- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
28. 11. 2017.
11:45 >> 11:32
MIJENJAJMO SVIJEST
Glasnije protiv nasilja nad ženama
Država, nevladin sektor, međunarodne organizacije, na prvom mjestu Delegacije EU i UN u Crnoj Gori, godinama rade na borbi protiv nasilja nad ženama, na podizanju svijesti o značaju tog problema, na jačanju policije, tužilaštva i sudova u procesuiranju tih slučajeva. Koliko je teško mijenjati svijest crnogorskih građana, možda najbolje govori komentar gledateljke TVCG, koja je tokom Jutarnjeg programa, zatražila da mediji prestanu da pričaju o nasilju nad ženama, a da progovore o kako je kazala „torturi koja se vrši nad ljudima“.
U svijetlu akcije 16 dana aktivizma i poziva UN-a da je neke priče „potrebno ispričati glasnije”, postavlja se pitanje da li je najteže promijeniti svijest.
„Ožene žene koje ne znaju ručak da spreme ne znaju dijete da nahrane, previju i mora čovjek da izađe iz takta da vrši nasilje...“, kazala je gledateljka Jutarnjeg programa. Ona je saopštila i da današnje žene ne znaju šta je domaćinstvo, majčinstvo. "Samo znaju ulicu i kafiće i paštete, a ručka nema..."
Da je potrebno još mnogo raditi na promjeni svijesti naših građana svjedoče i brojni komentari podrške ovoj izjavi na društvenim mrežama.
Izvršna direktorica Sigurne ženske kuće Ljilja Raičević kaže da je očigledno da žena koja je ovo izjavila, nema nikoga ko je žrtva nasilja.
Podaci i ovakave izjave, kako ističe Raičević, kažu da moramo snažnije u borbu protiv nasilja nad ženama.
„Dok mi razgovaramo svaka druga žena je žrtva nasilja“, kaže Raičević i dodaje da su žrtve ne samo žene već i djeca koja rastu u takvom porodičnom ambijentu.
„Molim vas da pišete i pričate o tome, samo podatak da ima i ubijenih žena dovoljno govori o tome. Molim vas da nastavimo da pričamo o tome“, kazala je Raičević i dodala da će se o borbi protiv nasilja nad ženama pričati i sjutra na tribini koju organizuje i Sigurna kuća.
„Svijest naroda je najteže promijeniti, to se radi od malih nogu“, poručila je Raičević.
Upravo je takvu borbu kreno Sistem UN u Crnoj Gori i u okviru kampanje „16 Dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“, objavila spot i pjesmu „Moja Mare“ koju je sastav Who See Klapa uradio u partnerstvu sa Sistemom UN u Crnoj Gori, sa ciljem ostvarivanja uticaja na stavove mladih o nasilju nad ženama.
Nasilje nad ženama predstavlja jedan od najčešćih oblika kršenja ljudskih prava. Može biti fizičko, seksualno, psihološko i ekonomsko. Prema najnovijem istraživanju UNDP Crna Gora, svaka druga žena bila je žrtva nasilja makar jednom u svom životu. Nakon prijave nasilja, žrtve su mahom nezaštićene i nemaju adekvatnu sistemsku podršku. Zbog toga, većina žrtava ne prijavljuje nasilje: 2/3 njih iz straha od posljedica, 1/4 zbog sramote.
Da bi se ovo promijenilo, neophodno je javno, jasno i glasno govoriti o nasilju nad ženama.
“Pjesma i spot, na mladima razumljiv način, problematizuju nasilje nad ženama i ukazuju na njegove različite pojavne forme. Cilj je da se mladim ljudima pošalje snažna poruka u popularnoj, njima razumljivoj formi”, poručuju iz UN-a.
Moja Mare je priča o ženi koja se suočava sa različitim oblicima nasilja, vidljivim ali i onima koja su manje vidljivi. Ispričana iz ugla stereotipnog supruga, priča o Mare zadire u tradicionalizam i kulturološke aspekte problema koji čine da nasilje nad ženama najčešće ostaje tabu.
„Nasilje nad ženama je doboko ukorijenjen i izuzetno kompleksan problem za čiju je eliminaciju potrebno vrijeme, čak i generacijske smjene. Upravo iz tog razloga se u kampanji fokusiramo na mlade“ kazala je Fiona Mekluni, koordinatorka Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori, iskazujući iskrenu zahvalnost grupi Who See na doprinosu kampanji.
„Autentičnost, snažan integritet i velika popularnost grupe Who See među mladima neprocjenjiv su doprinos ovogodišnjoj kampanji protiv nasilja nad ženama i zato smo im veoma zahvalni i vrlo ponosni na partnerstvo sa njima“,kazala je Mekluni.
Upravo da bi se poruke što bolje prilagodile mladima i da bi stigle do što većeg broja mladih, glavni su razlozi što je Sistem Ujedinjenih nacija u Crnoj Gori inicirao partnerstvo sa Who See u ovogodišnjoj kampanji protiv nasilja nad ženama.
„Za nas je rad na ovoj pjesmi bio prilično izazovan, budući da je nasilje nad ženama sveprisutan problem koji se manifestuje u mnogo različitih oblika, na šta smo i ukazali u pjesmi. Mare je neko sa kim se, uvjeren sam, dosta žena u Crnoj Gori danas može identifikovati“,kazao je Dejan Dedović - Deda iz grupe Who See, izražavajući zadovoljstvo saradnjom sa Ujedinjenim nacijama. Pjesma „Moja Mare“, kroz koju se prožimaju različiti oblici nasilja nad ženama, upravo ukazuje da je nasilje nad ženama društveno nevidljiva pojava o kojoj se ne govori.
Коментари0
Остави коментар