Друштво
10. 03. 2023. 07:11 >> 07:15 3
ИСПЛАТИ ЛИ СЕ
Држава штеди на љековима за епилепсију
Од недавно, пацијенти који болују од епилепсије, два лијека “Кеппра” и “Лирика”, преко рецепта могу да добију само ако за њих издвоје новац за доплату. Из Министарства здравља су нам казали да се нешто више од десет љекова против епилепсије могу добити без доплате, а да се на доплатној листи налазе поменута два лијека за које пацијенти морају да плате разлику. Неопходност доплате правдају тиме што са произвођачима нијесу успјели да се договоре око висине цијене.
"На Основној листи љекова, који се издају на терет Фонда за здравствено осигурање, налази се преко десет љекова у различитим дозама који се могу корисити у терапији епилепсије. За те љекове се не плаћа доплата, док се на доплатној листи тренутно налазе два лијека за које је потребно платити разлику", казали су из Министарства.
На Основној листи љекова тренутно се налази генеричка паралела која је регистрована од стране Института за љекове и медицинска средства, што значи да је тај лијек одговарајућег квалитета, ефикасности и безбиједности и има апсолутно исто терапијско дејство као и лијек који се налази на доплатној лист, прецизирали су из Министарства здравља.
Замјенски лијек “Quettra” од 500 мг у апотекама се добија бесплатно, а његова “изворна” цијена је 8,51 еура. За лијек “Кеппра 500 мг” од укупне цијене која износи 13,70 Фонд обезбјеђује износ од 8,51 еура, а пацијент доплаћује 5,19 еура. За лијек “Кеппра 1000” од 26,48 Фонд плаћа 16,62 еура, а осигураник 9,86 еура.
“И најмања промјена у режиму лијечења епилепсије, односно стављања напада под контролу трауматична је за нас пацијенте. Некад је потребно комбиновати неколико љекова да би се избјегли напади. Можда је један лијек исти као и други, али за нас који смо искусили да је важна и најмања промјена то је озбиљно болно искуство. Ја могу да доплатим тих пет еура за мјесечну дозу лијека, али шта је са људима који не могу“, казала је за портал РТЦГ жена која користи терапију против епилепсије, чије име је познато редакцији.
Не постоје подаци о томе колико особа у Црног Гори болује од епилепсије. У свјетским оквирима тај број се процјењује на један одсто становништва. У црногорским оквирима, то би било око шест хиљада људи. Свјетска здравствена организација (СЗО) указује на различите аспекте који су важни у борби против ове болести.
Поводом Свјетског дана борбе против епилепсије, који се обиљежава 13. фебруара, СЗО је објавила чланак у којем, поред осталог пише да су широм свијета, људи са епилепсијом и даље мете стигме, дискриминације и кршења људских права. Као резултат тога, они се често суочавају са препрекама у образовању и запошљавању и ефективно им је онемогућено пуно учешће у друштвеном животу и животу заједнице.
“Епилепсија има значајне личне, здравствене, економске и социјалне посљедице инклузије за људе који живе са поремећајем и за њихове породице и заједнице”, рекла је Девора Кестел, директор за ментално здравље и употребу супстанци у СЗО.
Код одређивања терапије антиепилептицима пацијенти су врло често принуђени да провјеравају разне параметре који се односе на контраиндикације које изазивају одређени љекови. “Кад сваког мјесеца морате да провјерите како је одређени лијек утицао на вашу јетру или је, због дугогодишње примјене изазвао промјену на репродуктивним органима, постанете осјетљиви на сваку промјену”, објашњавају пацијенти.
Из Фонда за здравствено осигурање добили смо податке о љековима који се налазе на Доплатној листи, односно о износима који иду на терет Фонда, а који на терет пацијента.
Током 2022. Фонд је, како су објаснили за љекове против епилепсије издвојио око милион еура. “Ради се о љековима: Пфенобарбитон -25.129,00 еура, Клоназепам-75.414.61 еура, Царбамазепин-116.822,18 еура, Окскарбазепин-8.630,37 еура, Валпроинска киселина-200.582,35 еура,Вигабатрин-7.227,45 еура, Султиам-8.597,10 еура, Ламотригин-92.783,67 еура, Топирамат-20.112,94 еура, Габапентин-14.440,26 еура, Леветирацетам-359.220,21 еура, Зонисамид-16.659,68 еура, Прегабалин-132.698,08 еура, Лакозамид-2.685,22 еура”.
Портал РТЦГ потражио је одговоре на питања о неопходности пажљивог приступа лијечењу епилепсије од више подгоричких неуролога, али су они одбили да потврде, између осталог, да ли је свеједно који тачно лијек пацијенти користе. На питања која смо упутили Клиничком центру Црне Горе нијесмо још добили одговоре, иако су упућени прије три дана.
"Приликом израде Листе Министарство здравља је контактирало све произвођаче са захтјевом за усклађивање цијена љекова и за поједине љекове који се користе, конкретно у терапији епилепсије, нисмо добили позитиван одговор, па су они, сходно Уредби о критеријумима за стављање, односно скидање лијека са основне и доплатне листе љекова ("Сл. лист ЦГ", бр. 2/23), пребачени на доплатну листу љекова", саопштили су нам из Министарства здравља.
“Циљ Министарства здравља је да свим грађанима обезбиједи квалитетну здравствену заштиту и да се у наредном периоду на Листи нађе што више љекова како би се омогућило лијечење најсавременијом терапијом, при чему је посебнан акценат на најосјетљивије категорије становништва. Стога се убрзо очекују преговори са произвођачима и носиоцима дозволе за лијек гдје ће једна од тема бити и усклађивање цијена и евентуално враћање антиепилептика на Основну листу љекова”, објаснили су из Министарства здравља.
Коментари 3
остави коментар