Друштво
05. 07. 2023. 09:50 >> 10:28
ПОДАЦИ ЕКИП-А
Пренијето 85 хиљада телефонских бројева
Од почетка пружања услуге преноса телефонских бројева у Црној Гори пренијето 85 хиљада телефонских бројева, саопштено је из Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност (ЕКИП).
Између мобилних мрежа пренешено је 68,39 хиљада бројева. Највише бројева је пренешено у мобилну мрежу М:тел-а, 34,59 хиљада бројева или 51 одсто.
"У мобилну мрежу Црногорског Телекома пренешена су 21,23 хиљаде бројева или 31 одсто, док су у мобилну мрежу Оне Црна Гора пренешена 12,56 хиљада бројева или 18 одсто од укупно пренешених бројева између мобилних мрежа", наводи се у саопштењу.
Између фиксних мрежа извршен је пренос 16,61 хиљада бројева. Највише бројева је пренешено у фиксну мрежу М:тел-а, 10,21 хиљада бројева или 61 одсто, у фиксну мрежу Телемацха пренешена су 4,1 хиљада бројева или 25 одсто, у фиксну мрежу Оне Црна Гора пренешено је 1,95 хиљада бројева или 12 одсто, док је 353 броја пренешено у фиксну мрежу Црногорског Телекома што процентуално износи два одсто укупно пренешених бројева у фиксним мрежама.
Преносивост телефонског броја је услуга која омогућава сваком претплатнику да при промјени оператора фиксне и мобилне телефоније задржи постојећи телефонски број. Захваљујући наведеној услузи, корисници могу бирати оператора који под најповољнијим условима пружа услугу захтијеваног квалитета и при томе задржати свој број. Оператори су услугу преноса телефонских бројева почели да пружају 1. децембра 2011. године.
Број се може преносити из фиксне у фиксну мрежу, односно из мобилне у мобилну мрежу. Телефонски број се преноси у пуном формату. На примјер, ако корисник има мобилни број 067 123456 и пренесе га у мрежу другог оператора, корисников број се не мијења, остаје исти 067 123456.
Претплатник који жели да промијени оператора подноси захтјев оператору код којег жели да пренесе број, што се уједно сматра и захтјевом за раскид уговора са "старим" оператором. Уз захтјев за пренос броја грађани достављају на увид важећи идентификациони документ, а предузећа рјешење о регистрацији из ЦРПС Црне Горе, као и доказ о плаћеном мјесечном рачуну за пружене услуге код оператора из чије се мреже преноси број.
"Ако су испуњени сви услови за пренос броја, који су прописани Правилником о преносивости бројева претплатнику се одређује датум преноса броја, који не може бити дужи од три радна дана од момента подношења захтјева", наводи се у саопштењу.
Просјечно вријеме трајања преноса броја у првих шест мјесеци износило је 2,44 радна дана. Претплатник не може да користи телефон на дан преноса броја у периоду од 13 до 16 сати. Претплатник може поново да пренесе свој број након три мјесеца од задњег преноса. Оператори корисницима не наплаћују накнаду за преношење телефонског броја.
Више информације можете пронаћи на интернет страници Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност www.екип.ме.
Уколико захтјев за пренос броја буде одбијен или је незадовољан ажурношћу оператора приликом процеса преноса броја претплатник може да поднесе жалбу Агенцији за електронске комуникације и поштанску дјелатност.
Како се на основу броја више не може одредити код ког оператора се налази број, Агенција је омогућила да се на веб адреси хттпс://преносивост.екип.ме може изврши провјера у којој мрежи се телефонски број налази.
Коментари 0
остави коментар