Друштво

[ Глас Америке ]

24. 05. 2023. 07:36   >>  09:57 3

ФРИДОМ ХАУС

"Пораз Ђукановића буди наду да ће доћи до смјене генерација"

У извјештају Фридом хауса "Државе у транзицији" наводи се да је политичка поларизација у Црној Гори, највише око питања националног идентитета, довела до пада двије владе. Као додатак томе, у Скупштини су усвојени закони који подривају основна људска права, док Уставни суд нема кворум да разматра спорне акте, наводи се у извјештају. Када је у питању стање демократије, Црна Гора и БиХ назадују, Србија је остала на истом нивоу, уочавају се мала побољшања у Албанији, на Косову и у Сјеверној Македонији. Скор за Црну Гору је ове године 3.79, а прошле године је био 3.82.

Ипак, недавни пораз Мила Ђукановића, који је водио државу дуже од три деценије, у априлу 2023. на председничким изборима буди наду да ће доћи до смјене генерација, наводи Фридом хаус.

"Политичка поларизација у Црној Гори, углавном око питања националног идентитета, довела је до пада двије владе. Поред тога, законодавци су прогурали законе који су подривали основе грађана права, док је Уставном суду недостајао кворум да преиспита контроверзне мјере. Ипак, недавни пораз  Мила Ђукановића, који је владао више од три деценије, у априлу 2023. године на предсједничким изборима пробудио је наду у смјену генерација", пише у извјештају.

У Фридом хаусу дају и опширније објашњење. 

"Кажем потенцијал, јер као што знате, предсједничка функција у Црној Гори нема много надлежности. Мислим да ће се бити јасније кад се одрже парламентарни избори заказани за јун, и када видимо како ће проћи партија Европа сад, али и остале политичке опције. Мислим да постоји прави потенцијал да се Црна Гора врати на прави пут, не само у процесу реформи, већ и ка ЕУ, што ће наравно бити кључно, да се појачају реформе и покрене држава напријед од једне јако тешке године", навела је Александра Карпи из Фридом хауса.

А да ли ће смјена генерације бити довољна да се ријеше питања политичке поларизације и националног идентитета, не жели да спекулише много.

"Мислим да постоји потенцијал у млађим генерацијама током времена и да почиње да се нешто мијења. И мислим да је кључно да се инвестира у те институције, јер институције имају потенцијал када су изграђене демократски да буду екстремно отпорне. И ово смо видјели током ове године кроз нације у транзиту да су демократије успјеле да опстану кроз социјалне притиске, економске кризе и чак у неким случајевима да заштите најрањивије. Мислим да је је ту нова млада и свјежа генерација која жели да инвестира више у демократске и јаке институције и мислим да је ту шанса за успјех", наводи Карпи за Глас Америке.

У извјештају о "Државама у транзицији 2023", Фридом хаус закључује да грађани земаља које су кандидати за ЕУ генерално и даље подржавају чланство у ЕУ, али имају сумње о томе када ће се то и догодити. Чак и дугорочне наде су поприлично скромне, за многе у регији привлачност уласка у ЕУ је више у индивидуалном напретку, праву на путовање, рад и студирање у иностранству, другим ријечима да се напусти земља, прије него да се мисли о перспективи демократског напретка у земљи, преноси извјештај.

Пратите нас на

Коментари 3

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије