- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
02. 03. 2023.
17:55 >> 06:20
EKSPERTI SAVJETA EVROPE
"Do uvida u bankarske račune i bez saglasnosti funkcionera"
Eksperti Savjeta Evrope predložili su da se razmotri uvođenje prava Agenciji za sprečavanje korupcije da traži informacije i mogućnost za zaključivanje i sprovođenje sporazuma sa inostranstvom. To se navodi u Analizi djelova Zakona o sprečavanju korupcije koji uređuju sukob interesa, ograničenja i izvještaje o prihodima i imovini, poklone, donacije i sponzorstva, koju su izradili dr Valts Kalniš i dr Jure Škrbec, eksperti Savjeta Evrope. Ta analiza biće razmatrana na sjutrašnjoj sjednici skupštinske Radne grupe za izradu Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju korupcije.
"Istražiti zakonske mogućnosti da se Agenciji omogući pristup potpunim podacima ili određenim kategorijama podataka (na primjer, o akumuliranim godišnjim iznosima kredita i zaduženja) banaka i drugih finansijskih institucija za potrebe provjere podataka o prihodima i imovini javnih funkcionera bez uslova saglasnosti", piše u Analizi, do koje je došao Portal RTCG.
Eksperti preporučuju da se direktno obavežu supružnici i punoljetna djecu javnih funkcionera da daju tačne i potpune podatke za popunjavanje izvještaja o prihodima i imovini i potvrđuju podatke potpisom.
"Alternativno, supružnici i punoljetna djeca mogu čak biti obavezni da samostalno popunjavaju i predaju svoje izjave", navedeno je u Analizi eksperata Savjeta Evrope.
"Revidirati kategorije prijavljenih podataka kako bi uključili različite vrste prava korišćenja imovine, pokretnu imovinu registrovanu u inostranstvu, transakcije (posebno njihovu namjenu, vrijednost i broj) izvršene tokom perioda prijavljivanja, stvarno vlasništvo, digitalnu imovinu kao što su kriptovalute i nezamjenljivi tokeni", podvukli su eksperti Savjeta Evrope.
Interesantna je i preporuka da se razmotriti uvođenje barem pristanka na pristup podacima banaka i drugih finansijskih institucija koji se tiču supružnika i djece javnih funkcionera.
"U izvještaje o prihodima i imovini uvrstiti imena i matične brojeve lica povezanih sa javnim funkcionerom (u tajnosti Agencije)", jedna je od preporuka.
Kako se napominje, ukoliko Crna Gora utvrdi da zakonom utvrđene poslovne tajne koje se ogledaju u izvještajima o prihodima i imovini treba ograničiti od javnog objavljivanja, uvesti takvo izuzeće samo u pogledu podataka koji se odnose na supružnike i djecu javnih funkcionera.
"Tačno i sveobuhvatno postaviti glavne faze provjere kao i principe odabira podnosilaca prijave za provjeru kako bi se, između ostalog, osiguralo da će se tačnost i potpunost svih izvještaja provjeravati najmanje jednom u određenom broju godina", naveli su eksperti Savjeta Evrope.
Skupština Crne Gore je prošle godine formirala radnu grupu koja se bavi izmjenama Zakona o sprečavanju korupcije. Cilj je unaprijediti rad Agencije za sprečavanje korupcije, posebno provjeru imovine javnih funkcionera, provjeravati tokove u izbornim kampanjama i uvesti stroža pravila za prijavljivanje imovine javnih zvaničnika.
Коментари0
Остави коментар