- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
04. 03. 2023.
22:38 >> 22:48
NA UNIVERZITETU PRINSTON
Prikazan film TVCG o Kani Radević iz 1980. godine, zaštititi i promovisati njenu zaostavštinu
Film Televizije Crne Gore o životu i radu crnogorske i jugoslovenske arhitektice Svetlane Kane Radević, iz 1980. godine, prikazan je na čuvenom Univerzitetu Prinston u SAD a tokom konferencije panelisti su ukazali da je potrebno sistemski pristupiti zaštiti, promociji i istraživanju Kanine zaostavštine.
Organizatori su istakli da je Kana Radević sa 29 godina, postala najmlađa i jedina žena koja je dobila Državnu jugoslovensku Borbinu nagradu za arhitekturu, za projekat hotela “Podgorica”. Prikazani su i drugi njeni istaknuti projekti - Autobuska stanica u Podgorici i Spomenik palim borcima Lješanske nahije na Barutani. Ovi radovi izražavaju posvećenost Svetlane Kane Radević stvaranju simbioze između građanske angažovanosti i kreiranja pejzaža, kroz korišćenje lokalnih materijala, smjelih formi i izdašnih proporcija.
Razvila je međunarodnu praksu i karijeru i, osim u Jugoslaviji, radila u Sjedinjenim Američkim Državama, Japanu, Francuskoj i Rusiji.
O nedovoljno istraženim aspektima života i rada Svetlane Kane Radević, ali i toga šta arhitektonska profesija danas može da nauči iz njenog iskustva, naročito o ulozi arhitekture u vremenima društvene i političke transformacije, govorili su istoričarka arhitekture prof.dr Ljiljana Blagojević, profesorica na Univerzitetzu u Korku Kjara Bonfriđoli, predavač na Birbek koledžu Lina Džuverović i arhitektonski dizajner iz Graca Ena Kukić.
Prezentaciju je imala i istraživačica u Centru za socioekonomske i prostorne studije u Lisabonu Sonja Dragović.
Godišnja konferencija “Womxn in Design and Architecture” 2. i 3. marta) bila je posvećena životu i radu crnogorske i jugoslovenske arhitektice. To je bio multidisciplinarni simpozijum na kome je govoreno o arhitektonskim ali i društvenim implikacijama njenog opusa.
U pripremi ove prestižne konferencije, Dragović je kazala da pored svega što se o Kaninom radu zna, više je onoga što se ne zna. Konkretno, o vezama koje je stvarala kroz angažovanje u različitim međunarodnim kontekstima, o odnosu između uloga koje je imala kao samostalna arhitektica i javna službenica i planerka u Crnoj Gori, ali i o mogućim doprinosima arhitekturi van jugoslovenskog prostora.
Kao glavni projektant i samostalni tvorac sopstvene arhitektonske prakse, Svetlana Kana Radević je formulisala sopstveni arhitektonski jezik, saopšteno je tokom panela.
Oslanjajući se na globalizujući leksikon kasnog modernizma i narodne tradicije svoje domovine, angažovala je široku mrežu uticaja i odupirala se nekom posebno definisanom stilu.
Svetlana Kana Radević je arhitekturu zamišljala kao oruđe koje služi javnom dobru i nastavlja napore socijalističke države blagostanja. Posvećena pravima radnika na visok materijalni kvalitet života, njena arhitektura je bila vođena ideološkim okvirom u kojem javni prostori imaju radikalan potencijal za društvene i političke promjene.
Od Hotela Podgorica do stambenog bloka za radničku zadrugu u Petrovcu, njen rad je svjedočanstvo snage njenog političkog opredjeljenja i njene sposobnosti da svoja uvjerenja pretoči u pristupačne, egalitarne i dekomodifikovane zgrade svih vrste.
Коментари0
Остави коментар