- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
06. 09. 2023.
07:07 >> 07:06
6
SKI CENTAR LOKVE KOD BERANA
Vlasnici zemljišta isparcelisali skijašku stazu
Privatni vlasnik zemljišta na planini Cmiljevici kod Berana, isparcelisao je skijašku stazu koja je oduvijek postojala i korištena na ovom terenu i oglasio na prodaju za vikednice.
To je Portalu RTCG vlasnik Ski centra Lokve Dejan Guberinić, koji je bio u čudu da tako nešto može da se dogodi.
Prema posjedovnim listovima iz beranskog katastra, u koje je naš Portal imao uvid, na mjestu postojeće skijaške staze planirana je gradnja najmanje petnaest planinskih kuća i vikednica.
“Ja prosto ne znam šta da radimo. Pored svih problema koje smo do sada imali za vrijeme pripreme staza za skijašku sezonu i zbog kojih ski centar nije radio već tri godine, sada imamo još i ovaj problem. Ovo je zemlja čuda. Potpuno nam je nejasno kako je taj vlasnik mogao da kupi to zemljište i kako ga je isparcelisao i upisao u katastraske knjige”, kaže Guberinić.
On dodaje da je vlasnik zemljišta već na teresnima skijaške staze postavio table sa natpisom “na prodaju”.
“Mene je zvao jedan zainteresovani kupac, i ja sam se našao u čudu. Rekao sam mu, ako pokuša da kupi, da ću i protiv njega i protiv vlasnika podnijeti krivične prijave. To je ustvari nešto što bi trebalo država da uradi i da preispita kako se došlo u ovu situaciju”, kaže Guberinić.
Portal RTCG kontaktirao je i sadašnjeg vlasnika Vosjislava Dedovića, koji je potvrdio da je vlasnik tog dijela zemljišta 1/1.
“Sa mnom ne može da se razgovara bahato. Moramo da razgovaramo. Na tablama stoji "na prodaju", ali ja ne namjeravam da prodajem, već da na tom zemljištu gradim više ugostiteljskih objekata pod nazivom plavi Lim, pod kojim nazivom imam i restoran i prenoćište na ulazu u Berane. Ja samo razvijam djelatnost. Dozvole sve imam, i ništa ne radim napamet”, kazao je Dedović za naš portal.
On je naglasio da je dugogodišnji radnik nekadašnejg hotelsko turističkog preduzeća Berane, i da to zemljište ima odavno.
Guberinić, sa druge strane, ističe da ako država i ovog puta ostane nijema na to što se dešava, odnosno ne proglasi javni interes po Zakonu o skijalištima, da im neće preostati ništa drugo već da razmontiraju žičaru, takozvanu “tanjiraču” u popularnom mjestu pod nazivom Skrivena, i da konačno dignu ruke od svega.
Vlada Crne Gore je pred prošlogodišnju skijašku sezonu ovom skijalištu kod Berana dodijelila deset hiljada eura kroz sredstva koja se dodjeljuju preko Uprave za kapitalne projekte, upravo za pripremu sezone.
Guberinić kaže da on i njegov stariji brat, koji su u tom poslu, nikada nisu ni tražili pomoć u novcu od Vlade, već da su od svih u čijoj je to nadležnosti tražili da se riješi problem upisa ovog skijališta, ali da niko nije pokušao do sada ni da im, kako je kazao, okrene glavu.
“Mi smo u takvoj situaciji da smo vlasnici preduzeća “Ski centar Lokve”, a da ne možemo da organizujemo sezonu skijanja, zbog problema sa vlasnicima zemljišta na kojem se nalazi uspinjača i skijaške staze”, kaže Guberinić.
Njemu i njegovom bratu, kako objašnjava, nije jasno kako je Ski centar Lokve napravljen prije četrdeset godina i kako je izgrađena i radila žičara, a da sada nema dokumenata o tome.
“Kako se to dogodilo, gdje su dokumenta o tome kada je skijalište građeno. Neka se drugi time bavi, u čijoj je to nadležnosti, a mi samo tražimo da se u katastru upiše službenost skijališta, što je obaveza po Zakonu o skijalištima. Mi ne želimo da oduzememo zemljište nikome, samo da nam se omogući da radimo nesmetano u sezoni, a ne da nas vlasnici zemljišta ucjenjuju i podnose prijave protiv nas”, kaže Guberinić.
