Друштво

M.M.

25. 07. 2023. 17:33   >>  17:33 1

ИНДЕКС ЗА 2023. ГОДИНУ

"Највећа родна неједнакост и даље постоји у областима новца и моћи"

Највећа родна неједнакост и даље постоји у областима новца и моћи. Иако је више жена дипломирало на универзитетима него мушкараца, жене су и даље концентрисане у ниже плаћеним пословима, и нису у довољној мјери заступљене у политици. Жене су такође главне његоватељице у породици и знатно су више оптерећене кућним пословима, казала је замјеница шефа сектора за сарадњу у Делегацији Европске уније у Црној Гори Лиселот Исаксон, на конференцији коју је Управа за статистику (Монстат) организовала у сарадњии са Министарством људских и мањинских права поводом објављивања резултата Индекса родне равноправности у Црној Гори.

Индекс родне равноправности за Црну Гору за 2023. годину износи 59,3, што представља побољшање од 4,3 индексна поена у односу на индекс из 2019.

“Важно је редовно рачунати овај Индекс како бисмо процијенили и анализирали родни јаз, како се мијења током времена и који би требало то бити наши приоритети у суочавању са тим изазовом. Индекс нам такође може помоћи да имамо поузданије и свеобухватније податке о родној равноправности како бисмо развијали политике засноване на чињеницама”, додала је Исаксон.

Директорица Европског института за родну равноправност (ЕИГЕ), Карлин Шел је похвалила напоре Црне Горе у смањењу родне неравноправности истићући напредак који је остварен.

“Срећна сам што видим напредак Црне Горе, са значајним побољшањем од 4,3 одсто у Индексу”, казала је она и примијетила да је највећи помак управо у области моћи.

Шел истиче да би било добро размотрити увођење квота за перформансе жена у бизнису.

Она је додала да се мора више радити нарочито у домену новца, како би се достигао већи и значајнији европски стандард родне равноправности.

Министар људских и мањинских права, Фатмир Ђека казао је да слобода и еманципација жена и дјевојчица остаје проблем са којим се Црна Гора суочава.

Директор Управе за статистику, Мирослав Пејовић дао је детаљан увид у Други Индекс родне равноправности по доменима.

Пратите нас на

Коментари 1

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније