Друштво

M.M.

06. 05. 2023. 13:19   >>  13:19

МАРИЋ

"Боље селектовати улагања у едукацију медицинског кадра"

Црна Гора улаже у едукацију медицинског кадра, али треба направити бољу селекцију и одредити приоритете, сматра начелница Одјељења за урологију Института за болести дјеце (ИБД) Ирена Марић.

Марић је, у интервјуу агенцији МИНА, рекла да су некада конгреси били један вид едукације медицинског кадра али да су сада студијски боравци суштински много квалитетнији, сврсисходнији, информативнији.

Према њеним ријечима, примјер таквог вида едукације је и сарадња ИБД-а са Греат Ормонд Стреет (ГОС) болницом у Лондону, која се реализује још од 2018. године.

“Нама је част што можемо да учимо од свјетски признатог дјечјег уролога Имрана Муштака, као и од цијелог ГОС тима. Али посебно бих акцентовала колико је наш тим мотивисан да учи и расте. Чини ми се да је то најбитније – мотивисати свој тим да стално буде бољи”, казала је Марић, која је дјечији хирург и уролог.

Она је рекла да је сарадњом са ГОС болницом обухваћен скоро цијели колектив Одјељења дјечије урологије, као и цијеле дјечије хирургије.

Како је Марић појаснила, у процес су укљчени сви – од љекара, медицинских сестара, анестезиолога, анестетичара, инструментара.

Она је подсјетила да је у марту седморо запослених Одјељења за дјечију урологију први пут боравило у студијској посјети ГОС болници на десет дана.

“То је било сјајно јер је за већину њих то прво искуство уопште одласка негдје. Не памтим да кад је посљедњи пут била нека идеја да се медицинске сестре, поготово средњи кадар, додатно едукују, да иду у иностране болнице”, навела је Марић.

Она је казала да је црногорски здравствени систем у посљедњих неколико деценија био везан за болнице региона.

“То није лоше али морамо да ширимо видике и будемо отворенији према неким системима који су много организованији и раде на много већем нивоу”, сматра Марић.

Она је казала да је Црна Гора мали систем, па се дешава да може да прође више од пет година да се љекари сусретну са неким раритетним аномалијама и да је из тог разлога немогуће стећи неопходно искуство да би се аномалије третирале адекватно.

Марић је оцијенила да ситуација није боља ни у земљама региона.

“Зато морамо да се окренемо ка системима гдје су искуства велика. У цијелом свијету имате неколико система гдје се тако комплексне операције изводе. За наш здравствени систем бенефит је немјерљив како у финансијском погледу, тако и за свеобухватну едукацију цијелог кадра”, казала је Марић.

Она је рекла да је дјеци и њиховим родитељима лакше да се сви захвати заврше у условима који су им познати, односно у држави у којој живе.

“Ово сјајна прича и само је треба наставити јер је све већ успостављено – логистика и стратегија. Надам се да ћемо имати апсолутну подршку менаџмента и ресорног министарства. Пут није био лак и за ово се требало изборити”, навела је Марић.

Она је казала да су 2018. почели са турмусима који су се понављали на отприлике пет до шест мјесеци. “Изведено је много операција и исход свих интервенција је био изузетан”, истакла је Марић.

Она је казала да цијели процес упућује на неке ствари које су одјељењу додатно потребне.

Како је навела, у Одјељењу превасходно желе да употпуне и усаврше дијагностику, а посебну пажњу изискује уродинамско испитивање код дјеце које до сада у Црној Гори није извођено.

“Будући да смо се едуковали из те области, надамо се да ће држава препознати значај тога и уложити додатне напоре да се обезбиједи апарат и адекватни услови у којима ће та дјеца бити испитивана јер немогуће је бавити се савременом дјечијом урологијом без те врсте дијагностике”, рекла је Марић.

Према њеним ријечима, било је доста приче о томе колико ће студијски одлазак у ГОС болницу да кошта, будући да седморо људи иде у Лондон.

“То је било свега неколико хиљада ЕУР. Ви када добро направите стратегију и на вријеме почнете и од трошкова пута, визе, смјештаја онда се то сведе на прихватљиву бројку”, додала је Марић.

Она је захвалила Клиничком центру Црне Гор и менаџменту те установе, британској амбасади у Подгорици, као и Универсал Цапитал банци и компанији Греен енергy, јер су препознали значај и помогли студијски боравак у ГОС болници.

Марић је рекла да је у плану слање и нове групе љекара на обуку.

“Рекла сам да је био хирург, анестезиолог и средњи медицински кадар, али постоји и интересовање од педијатара. Мислим да ћемо у некој ближој будућности укључити цијели Институт за болести дјеце, како бисмо имали једну баш озваничену сарадњу са таквом еминентном болницом”, казала је Марић.

Она је рекла да је едукација и константно усавршавање представља кључ савремене медицине.

“Ако се будемо редовно апдејтовали имамо шанси да постанемо препознатљиви регионални центар у региону. Већ постоје индиције да то постајемо”, сматра Марић.

Она је казала да се мора мијењати начин едукације медицинског кадра, будући да је интернет учинио огроман помак.

Марић је навела да су прошле седмице имали уживо вебинар са колегама из ГОС болнице, као и да су стално стално у неком виду континуиране едукације.

“Студијска посјета, која је већ имплементирана, била је уврштена у континуирану медицинску едукацију јер ми морамо да правимо годишње планове. Надам се да ће ово бити убудуће један од приоритета и модел како неке друге клинике могу да направе квалитетан помак”, закључила је Марић.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије