- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
26. 02. 2018.
17:00 >> 16:58
2
NOVINARI UPOZORAVAJU
Kronizam prisutan u javnoj upravi
Praksa pristrasnosti pri dodjeli poslova i ostalih pogodnosti prijateljima ili provjerenim kolegama, u Crnoj Gori itekako je izražena. Takvo zapošljavanje poznato je kao kronizam. Projekat "Pravednost, a ne pristrasnost – iskorijenimo kronizam" realizuje NVO "35 mm", a finansira ga Evropska unija. Iako mediji upozoravaju da je kronizam prisutan prilikom zapošljavanja u javnoj upravi, državne institucije kažu da on nema uticaja sa strane.
Kronizam je u Crnoj Gori prisutan. To su primijetili i novinari koji su se bavili tim temama kroz projekat pravednost, a ne pristrastnost. Sve njihove aktivnosti išle su u pravcu da se otkrije koliko prijateljske veze rade prilikom zapošljavanja u javnoj upravi.
"Novinari su se potrudili da urade, ne samo ono što je najlakše. Najlakše je kritikovati one koji su na vlasti i pogledati kako se rade ti partijski dilovi nakon, predizborno, postizborni već i u opštinama gdje su konstituisane nove vlasti", rekao je Darko Ivanović.
A optužbama za kronizam posebno su izložene državne institucije, jer raspolažu javnim novcem. U Ministarstvu javne uprave i u upravi za kadrove tvrde da su novim zakonskim rješenjima prilikom zapošljavanja smanjili mogućnost bilo kakvog uticaja sa strane.
"Upravna inspekcija nema mehanizme na način da utvrđuje da li postoji političko zapošljavanje ili ne postoji. Ona je sprovodi postupke na jasno definisane procedure u skladu za Zakonom o državnim službenicima i namještenicima", kazala je Marija Tomović iz Ministarstva javne uprave.
"Što se konkretno naše institucije tiče, nemoguće je. Zašto? Zato što svaki kandidat mora da prođe provjere sposobnosti, i svaki od tih postupaka je transparentan, dakle ne može biti zapošljavanje u smislu ugovora, u smislu davanja rješenja bez javnog oglašavanja", rekla je Anita Ljucović iz Uprave za kadrove.
U Agenciji za sprečavanje korupcije (ASK) izašli su sa drugačijim podacima. Samo za dvije godine, Agencija je izrekla više od 300 mišljenja po pitanju sukoba interesa.
"U ovom trenutku imamo više od 140 razriješenih i javniih funkcionera koji su podnijeli ostavke na javne funkcije zbog odluka agencije", saopštio je Mladen Tomović iz ASK-a.
Sociološki gledano, teško da će zakon ili neko drugo metodološko rješenje nadjačati bratsko prijateljske odnose, zaključuje sociolog Radoje Cerović. Meritokratija, ili zapošljavanje po zasluzi biće moguće onda kada građani budu ekonomski napredovali.
"Paradoksalno je da bi vi došli do toga da bolje živite morate da imate kompetentnu upravu da imate kompetentne lidere, da li će to biti začarani krug u kom ćemo da ostanemo još ne znam koliko godina, to je drugo pitanje", ocijenio je socijolog Radoje Cerović.
I dok čekamo da nam možda evropska porodica pokaže kako bi trebalo da izgleda zapošljavanje po zasluzi, a ne po bratskim i prijateljskim vezama, broj onih koji preko veze dobijaju posao svakodnevno se povećava.
Коментари2
Остави коментар