Друштво
30. 12. 2022. 20:13 >> 23:52
КЕКОВИЋ
"ОКУ унапријеђен, заштита и кад нема гранских уговора"
Генерални секретар Уније слободних синдиката Срђа Кековић казао је у емисији "Оквир" на ТВЦГ да је Црна Гора била једина која нема Општи колективни уговор (ОКУ), а био је неопходан, јер је, како је истакао, на националном нивоу култура социјалног дијалога изузетно ниска. Генерални секретар Савеза самосталних синдиката Црне Горе Душко Зарубица додао је да нијесу задовољни до краја ни синдикати ни послодавци, јер се преговарало у отежаним околностима пандемије и рата у Украјини, али је направљен корак напријед.
Потпредсједник Уније послодаваца Црне Горе Славиша Шћекић навео да је прича о Општем колективном уговору предимензионирана у односу на промјене које су евидентне, а то су, како је рекао, свега три битније ствари: рад од куће или приправност, радна недјеља и двократно радно вријеме.
Шћекић је истакао да су преговарали три године, те да је потребно да се осим достојанственог рада за запослене, омогући и достројанствен положај послодаваца.
"Ми смо преговарали три године и имали смо мучних дискусија, јер многе ствари су економски варљиве, а било је потребно да осим достојанственог рада за запослене, омогућимо и достројанствен положај послодаваца. Ми смо и од државе у ове три године имали тиху опструкцију, не позивања и не дискутовања о појединим законима, па смо закључили, посебно у посљедњих годину дана да уколико ми не сједнемо и не договоримо се са синдикатима договора неће ни бити. Схватили смо да смо на истом задатку и да никог не треба искључити из те приче, посебно не глас привреде", навео је Шћекић.
Кековић је нагласио да је Црна Гора била једина у региону а и у Европи која нема ОКУ, а био је неопходан, јер је на националном нивоу култура социјалног дијалога изузетно ниска.
"Ми смо имали једнострано укидање гранских уговора у поједним сегментима привреде, гдје радници онда без овог кровног документа нијесу били заштићени. Рецимо у банкарском сектору, у трговини, тако да се овим документом бране између осталог, и та поменута три правна института, које су зановљена. Тај рад недјељом је битан, јер смо сматрали да је то дан кад треба да будемо са породицама, за оне који то могу, али ако послодавац тај дан жели да посветимо послу онда то треба и да плати", казао је Кековић.
Нагласио је да су изузеци послови у турнусу, у угоститељству, у јавном превозу, као и за запослене у медијима. Они неће, казао је, имати то повећање наредних шест мјесеци, а за то вријеме ће се то регулисати гранским уговором.
Зарубица је нагласио да је Влада учествовала у овом процесу у свему осим члана рада недјељом.
"Нијесмо задовољни 100 одсто, јер смо се договорали у вријеме пандемије и рата у Украјини и били смо у подређеном положају. Што се тиче дисциплинског поступка њега нема у новом ОКУ, али је он пресељен и унапријеђен у новом Закону о раду. Ако се не нађе рјешење у дисциплинском поступку иде се на суд, али сада је то унапријеђено, јер је послодавац обавезан да се одазове пред Агенцијом за мирно рјешавање спорова, док је раније могао да се појави, али није морао", објаснио је Зарубица.
Предсједник Управног одбора Црногорског удружења послодаваца и предсједник Одбора за трговину ПКЦГ Јован Лекић замјерио је што та организације није била укључена у процес, истакавши да Унија послодаваца није била легитиман партнер у преговорима о ОКУ.
Он је објаснио да су се формирали прије годину дана и почели са прикупљањем чланства како би били репрезентативни, али су се појавили проблеми, јер правилник којим се одређује репрезентативност није усклађен са Законом о раду.
"Податак да ПКЦГ, Асоцијација менаџера и Црногорско удружење послодаваца нијесу били укључени у договор, довољно говори. Били смо заинтересовани за овај документ и у фебруару смо се обратили надлежном министарству економије да нас упуте на законодавни оквир на који начин Удружење може да буде реперезатентивно. Добили смо у марту одговор да морамо имати 25 одсто учешћа у друштвеном бруто производу и 25 одсто запослених у привреди, ближи критеријуми су формулисани у Правилнику из 2004. Тај правилник није усклађен са Законом и има строже критеријуме него што је то прописано у Закону, и то нијесмо исунили", казао је Лекић.
Како је нагласио, у том Правилнику постоји књига евиденција, а она није ажурирана и актуелна Унија послодаваца нема евиденцију чланства, па стога је и нелегитиман представник у социјалном дијалогу и ЦУП ће покренути управни поступак у том правцу.
Шћекић је одговорио да је у питању спиновање без икаквог основа.
"Нас подржава међународна организација послодаваца, а процес око ОКУ је био потпуно јаван и наше чланство је било обавијештено о свим састанцима на овом послу и у договору са њима су доношене све одлуке. ПКЦГ није удружење послодаваца већ представник свих послодаваца, а Црногорско удружење послодаваца има 200 чланова, а ми имамо на хиљаде, тако да су они мањина. Седам компанија у ЦГ имају око 50 одсто БДП, а не тих 200, али имају само 13 одсто радника, чиме не испуњавају услове да буду партнери у преговорима", казао је Шћекић.
Коментари 0
остави коментар