- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
19. 07. 2022.
18:22 >> 18:19
ORGANIZACIJA ZA ZAŠTITU AUTORSKIH PRAVA
"Paušalne i nestručne tvrdnje pokušaj da se naruši ugled PAM-a"
NVO Ugostitelji Crne Gore su iznijeli paušalne, neutemeljene, neprovjerene i nestručne tvrdnje, kojima pokušavaju da naruše ugled PAM CG, kao kolektivne organizacije za zaštitu autorskih muzičkih prava u Crnoj Gori, saopštili su u ovoj asocijaciji.
U demantiju koji su poslali na tekst "Država da ispita način poslovanja PAM-a", ističu da u obraćanju NVO Ugostitelji Crne Gore prepoznaju rukopis budvanskog hotela, koji više od deset godina bez stida, korupcijom i na silu pokušava da obezbijedi besplatno korišćenje autorske muzike, i pored toga što im je poznato da je neovlašćeno korišćenje autorske muzike isto što i krađa materijalne stvari.
"I dok ubjedljivo najveći broj ugostitelja poštuje zakon i imovinska prava autora muzike, sa kojima imamo izuzetno dobru saradnju, rukovodstvo tog budvanskog hotela ne priznaje Zakon koji je u potpunosti usaglašen sa Direktivom EU o kolektivnim organizacijama, ne priznaju ni međunarodne konvencije, ne priznaju sudove, jer na njima gube sve sporove, ne priznaju imovinska prava – svojinu fizičkih lica – autora. Oni su jednostavno odlučili da autorsku muziku koriste besplatno. To što oni žele je moguće jedino u uslovima suspenzije crnogorskog Ustava i naših zakona, u uslovima suspenzije međunarodnih ugovora i konvencija", navode u PAM CG.
Dodaju da je u tekstu iznesena neistina da "računi za naplatu stižu bez potpisanih ugovora, kao i bez osnova za naknadu".
"PAM CG više od 5 (pet) godina unazad ne ispostavlja fakture korisnicima autorskih muzičkih djela sa repertoara PAM-a CG sa kojima nema potpisan ugovor, mada bi se sve sporne fakture mogle provjeriti pred sudom. Kada je u pitanju plaćanje naknade za korišćenje autorskih muzičkih djela ističemo da je Zakonom o autorskom i srodnim pravima propisana obaveza plaćanja ove naknade bez obzira da li je zaključen ugovor, odnosno izdato ovlašćenje od PAM-a CG. To nedvosmisleno potvrđuje i sudska praksa u brojnim sporovima koji su vođeni pred Privrednim sudom Crne Gore, Apelacionim sudom Crne Gore i Vrhovnim sudom Crne Gore. Autori teksta ili nisu pročitali Zakon o autorskom i srodnim pravima ili ne znaju da ga tumače, pri tome se služe i neistinama", navode u PAM-u.
Ističu da su paušalne i tvrdnje da računi stižu i za one objekte koji su odavno zatvoreni kao i onim ugostiteljima koji rade samo ljeti. Kako objašnjavaju u PAM-u, Zakonom o autorskim i srodnim pravima jasno je propisana obaveza korisnika da organizaciji za kolektivno ostvarivanje prava prijavi period kada ne obavlja djelatnost, odnosno da obavijesti kolektivnu organizaciju o datumu kada je potpuno prestao da obavlja djelatnost, jer su ti podaci neophodni za obračun i naplatu prihoda od prava.
"Neistina je da je neki ugostiteljski objekat informisao PAM CG o period kada ne radi, a da mu je PAM CG nakon toga za taj period ispostavio fakturu. Nije jasno na osnovu kojih analiza ili podataka se u spornom tekstu tvrdi 'da su cijene, u poređenju sa zemljama regiona, enormno visoke'. Radi otklanjanja svake sumnje i sprečavanja stvaranja pogrešne slike kod javnosti ističemo da aktuelnu tarifu nije donio PAM CG već nadležni javnopravni organ. Ukazujemo da je Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma formiralo radnu grupu sa zadatkom da preispita sve važeće tarife. U radnoj grupi su, pored predstavnika Ministarstva i predstavnici Privredne komore Crne Gore, Unije poslodavaca i kolektivnih organizacija. Napominjemo da su tarifom jednako nezadovoljni i autori", navode u demantiju.
Autori teksta su, kako dodaju, neupućeni su i u kolektivno ostvarivanje prava u našoj državi, Evropi i cijelom svijetu, kada tvrde da bi ovu naknadu trebalo da naplaćuje država a ne NVO. Ne postoji država koja vrši naplatu autorskih prava, a i sama CISAC - krovna svjetska konfederacija autorskih društava i kompozitora je nevladina organizacija.
"Što se tiče drugog predloga da država omogući da se tim poslom bavi i neko drugi, autori objavljenog teksta trebali bi da znaju da je država zakonom omogućila da, pod određenim uslovima, i neko drugi zastupa autore, koji ih za to angažuju i koji su se prethodno izuzeli iz sistema kolektivne zaštite. Treba znati da autori ne moraju svoja prava da ostvaruju preko PAM-a CG, već da to mogu da čine i individualno", objašnjavaju u PAM-u.
Tekst NVO Ugostitelji Crne Gore je, kako ističu, satkan od neistina, neznavenih konstatacija i konstrukcija, čime je autorima nanijeta šteta, nanijeće štetu i ugostiteljima koji po njihovim instrukcijama i nagovoru pokušaju neovlašćeno da koriste autorsku muziku, jer neovlašćeno korišćenje autorske muzike je isto što i krađa materijelne stvari.
"PAM CG će nastaviti da za račun muzičkih autora savjesno i odgovorno vrši zaštitu i ostvarivanje njihovih autorskih prava, te da svojim aktivnostima doprinosi daljem kulturnom i sveukupnom razvoju i napretku Crne Gore", napominju u PAM-u.
Podsjećaju da ova organizacija okuplja više od 600 domaćih i preko 4,5 miliona inostranih muzičkih autora i već duži niz godina, zajedno sa nadležnim organima Crne Gore za oblast intelektualne svojine, prepoznata je kao glavni stožer ostvarivanja, zaštite i unapređenja ove pravne oblasti. PAM CG u značajnoj mjeri je doprinio privremenom zatvaranju pregovaračkog Poglavlja 7 – Pravo intelektualne svojine.
Коментари0
Остави коментар