Друштво
03. 06. 2023. 16:45 >> 16:45
РЕГИОНАЛНИ ПРАВОСУДНИ ФОРУМ
Жене у региону и даље најугроженије
Родно засновано насиље и узнемиравање, неједнак приступ образовању, дискриминација на радном месту, незаступљеност на позицијама одлучивања и чињеница да жене и даље посједују мање имовине у односу на мушкарце, проблеми су са којима се жене суочавају свакодневно, поручено је са највећег регионалног правосудног форума о родној равноправности одржаном јуче у Београду.
Оцијењено је да земље Западног Балкана имају добре законе, али због њиховог неспровођења жене су и даље једна од најугроженијих категорија у региону.
Конференцију „Родна равноправност и Западни Балкан“ организовао је АИРЕ центар, уз подршку Владе Уједињеног Краљевства, а у сарадњи са Повјереником за заштиту равноправности у Србији и невладином организацијом ФемПлатз.
Директорица АИРЕ центар Програма за Западни Балкан Биљана Браитхwаите, навела је да стручњаци указују да земље Западног Балкана имају једне од најбољих закона када је у питању борба против дискриминације и насиља. Ипак велики број случајева родно заснованог насиља и дискриминације показује да је Западни Балкан још увијек далеко од примјене постојећих рјешења у пракси, због чега су жене и даље веома рањива категорија.
“А поред тога оне су усвојиле све најважније међународне стандарде за заштиту права жена, међутим, њихово неспровођење довело нас је до тога да су жене и даље једна од најугроженијих категорија становништва. Свједочимо кршењима њихових права, видљивих у великом броју случајева родно заснованог насиља и убистава у региону. Подаци говоре да су жене најчешће најнесигурније у својим домовима, а насилници су у већини случајева они који су им најближи, односно чланови њихове породице или њихови партнери. Поред тога, свака нова криза, попут глобалне пандемије ЦОВИД-19, доводи до нове ерупције насиља“, казала је Браитхwаите.
Предсједница Европског суда за људска права на отварању Форума Сиофра О'Леарy, оцијенила је да напредак не зависи само од закона – иако је закон снажан алат.
“Већ и од оних који се залажу за промјене и који настоје да унаприједе традиције, ставове и навике док развијају и примјењују законе”, казала је О'Леарy.
Повјереница за заштиту равноправности у Србији, Бранкица Јанковић истакла је да је забрињавајући број убистава и родно заснованог насиља над женама у цијелом региону.
“Повјереник за заштиту равноправности континуирано указује на везу између родно заснованог насиља и дискриминације као последице неједнаких односа моћи између мушкараца и жена”, казала је Јанковић.
Једна од главних тема овогодишњег Форума је ефикасан правосудни одговор на фемицид и друге случајеве родно заснованог насиља у региону, а судије/киње и други стручњаци/киње разговарат ће о најбољим праксама у вези са истрагом, процесуирањем и кажњавањем ових дијела. Поред тога, у оквиру Форума бит ће представљен и Регионални извјештај о одговору правосуђа на фемицид у земљама Западног Балкана.
Директорица програма невладине организације ФемПлатз и ауторица овог извјештајма Косана Бекер, наводи да је фемицид, родно засновано убиство жене, феномен који је присутан и веома распрострањен у свим државама, а о овом најтежем облику насиља према женама недовољно се говори, посебно у правосудним круговима.
“Истраживања судске праксе у свим земљама региона о правосудном одговору на фемицид, поред одређених разлика и специфичности за сваку државу, показала су многе сличности, због чега је овај Форум прилика да се са судијама и суткињама из свих држава продискутује о препорукама датим у извештају, укључујући читав поступак, од правилне квалификације кривичног дела па све до пресуђења и кажњавања”, казала је она.
Коментари 0
остави коментар