- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
17. 12. 2018.
10:47 >> 11:16
16
PETI BREND
"Crnogorski pršut" – novi zaštićen proizvod
"Crnogorski pršut" novi je zaštićeni proizvod u Crnoj Gori, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede.
"Prirodno okruženje, klimatski uslovi u regionu proizvodnje, duga tradicija proizvodnje i dobra reputacija ovog proizvoda, koja prevazilazi granice regiona proizvodnje, ali i Crne Gore, osnova su zaštitu 'Crnogorskog pršuta' kao specifičnog i autentičnog proizvoda. Uticaj geografskog okruženja, klime, ali i umijeća u primjeni posebne, vjekovima primijenjivane recepture u proizvodnji, zaslužni su što je crnogorska pršuta cijenjena među potrošačima, posebno turistima koji posjećuju Crnu Goru", navodi se u saopštenju.
Iz ministarstva dodaju da se "Crnogorski pršut", proizvodi u granicama Stare Crne Gore, a u okviru postojećih administrativnih granica opština Cetinje, Nikšić, Danilovgrad, Podgorica i Bar. Nadmorska visina varira od 500 do 1.500 metara. Region proizvodnje se, zahvaljujući blizini mora i Skadarskog jezera, kako su kazali, odlikuje umjereno - kontinentalnom klimom, sa sušnim i toplim ljetima i umjereno hladnim zimama.
"Prema Proizvođačkoj specifikaciji, dokumentu koji je osnova za zaštitu proizvoda, 'Crnogorski pršut' je trajni suvomesnati proizvod dobijen od buta svinja, suvo soljen i hladno dimljen, pa podvrgnut procesima sušenja i zrenja", ističu iz ministarstva.
Proces proizvodnje "Crnogorskog pršuta"traje najmanje godinu dana. Pored modernizacije proizvodnih pogona, primjena tradicionalnog postupka proizvodnje, bez bilo kakvih dodataka osim morske soli, uz proces dimljenja sagorijevanjem isključivo bukovog drveta, rezultira proizvodom koji ima prepoznatljiv miris, teksturu i bogastvo ukusa.
Iz tog vladinog resora napominju da će za članove udruženja proizvođača registracija oznake značiti benefit ostvarivanjem dodate vrijednosti na tržištu, mogućnosti bolje valorizacije, kako kroz rastuću turističku potrošnju u Crnoj Gori, tako i kroz rast i sada značajnog izvoza.
"Novi zaštićen proizvod još jedan je iskorak Crne Gore u oblasti politike kvaliteta, unapređenja pozicije domaćih proizvođača i stvaranja pretpostavki za otvaranje novih radnih mjesta i dinamičniji razvoj lokalne i cijele crnogorske ekonomije. Podsjećamo da su tokom protekle dvije godine, zaštićena četiri proizvoda: 'Njeguški pršut', 'Pljevaljski sir', 'Crnogorski goveđi pršut' i 'Crnogorska stelja'. U proceduri su zahtjevi udruženja proizvođača za zaštitu durmitorskog skorupa i kolašinskog lisnatog sira. Očekujemo i otpočinjanje procedure zaštite meda i maslinovog ulja", navodi se u saopštenju.
Proceduru zaštite naziva ovog proizvoda geografskom oznakom inicirali su kod Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja proizvođači pršute sa Cetinja, okupljeni u "Udruženje crnogorski pršut", u kome su preduzeća: Zrnožit, Martex, Interproduct, Monstate, SNJ Gornič, DDR commerce, Mianja, Nani prom.
Коментари16
Остави коментар