- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
13. 02. 2023.
16:58 >> 07:59
1
NEZAOBILAZAN MEDIJ
Radio uspio da preživi nove digitalne tehnologije
Radio je nezaobilazan medij i ostaće nezaobilazan, jer je riječ o mediju koji najbrže daje informacije, kaže direktor Direktorata za medije Crne Gore Neđeljko Rudović povodom Svjetskog dana radija 13. februara.
,,Riječ je o mediju koji je uspio da preživi televizije i sada nove digitalne tehnologije. Radio se prilagođava novim tehnologijama i novim trendovima i počinje da koristi društvene mreže za svoju promociju, a ne da se bori protiv njih. Ako uzmemo u obzir činjenicu da je u Crnoj Gori oko 200.000 automobila, dolazimo do podatka da je za veoma značajan broj građana radio izvor informisanja, ali naravno zabave i relaksacije i to će uvijek osati tako. Radio kao medij apsolutno ima budućnost, naglašava Rudović.
Rudović kaže da je radio, a pogotovo Radio Crne Gore izvorište brojnih novinara koji su kasnije sticali ime i u drugim medijima, a koji su svoj zanat, odnosno osnovna pravila profesije, naučili upravo na Radiju Crne Gore, i koji su sa sobom donijeli upravo kulturu izražavanja, i pravila kojih bi svi, koji drže do profesije, trebalo da se pridržavaju. Kako tada tako i danas, napominje Rudović, Radio Crne Gore ima svoju misiju koju bi ovo društvo trebalo da prepozna i cijeni”.
Povodom teme koja je ove godine odabrana za Svjetski dan medija ,,Radio i mir” Rudović kaže da je važno što se prepoznaje da se na radiju vodi računa o etičkom kodeksu novinara i da se na taj način može pomoći svojoj zajednici. Umjesto raspirivanja strasti i tenzija , novinari su ti i radio je taj koji nam može pomoći da širimo kulturu dijaloga i toleranciju, te otvoreno i ako treba oštro razgovaramo o svim društvenim problemima sa kojima se suočavamo, ali na način koji doprinosi zajednici i stabilnosti svakog društva”, zaključuje Rudović.
Gdje se izgubi riječ? Gdje se izgubi radio? To su pitanja koja dugogodišnji novinar Radija Crne Gore Radojica Bulatović kandiduje za promišljanje na Svjetski dan Radija, u ovom kako kaže, pomahnitalom vremenu uzdrmane planete.
,,Može li radio i na lokalnom i na globalnom nivou služiti miru i spašavati živote i civilizaciju riječima - riječima koje opominju, koje mole, a ne propovijedaju, riječima koje upozoravaju?!”
U našoj sredini (mediokritetskoj), radio je ,,ulovljen” mrežom društvenih mreža iz kojih se zapleten na nekom displeju sluđenog i neobrazovanog auditorijuma može oglašavati jedino riječima kojima se vjeruje, jezikom koji se razumije i primjenom profesionalnih standarda u govorno -muzičkom izrazu, posebno Javnog servisa”, ističe Bulatović.
Urednik kulturno- umjetničkog programa Radija Crne Gore Mirsad Rastoder poručuje da ,,Svaki ozbiljan radio treba da uzdiže riječ, informiše, edukuje, zabavlja, razigrava sjećanja, maštu, nadu, i jasno priča o svemu, te svojom profesionalnom etikom budi empatiju prema onima koji su slabiji, ili suugroženi. To je naš zajednički instrument borbe za mir. Za istinsko razumijevanje društvenih procesa ali i sosjecanja prema izbjeglicama iz Ukrajine, vapajima plestinaca na okupiranoj teritoriji, drhtajima naroda među ruševinama u Siriji i tako dalje. Do svakodnevnih primjera ugrženosti ljudskih prava nekog pojedinca ili grupacije.
U Radiju Crne Gore, odavno živi taj dobri duh i zbog toga ga najčešće slušaju osobe koje putuju, čitaju, stvaraju ili ovaj svijet vide osluškujući život. Zbog njih a bogami i radi mentalne higijene u društvu ova institucija zaslužuje mnogo značajniji status.
Коментари1
Остави коментар