Друштво
30. 05. 2023. 18:00 >> 18:11
СЗО
Ефикаснији одговор на будуће пријетње јавном здрављу у ЦГ
Јавни здравствени оперативни центар за ванредне ситуације (ПХЕОЦ), који се гради у оквиру Института за јавно здравље (ИЈЗ) у Подгорици, допринијеће бољој координацији, припреми и опоравку од јавно-здравствених кризних ситуација.
То је поручено са првог састанка Надзорног комитета Пројекта који ће пружити подршку у успостављању тог центра, а који уз финансијску подршку Евопске уније (ЕУ) имплементира Канцеларија Свјетске здравствене организације (СЗО) у Подгорици.
Тај здравствени центар, како је саопштено, укључиваће и координацију одговора на пријетње јавном здрављу, стварање здравијег окружења и успостављање база података неопходних за правовремено дјеловање.
Из СЗО су казали да ће Оперативни центар осигурати оптималан и ефикасан рад особља, употребу објеката и ресурса.
Како су навели, у периоду ковид пандемије Црна Гора се суочила са озбиљним недостацима који су указали на неопходност постојања оваквог Оперативног центра који ће управљати ванредним ситуацијама у здравству.
„Тако да ће овај Пројекат допринијети успостављању институционалних, техничких и регулаторних капацитета који су неопходни за операционализацију будућег Оперативног центра, што ће омогућити ефикасну координацију и управљање ресурсима у здравству током ванредних ситуација“, навели су из СЗО.
Они су истакли да информацијске и комуникацијске технологије (ИЦТ) играју кључну улогу у координацији брзог одговора на кризне ситуације, будући да технологија побољшава размјену информација, расподјелу ресурса, комуникацију и сарадњу између надлежних служби.
Из СЗО су навели да ће се тим пројектом вршити процјена, набавка и операционализација одговарајуће информатичке инфраструктуре, што ће омогућити правовремено доношења одлука током кризних ситуација.
„Планирани су програми едукације и тренинзи особља у области јавног здравља, у циљу стицања знања, вјештина и способности за квалитетан одговор на кризне ситуације“, каже се у саопштењу.
Наводи се да су састанку Надзорног комитета присуствовали представници Делегације ЕУ у Црној Гори, представници Канцеларије СЗО и црногорског здравственог сектора.
Замјеница шефа Сектора за сарадњу у Делегацији ЕУ у Црној Гори Лиселоте Исаксон казала је да је пандемија ЦОВИД-19 јасно показала да су Црној Гори потребна улагања у здравствени систем, како би била боље припремљена за одговор на хитне здравствене ситуације.
„Због тога је ЕУ одлучила да финансира изградњу и опремање Јавног здравственог оперативног центра за ванредне ситуације“, рекла је Исаксон.
Она је навела да је паралелно са тим ЕУ издвојила и око милион ЕУР подршке за Пројекат за помоћ при операционализацији Оперативног центра за хитне случајеве.
„Очекујемо да ће наша подршка ојачати отпорности црногорског здравственог сектора и заштити животе црногорских грађана у будућности“, додала је Исаксон.
Државни секретар у Министарству здравља Владимир Обрадовић захвалио је ЕУ и СЗО на подршци за успостављање Центра и јачање капацитета за припремљеност и одговор на будуће здравствене кризе.
Он је саопштио да радови на изградњи Центра које финансира ЕУ у вриједности од око два милиона ЕУР иду планираном динамиком.
„Очекујем да ће уз експертску подршку СЗО бити развијене све потребне стандардне оперативне процедуре, ојачани кадровски капацитети и успостављен информациони систем који ће омогућити ефикасну мобилизацију и одговор здравства у случају будућих криза“, поручио је Обрадовић.
Шефица канцеларије СЗО у Црној Гори Мина Брајовић казала је да је задовољсна успјешним партнерством СЗО и ЕУ у циљу јачања здравственог система у Црној Гори.
Како је рекла, инвестирају у јачање капацитета за координацију ресурса у здравству и ефикасну комуникацију у случају настанка ванредних здравствених ситуација.
„Посвећеност Црне Горе пројекту потврђује да је поуздан међународни партнер који поштује обавезе, што је пресудно значајно за реализацију преузетих обавеза из ратификованог споразума о Међународном здравственом правилнику, а све ц циљем јачања капацитета за припремљеност и одговор на јавно-здравствене кризе“, рекла је Брајовић.
Како је казала, без сигурне Црне Горе и Балкана нема сигурне ЕУ.
У саопштењу се наводи да се очекује се да ће Оперативни центар почети са радом током 2026. године.
Коментари 0
остави коментар