Друштво
30. 07. 2023. 10:24 >> 13:28 1
РАДИ СЕ НА ЗАШТИТИ
Поткорњак напао шуме смрче на сјеверу и условио сушење, штета огромна
Велики дио шума, углавном смрче, у шест општина на сјеверу Црне Горе заражен је поткорњаком који условљава сушење дрвећа. Према ријечима шефа подручне јединице Управе за шуме Рожаје Алена Калача захваћене су огромне површине и у неким општинама су причињене озбиљне штете. Комисија је, каже, дала мјере заштите које се примјењују.
Запослени у Управи за газдовање шумама и ловиштима Црне Горе приликом свакодневних активности на терену уочили су сушење шума у шест општина на сјеверу Црне Горе.
На иницијативу директора Управе Армина Мујевића формиране су комисије чији је задатак био да анализирају стање на терену и да утврде мјере којима би се спријечило даље пропадање стабала.
Шеф подручне јединице Управе за шуме Рожаје Ален Калач казао је у Јутарњем програму Телевизије Црне Горе "Волим љето" да су у неким општинама уочене озбиљне штете односно интензивно сушење шума које се десило у овој и петходној години.
"Комисија је прегледом заражених подручја установила да су шуме претежно смрче нападнуте поткорњаком и у овој и петходној години да су огромне површине захваћене. Комисија је дала мјере заштите које се морају примијенити. Морамо кренути од најстрожијих мјера а то је сјеча гдје се површине захваћене поткорњаком морају уклонити. Сјеча се мора одмах извршити тако да смо у Подручној јединици Рожаје одмах кренули са акцијом мјера сјече. Поред сјече, предложено је и да се поставе феромонске клопке и то смо учинили на свим локацијама гдје се налазе жаришта. Оне дају одличан резултат тако да је смо у претходном периоду на хиљаде јединки поткорњака ухватили и уништили", казао је Калач.
Он је казао да до заразе поткорњаком долази, прије свега, због поремећаја климатских услова јер више зиме нијесу хладне као некада.
"Реаговањем Управе за шуме спријечили смо даље ширење. Штета се мора санирати. Са ове двије мјере смо направили озбиљну ситуацију да покушамо да заштитимо остале шуме на територији Црне Горе", казао је Калач.
Он очекује да до краја године буде окончана сјеча заражених шума док ће, како је навео, феромоснке клопке остати и даље.
Покорњак је буба - типична штеточина која живот приводи испод коре дрвета или у самом дрвету.
Коментари 1
остави коментар