Друштво
20. 03. 2023. 16:36 >> 16:36
СУБНОР
"Нек је вјечна слава народном хероју Буду Томовићу"
Делегације СОБНОР-а Црне Горе, ОБНОР-а 1941-1945 Главни Град Подгорица, ОБНОР-а Тузи и ОБНОР-а Зете, обиљежиле су 20. март када је прије 81. године, убијен из Будо Томовић у мјесту Црквине код Колашина, док је обилазио своје јединице са којима је учествовао у Народно ослободилачкој борби.
"Данас смо се поклонили сјенима и дјелу народног хероја Буда Томовића, борца за слободу, правду и људско достојанство и њему у незаборав на спомен бисти у Подгорици положили смо цвијеће и одали дужну почаст", истакли су у саопштењу.
О лику и дјелу народног хероја Буда Томовића говорио је предсједник СОБНОР-а Црне Горе Радојица Радојевић.
"Данас су делегације СОБНОР-а Црне Горе и ОБНОР-а 1941-1945 Главни Град Подгорица, ОБНОР Даниловград и Зете, обиљежиле овај болни дан 20. март када је прије 81. година, од стране непријатељског рафала, мучки убијен из засједе наш Будо Томовић у мјесту Црквине код Колашина, док је обилазио своје јединице са којима је учествовао у Народно ослободилачкој борби. Данас смо се поклонили сјенима и дјелу народног хероја Буда Томовића, борца за слободу, правду и људско достојанство и њему у незаборав на спомен бисти у Подгорици положили смо цвијеће и одали дужну почаст", истакао је Радојевић.
Спомен биста народног хероја Буда Томовића, је откривена октобра мјесеца далеке 1959. године у Подгорици и налази се поред Културно инфоформативног центра који са поносом већ 57. година носи његово име.
"Данас обиљежимо овај болни дан 20. март 1942. године, када је од стране непријатељских рафала, мучки убијен из засједе наш Будо у мјесту Црквине код Колашина, док је обилазио своје јединице са којима је учествовао у Народно ослободилачкој борби", истакао је Радојевић.
Будови посмртни остаци 13. Јула 1957. године са Црквина су пренијети и сахрањени на Горици у Подгорици, гдје су и остали посмртни остаци народних хероја.
Рођен је 21. септембра 1914 године на Цетињу, гдје је завршио основну школу, а гимназију на Цетињу, Подгорици и Никшићу. Дошавши на студије у Београду Будо се одмах укључио у студенски покрет у коме је радио за читаво вријеме студија, борио се за јединство студенског покрета и био учесник и организатор радничких штрајкова И студенских демонстрација. Члан КПЈ постао је 1935 године.
Послије завршеног правног факултета отишао је у Праг гдје је почео да студира економију. Али послије завршене друге године студија, власти Краљевине Југославије нијесу му дали пасош за поновни одлазак у Праг, због чега се вратио у родни крај и запослио као адвокатски приправник. Као адвокат у Подгорици често је заступао и бранио сиромашне и то бесплатно. Активно је учествовао у раду СКОЈ-а и КПЈ. Био је један од петорице уредника листа “ Глас Црне Горе” који је тада покренут у Подгорици. Будо Томовић је био секретар покрајинског комитета СКОЈ-а за Црну Гору и члан покраинског комитета КПЈ за Црну Гору, док на Шестој конференцији СКОЈ-а изабран је у чланство Централног комитета савеза комунистичке омладине Југославије. Будо је нуморно радио на припремама тринајстојулског устанка у Црној Гори.
Највећу активност посветио је омладини, тако да је његовом иницијативом 1941 године формирана Црногорска народна омладина. На предлог Врховног Команданта Југословенске армије, проглашен је за народног хероја 11 јула 1945 године.
"Данас живимо у времену када појединци и групе покушавају да негирају лик и дјела другова и другарица учесника НОР-а и револуције, а тиме и негирају нашу славну антифашистичку прошлост. СБНОР-а Црне Горе, као настављач његовања револуционарних традиција и изворне идеје наше славне НОБ-е, оштро ће се супроставити свим оним снагама и појединцима који негирају нашу славну НОБ-у а величају поражене снаге у другом светском рату. У склопу овог оштро дижемо глас и најоштрије осуђујемо недавне појаве вандализама и скрнављење споменика и спомен обељежја неодговорних људи, која су се дешавала недавно код нас и у региону, као и покушаји рехабилитације ратних злочинаца представљају ругање жртвама. У том смислу оштро осудјујемо такву ревизију историје", казао је Радојевић.
Позивао је све антифашисте и часне људе да се укључе у борби против повампиреног фашизма било које врсте, национализма и историјског ревизионизма.
"Наша је трајна обавеза и најмање што можемо да урадимо је да никада не заборавимо, оне који су своје животе уградили за слободу насег града и насе домовине. Надамо се да ће часни и јуначки живот народног хероја Буда Томовића, бити узор младим генерацијама и нарастајима а ова спомен биста ће на овом истом мјесту вјечно остати да нас на то посјећа. Нека вјечно живе сјећања на нашег Буда, и нека вјечно живе сјећања на нашу слану НОБ-у. Након обиљежавања овог значајног догађаја из наше историјске прошлости, директорица КИЦ Будо Томовић је приредила коктел за све присутне овом слободарском скупу",поручио је Радојевић.
Коментари 0
остави коментар