Braća Guberinić iz Berana, od kojih stariji ima privatnu firmu u Švajcarskoj za njegu starih osoba i lica koja se oporavljaju od bolesti, registrovali su u Crnoj Gori preduzeće pod nazivom „Ski-centar Lokve“ prije osam godina.
Njihovi planovi bili su vrlo ambiciozni. Željeli su da naprave dobar ski-centar, ali ne samo ski-centar, već i da na ovom mjestu ožive ljetnji planinski turizam.
Planirali su izgradnju nove dugačke žičare, od hotela, pa sve do vrha Cmiljevice, na preko hiljadu i osamsto metara nadmorske visine, i to je ono o čemu se, kako kažu, intenzivno razmišljali.
Želja im je, kako su pričali, bila da ovdje dovedu stranu klijentelu, najviše goste iz Švajcarske. Stariji, Dragan, i ranije ih je dovodio i pravili su izlete po Cmiljevici. Stranci su bili oduševljeni netaknutom prirodom.
Ski-centar Lokve, sa istoimenim hotelom nalazi se na nadmorskoj visini od 1350 do 1800 metara. Hotel je lociran odmah pored magistralnog puta koji od Berana vodi prema Rožajama.
Otvoren je u prvoj polovini osamdesetih godina prošlog vijeka i to je bilo vrijeme pravog procvata. Tada je predstavljao tek otkriveni biser, posebno za turiste iz Vojvodine, koji su, skupa sa Berancima, podigli i čitavo vikend naselje u njegovoj neposrednoj blizini.
Uspijevao je da radi i devedestih godina, u vremenima krize i poznate hiperinflacije sve do nesrećne prve privatizacije, kada se društvo okupljeno oko firme Euroturist GMBH pokazalo kao potpuno neodgovorno.
Poslije velike agonije, ski centar je prodat Rusu Alanu Alikovu, ali ni ovaj Rus nije ispunio bajkolika obećanja.
Onda su ga kupili braća Guberinići, emotivno vezani i za ovu planinu i za Berane, i napravili velike planove da ga konačno stave u punu funkciju i da mu vrate staru ljepotu i prepoznatljivost na turističkoj mapi Crne Gore i regiona. Od države i Vlade nisu tražili novac.
Tražili su samo da se riješe administrativne barijere, koje su za njih bile nepremostive. Da je htio, bilo koji ministar turizma, mogao je to riješiti za najkraće vrijeme.
Sada nakon svega, kada su se gajile nade da će službenost na skijalištima biti proglašena, pojavio se novi problem koji djeluje potpuno nevjerovatno - da neko na skijaškoj stazi, jednoj od najstarijih na teritoriji Berana, isparceliše zemljište i oglasi ga na prodaju.
Vlasnik zemljišta tvrdi, međutim, da na to ima pravo, jer je vlasnik 1/1, i ponavlja da je tu za razgovor i dogovor.
Guberinići podsjećaju da je to skijalište bilo od kada pamte najstariji Beranci, i da država mora da upiše službenost.
Iako je u međuvremenu otvorena i postala mnogo atraktivnija planina Jelovica preko koje vodi novi put do Jezerina i Kolašina, mnogi Beranci, posebno oni koji su na Cmiljevici izgradili vikendice i ugostiteljske kapacitete, žele da ovo skijalište opstane i traže da se ispita kako je izvršena parcijalizacija skijaške staze i katastarski upis tako isparcelisanog zemljišta.
Upravo krajem ovog ljeta Vlada Crne Gore je opredijelila sredstva da se asfaltira put od magistrale, do vrha glavne skijaške staze i vikendica i ugostiteljskih objekata.
Za mnoge Berance ovi planinski tereni su atraktivniji i od Bjelasice. Sasvim druga priča je što Bjelasica postaje takozvani mega projekat, Cmiljevica će ostati vječiti simbol planine i skijališta u Beranama.
Коментари6
Остави коментар