Друштво

[ М.М.Љ. ]

20. 02. 2023. 08:34   >>  10:12 5

СИРОМАШТВО

Oко 700 грађана храни се у Народној кухињи, потребна системска подршка

Народна кухиња Митрополије црногорско приморске свакодневно подијели 700 оброка за грађане Црне Горе који живе у сиромаштву, казао је за ТВЦГ координатор Човјекољубља Мишко Радоњић. Поред тога 1. 340 људи им се обрати за оброк једном недјељно или мјесечно. Предсједница Фондације Банка хране Марина Медојевић казала је у емисији “Добро јутро Црна Горо” да Црна Гора мора да се односи одговорно према социјалној заштити и да обезбиједи системску подршку грађанима.

Данас се у свијету обиљежава Дан социјалне правде. Мишко Радоњић каже да током зиме није повећан број корисника Народне кухиње Митрополије црногорско-приморске , а да очекују да ће се током прољећа тај број и смањити јер велики број људи буде ангажован у пословима у пољопривреди.

“Народна кухиња Храма Христовог васкрсења обезбиједи свакодневно око 300 оброка за грађане Подгорице, а на нивоу Црне Горе, 700 оброка. Поред овога имамо 1340 корисника који нам долазе једном недјељно или једном у неколико мјесеци”, казао је он.

Породице које су у нужности преко својих парохијских свештеника обраћају се Народној кухињи, а онда они праве социјални картон.

“Ми смо једино сада лимитирани развожењем хране. Не можемо развести толико оброка колико је оних којима су потребни”, казао је он.

Радоњић каже да се у Народној кухињи увијек спрема оброк више за оног ко наиђе.

“Добочинитељи су увијек ту да донесу намирнице, храну, да новчано донирају, а Митрополија одваја буџет за то”, казао је он

Марина Медојевић истиче да Црна Гора мора да се односи одговорно према социјалној заштити и сви морају имати једнака права и шансе.

“Људи који нијесу запослени су изопштени из друштва, треба обезбиједити свима достојанствен рад. Сва права која се могу остварити везана су за кориснике социјалне помоћи. Да бисте остварили социјалну помоћ треба да “имате ништа”. Заиста су тврди ти критријуми. Имамо много појединаца који живе без икакве подршке система управо зато што они нису корисници социјалне помоћи, немају начина да остваре права, а буквално гладују”, казала је она.

Истиче да се мора обезбиједити системска подршка грађанима. 

"Потребни су нам механизми који ће брзо реаговати да породица не западне у сиромаштво”, рекла је Медојевић.

Сматра да нема оправдања за то што још не постоји склониште за бескућнике.

Медојевић је нагласила да видина дјечијих додатака не треба да буде за сву дјецу иста, као и да сиромашној дјеци је потребно обезбиједити књиге за цјелокупно школовње. За све, како је навела, потребна је политичка воља. 

“Потребно је измијенити законе о социјалној заштити, финансијској подршци породици са дјецом и ојачати Центре за социјални рад у сваком могућем погледу. Унапријеђење система образовања, које треба да буде доступно свима, једна од најважнијих ствари у том процесу”, навела је Медојевић.

Она је додала да проналазак посла и даље не значи излазак из сиромаштва, као и да о реалном стању најбоље говоре подаци о куповној немоћи минималне, али и просечне зараде.

“Морамо имати дефинисану општу сигурносну мрежу која обухвата висину дохотка испод које не би смио пасти ниједан члан друштва. Не постоји стратешки приступ јавних политика за подизање значајног броја људи изнад границе сиромаштва на кратак и средњи рок”, казала је Медојевић.

Помоћ за становање мора бити ријешена на одржив начи и зависити од висине дохотка, имовине, броја чланова породице, стамбених трошковима.

"Социјалне пензије морају заживјети што прије, а најстарији становници без икаквих прихода не смију остати без икакве подршке”, рекла је Медојевић.

Она је саопштила и да позитивна листа лијекова мора бити проширена, као и доступност лијечења, оцјењујући да је учесталост јавних апела за лијечење упозоравајућа.

Пратите нас на

Коментари 5

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније