Друштво
07. 06. 2023. 16:50 >> 16:49
МЕЂУНАРОДНА ЗЕМЉИШНА КОАЛИЦИЈА
Сињајевина мора бити заштићена
Међународна земљишна коалиција (ИЛЦ), чији је члан Грађанска иницијатива (ГИ) Сачувајмо Сињајевину, позвала је Владу да хитно укине одлуку о војном полигону на Сињајевини и ту планину прогласи регионалним парком природе у чијем ће управљању учествовати локална заједница.
Из ИЛЦ-а и ГИ Сачувајмо Сињајевину саопштили су да та коалиција има преко 300 чланица које покривају 84 државе и да представља преко 70 милиона људи који зависе од земље, као што су млади мушкарци и жене, руралне заједнице, пољопривредници и сточари.
Глобална координаторка ИЛЦ-а Анналиса Мауро, која је протекле седмице посјетила Сињајевину, поручила је да то подручје мора бити заштићено од било ког вида девастације.
Она је позвала доносиоце одлука да законом заштити катуне и катунски начин живота.
“Овдје на Сињајевини видимо колико је земља важна за сточарство, али и производњу хране и очување животне средине”, казала је Мауро.
Она је рекла да је то врло симболичан случај који желе да ставе у центар пажње свијета јер, како је навела, као и многе друге заједнице, и та се још бори за признање својих права.
“Веома је важно да било која држава данас препозна вриједност општег добра, јер опште добро помаже у стварању инклузивних процеса и изградњи снажног друштва”, навела је Мауро.
Према њеним ријечима, када је то одвојено од одлука које се доносе на државном нивоу, то нарушава друштвени однос, али такође има утицај и на начин на који се планета чува.
„Увјерена сам да је Црна Гора прва и вјероватно једина еколошка држава по Уставу на свијету, и зато би ово требало да буде један од приоритета у доношењу одлука - да се донесе политика која препознаје вриједност општег добра“, казала је Мауро.
Како је саопштено, након посјете тој планини, делегација ИЛЦ у Колашину је одржала регионални састанак, с циљем обезбјеђивања права на земљиште за руралне заједнице ради заштите животне средине, промовисања отпорних локалних прехрамбених система и јачања демократских процеса.
Наводи се да је сусрет резултирао успостављањем прекограничне сарадничке мреже на Балкану.
Прекограничну сарадничку мрежу на Балкану чине чланови ИЛЦ-а и друге организације које се баве безбједношћу хране, управљањем општим добрима, неједнакостима, климом и биодиверзитетом.
„Прослава оснивачког догађаја у Колашину показатељ је колективне солидарности у свјетлу војне опсаде региона Сињајевине, једног од највећих високопланинских пашњака у континенталној Европи, чији биодиверзитет и егзистенција су угрожени већ неколико година од црногорске владе“, каже се у саопштењу.
Коментари 0
остави коментар