- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
02. 03. 2022.
07:00 >> 20:49
3
ISKUSTVO RODITELJA
Priprema djece za magnetnu u CG agonija
Snimanje djece do pet godina magnetnom rezonancom ne zvuči komplikovano. Međutim, pripremnu proceduru kroz koju prolaze kako bi se izbjegla anestezija, roditelji u Crnoj Gori opisuju kao noćnu moru. Direktor Instituta za bolesti djece Velibor Majić kazao je za naš Portal da zbog rizika koje nosi opšta anestezija, u Dječijoj bolnici prva tri snimanja pokušavaju da urade sa premedikacijom. Klinike u regionu, ipak, drže se anestezije.
Uput za magnetnu rezonancu za bebu ili mlađe dijete ogroman je šok za roditelja. Takvo snimanje u prvim godinama života znak je da ljekari sumnjaju da se dešava nešto ozbiljno i po zdravlje tog djeteta opasno. Porodicama koje imaju dijete sa bilo kakvim zdravstvenim problemom, a tek onim za koji nema lijeka, potrebna je velika snaga da izdrže vjetrove koji će ih kroz život “šibati”, zato sistem treba, i dužan je da im olakša barem procedure i administraciju.
Priprema za snimanje magnetnom rezonancom jedna je agonija u nizu kroz koju moraju proći i djeca i njihovi mame i tate.
Majka malog Aleksandra (imena su zbog anonimnosti izmijenjena) za Portal RTCG priča iskustvo snimanja tri magnetne u kratkom roku.
“Naše iskustvo sa magnetom u Dječijoj bolnici u Podgorici je jako loše i traumatično, i za dijete i nas kao roditelje. Primljeni smo hitno u bolnicu (dijete ima dijagnozu od rođenja) zbog sumnje da se dešava neki proces u glavi. Nakon neuspjelog skenera koji je rađen uz pomoć dijazepama, morali smo da radimo magnet. Nismo ni sumnjali da to može biti tako teško”, priča majka.
Priprema za magnet vrši se tako što se dijete najčešće budi u četiri ujutru i drži se budnim do zakazanog termina kako bi moglo da zaspi tokom snimanja i bude nepomično. Kod beba koje doje, majke izbjegavaju da ih hrane dva sata prije snimanja, da im ne bi zaspali tokom obroka.
“Kada sam probudila dijete u četiri sata, djelovao mi je odmorno,ali mislili smo da će mu se do magneta prispavati. U sedam i po dolazi medicinska sestra, koja mu daje dijazepam . Silazimo u pripremnu sobu u kojoj treba da ga uspavamo, međutim, prostorija je na takvom mjestu da vlada velika buka i neuslovno je za pripremu”, priča ova majka.
Zbog dijazepama koji je izazvao razdražljivost kod djeteta, uspjeli su da ga uspavaju tek za 40 minuta.
“Niko se ne trudi da ti pomogne, sam se snađi pa ako uspije, ako ne izgubili ste termin”, kaže ona I dodaje da se mali Aleksadar probudio nakon petnaest minuta, što znači sve ispočetka.
Dijete tog dana ne spava, ošamućen je I razdražen.
“Isti proces se dešava i sjutradan, budimo ga u tri ujutru. Ovog puta mu daju melatonin. Uspavljujem ga u sobi, jer je udobnije. Uspijevamo. Odradili su preostalih 15minuta, dijete naredni dan bude ošamućeno, jer znamo da svi ti medikamenti i nespavanja loše utiču na njega”, kazala je ona.
Treći magnet, nakon pet dana ponovo nije uspio, jer se dječak zbog buke probudio, a bilo je nemoguće uraditi snimak u budnom stanju.
“Za nas roditelje je sve to jako stresno, jer prolazimo kroz isto, kako će reagovati, da li će zaspati, da li će uspjeti, i jos dodatno, kakav će biti nalaz”, objašnjava ova majka.
Osjećaj da mora sve ponovo čini ih bespomoćnim.
“Zar ne postoji bilo koje drugo rješenje, da se svima olakša, a da ne bude da se svako malo daju dijazepami, melatonini?”, kaže ona.
Dodaje da je dodatni šok očitavanje nalaza koje se čeka nekoliko dana.
“Zar mi kao roditelji pored svog straha i stresa treba da čekamo par dana, da strepimo šta može u međuvremenu da se desi" kaže Aleksandrova majka.
Klinike u regionu godinama magnet djeci do pet godina rade pod opštom anestezijom.
Majić: Opšta anestezija nosi rizike, zato se prvo pokuša s premedikacijom
Direktor Instituta za bolesti djece Kliničkog Centra Crne Gore Velibor Majić kazao je za Portal RTCG da je to slučaj i u Podgorici, ali da se prije svake odluke o snimanju u opštoj anesteziji, tri puta pokuša procedura sa premedikacijom (Diazepam, Flormidal, Melatonin).
Tvrdi da se preparati kao što su Diazepam, Flormidal, Melatonin daju po preporuci anesteziologa i pedijatra, da bi se snimanje uspješno obavilo.
“Već nekoliko godina se u IBD obavljaju snimanja magnetnom rezonancom u opštoj anesteziji. Neophodan preduslov za navedeno snimanje je bila nabavka odgovarajućeg aparata za anesteziju, koji je predviđen za rad u magnetnom polju. Spomenute intervencije se izvode svake subote”, kazao je on.
“Opšta anestezija nosi određene rizike, te je priprema slična kao za operativnu intervenciju”, objasnio je Majić.
Na nalaz MR se čeka sedam dana.
“Ukoliko radiolog preliminarnim pregledom snimka, uoči hitno stanje, nalaz se izdaje istog dana”, kazao je on.
Otac drugog dječaka koji je želio da bude anoniman ispričao je slično iskustvo kao “Aleksandrova majka” s tim što je njegovo dijete imalo godinu i bilo je nemoguće da prespava buku koju proizvodi aparat.
“Tek kada smo na privatnoj klinici u Beogradu uradili magnet, pod anestezijom koja je bezbjedna za dijete i nakon čega nam je istog dana očitan nalaz, shvatili smo koliko to može da se završi na bezbolniji način”, istakao je on.
Iz Klinike za dječije bolesti u Zagrebu kazali su za Portal RTCG da se magnetna rezonanca radi pod opštom anestezijom za djecu do pet godina.
“To je neophodno jer pretraga relativno dugo traje, a potrebno je da dijete pri pretrazi bude mirno tijekom snimanja u relativno uskom i dugom’tunelu’“, kazali su nam iz Klajićeve.
Napominju da postoji mogućnost za dijete mlađe od 6 mjeseci postoji mogućnost da će nakon pretrage ostati 24 sata u bolnici, a prije pretrage potrebno je obaviti anesteziološki pregled pri kojem će roditelji dobiti detaljne informacije.
"Budući da znam dosta djece kojima je potreban taj magnet, mislim da je vrijeme da u 21. vijeku nađemo neko rješenje, koje će biti manje stresno, štetno po zdravlje i olakšati i djeci i roditeljima da prođu kroz sve to", zaključila je Aleksandrova majka.
Коментари3
Остави коментар