- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
11. 02. 2023.
07:47 >> 10:39
KONTROLA NA AERODROMU
Kako sa kućnim ljubimcem u avion
Kućni ljubimci i ostale životinje u avion mogu biti primljeni samo ukoliko se ispune posebni uslovi. Uz neophodnu dokumentaciju i nakon kontrole na aerodromu, životinja može biti smještena u putničku kabinu ili bagažnik aviona, sa odgovarajućom ventilacijom, grijanjem, svjetlom...
Iz Aerodroma Crne Gore za Portal RTCG ističu da za informacije o prevozu kućnih ljubimaca i ostalih životinja, putnik uvijek treba da se informiše kod izabrane avio-kompanije.
Na aerodromu se vrši provjera da li je putnik najavio prevoz životinje avio-kompaniji i da li je platio uslugu. Takođe, provjeravaju se i detalji o rasi i uzrastu.
Agresivne rase pasa, napominju iz Aerodroma, zabranjene su za prevoz kod pojedinih prevoznika, a prijem pojedinih rasa pasa sa specifičnim disajnim sistemom ili sa spljoštenom njuškom (ši-cu, mops, buldog) je takođe je uslovljen pravilima avio-kompanija usljed rizika po zdravlje.
"Obavezna je provjera da li putnik posjeduje odgovarajuću dokumentaciju za životinju u skladu sa putnim pravilima zemlje odredišta (pasoš za ljubimce, potvrde o vakcinaciji i sl.), kao i da li je životinja u adekvatnom transporteru. Životinja do osam kilograma sa transporterom može biti unešena u putničku kabinu. U zavisnosti od težine i pravila prevoznika, može se smjestiti i u bagažnike aviona", navode iz Aerodroma. Kažu i da prijem životinje u putničku kabinu može biti uslovljen i ograničenjem broja životinja na letu ili prisustvom životinja različitih vrsta, koje se ne trpe u istom prostoru.
Utovar u bagažnike podrazumijeva odvajanje vlasnika od životinje neposredno prije slanja životinje na utovar, dok samom utovaru životinje prethodi posebna bezbjednosna kontrola transportera i životinje, uparivanje prtljažnog privjeska na transporteru, planiranje i koordinisanje utovara sa posadom aviona.
"Životinja bude utovarena u odjeljku sa odgovarajućom ventilacijom, grijanjem, svjetlom, gdje je transporter osiguran od pokretanja i zaštićen od prtljaga i ostalog tereta", napominju iz kompanije.
Kontrola i zabranjeni predmeti
Kontra-diverziona (KD) kontrola na aerodromu preduzima se u cilju sprečavanja unošenja zabranjenih predmeta u avion i u bezbjednosnu zonu ograničenog pristupa.
"Da biste brže prošli KD kontrolu ručnog prtljaga i lica, potrebno je da se pravilno pripremite za njeno sprovođenje. Na mjestu za pripremu dočekaće vas naše osoblje i ukratko upoznati s tim šta je sve neophodno da skinete sa sebe ili izvadite iz džepova i/ili iz ručnog prtljaga (mobilni telefon, prenosni računar, druge elektronske uređaje, novčanik, sat, kaiš, jaknu, kaput, sako, ključeve, druge metalne predmete i dr.) i odložite u namjenske plastične posude", podsjećaju iz Aerodroma Crne Gore.
Listu zabranjenih predmeta propisuje Agencija za civilno vazduhoplovstvo.
U ručnom prtljagu ne smijete imati:
- a) Pištolj, vatreno oružje i druge uređaje koji ispaljuju projektile - uređaje koji mogu ili izgledaju kao da mogu biti upotrijebljeni da izazovu ozbiljne povrede ispaljivanjem projektila;
- uređaje za omamljivanje;
- predmete sa oštrim vrhom ili oštrom ivicom koji se mogu koristiti da izazovu ozbiljne povrede;
- alat koji se može koristiti ili za izazivanje ozbiljnih povreda ili kao prijetnja bezbjednosti vazduhoplova;
- tupi predmeti koji mogu izazvati ozbiljne povrede kada se koriste za udaranje;
- eksplozivi i zapaljive materije i naprave koje mogu ili izgledaju kao da mogu biti upotrijebljene da izazovu ozbiljne povrede ili da predstavljaju prijetnju po bezbjednost vazduhoplova;
- tečnosti, gelovi i aerosoli čija zapremina je veća od 100 ml i koji nijesu upakovani u providnu plastičnu kesu zapremine do 1l, u slučaju da nijesu skenirani odgovarajućom opremom, uz izuzetke.
Kada je riječ o predatom prtljagu, putnicima nije dozvoljeno unošenje eksploziva i zapaljivih supstanci, eksplozivnih naprava i zapaljivih supstanci i naprava čijom upotrebom mogu da se izazovu ozbiljne povrede ili one mogu da predstavljaju prijetnju bezbjednosti aviona.
"Pored ograničenja u vezi sa zabranjenim predmetima, skrećemo pažnju i na postojanje ograničenja u vezi sa opasnim materijama, zbog čega bi putnik prije planiranog leta o tome uvijek trebalo da se informiše kod izabrane avio kompanije", ističu iz Aerodroma Crne Gore.
Коментари0
Остави коментар