakon informacije da je lice sa zabranjenim životinjskim vrstama "odšetalo".  Ističu da nemaju zakonska ovlašćenja da primjenjuju sredstva prinude za zadržavanje lica.

U Upravi za inspekcijske poslove kažu da su 14.avgusta 2023. godine u toku vršenja inspekcijskog nadzora u zoni Šetališta kralja Nikole u Baru, u zoni ispod gradskog stadiona stranu državljanku koja je posjedovala dvije jedinke divljih vrsta životinja:   zmiju - piton (Python) i krokodila. 

"Ona je životinje stavljala u promet radi sticanja dobiti  na način što ih je nudila prolaznicima za fotografisanje uz nadokanadu, sa mogućnošću izrade-štampanja  fotografija na licu mjesta", kažu u UIP-u.

Tvrde da se u skladu sa obavezama koje proizilaze iz Zakona o inspekcijskom nadzoru, postupajući inspektor  legitimisao stranci u postupku inspekcijskog nadzora i istu upoznao sa predmetom inspekcijskog nadzora (dozvole za životinje koje posjeduje u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode). 

"Prije navedena je dala informaciju da se dozvole nalaze kod  drugog lica, sa kojim se vršila komunikacija putem telefona, po pitanju dokumentacije i porijekla životinja. Od zatečenog lica sa životinjama na šetalištu u Baru zatraženo je da stavi na uvid lična dokumenta u cilju utvrđivanja identiteta, ali po izjavi ista ih kod sebe nije imala", navode iz UPI-a i kažu da je potom, od strane postupajućeg inspektora pozivom na broj 122 zatražena  asistencija pripadnika Uprave policije. 

"Dobijenja je informacija da će njihovi službenici doći na lice mjesta u što kraćem roku i da iste treba sačekati.  Nakon poziva prema policiiji, stranci-subjektu nazdora je saopšteno da treba da sačeka dolazak policijskih službenika radi utvrđivanja njenog identiteta. Stranka – subjekat nadzora nakon nekih 15-ak minuta od poziva ka broju  122 Uprave policije – OB Bar, se sa još jednom osobom koja se tada na licu mjesta pojavila, svojevoljno udaljila sa lica mjesta i napuštila mjesto vršenja inspekcijskog nadzora", tvrde u UP. 

Podcrtavaju da postupajući inspektor, lice koje je bilo stranka u ovom postupku inspekcijskog nadzora nije „puštio“ da se udalji,  već je ono to učinilo svojevoljno i pored upozorenja.

"Do tog trenutka, pripadnici Uprave policije – OB Bar nijesu bili još stigli na lice mjesta, pa je postupajući inspektor pozivom na broj 122 dao obavještenje Upravi policije – OB Bar o prije navedenom", navodi se u saopštenju UIP-a, misleći na udaljavanje osobe sa pitonom i krokodilom. 

Tvrde da je o cijelom događaju, kao i o stavljanju divljih vrsta životinja u promet postupajući inspektor  pisanim putem obavijestio i ODT Bar i Upravu policije – CB Jug – Odjeljenje bezbjednosti Bar u cilju preduzimanja mjera i radnji iz njihove nadležnosti.
Komentarišući inicijativu koju je Ekološkoj inspekciji uputio NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica, ističu da su im u odgovoru objasnili šta se desilo. 

"Inspektori Uprave za inspekcijske poslove – Odsjek za ekološku inspekciju u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, i drugim zakonima,  nemaju data ovlašćenja primjene sredstava i tehnika prinude, odnosno primjene fizičke sile za zadržavanje lica", naglasili su iz UIP-a.

Odgovarajući na navode o informaciji u vezi sa držanjem u zatočeništvu srna na katunu na planini Maganik, kažu da su one u nadležnosti inspekcije za šumarstvo, lovstvo i zaštitu bilja, a ne ekološke inspekcije. 

"U cilju rješavanja problema sa nelegalnim držanjem divljih vrsta životinja u Crnoj Gori, Uprava za inspekcijske poslove – Odsjek za ekološku inspekciju kroz učešće u radnoj grupi za izradu novog Zakona o zaštiti prirode predlaže usvajanje u praksi funkcionalnih i primjenjivih normi po pitanju držanja divljih vrsta životinja u zatočeništvu, bilo u objektima u kojima se one drže radi prikazivanja javnosti, uzgajanju zbog drugih komercijalnih razloga ili se drže kao ljubimci, a naročito po pitanju postupaka oduzimanja divljih životinja koje se drže u zatočeništvu bez dozvola ili su predmet nelegalnog stavljanja u promet", kazali su iz UIP.

Za rješavanje ovog problema, kako kažu,  potrebno je adekvatno i primjenjivo sistemsko rješenje koje može dati adekvatan odgovor ovom problemu u cjelosti, kao i obezbjeđivanje potrebne infrastrukture za prihvat i smještaj oduzetih životinja.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније