- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
20. 03. 2017.
15:12 >> 14:47
1
PODACI IJZ-A
U CG 80 oboljelih od tuberkuloze
Crna Gora spada u zemlje sa niskom učestalošću tuberkuloze (TBC), a u 2015. godini prijavljeno je 80 slučajeva obolijevanja od te bolesti, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).
Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze obilježava 24. marta u cijelom svijetu, s namjerom da skrene pažnju javnosti da je problem tuberkuloze, iako ne u obimu u kojem je nekada bio prisutan, ipak još uvijek evidentan u svim, a posebno u nerazvijenim zemljama.
„Crna Gora spada u zemlje sa niskom incidencijom TBC. Prema podacima IJZ u 2015. godini u Crnoj Gori prijavljeno je 80 slučajeva obolijevanja od aktivne TBC-e i to: 55 muškaraca (69 odsto), 24 žene (30 odsto) i jedno dijete (jedan odsto)“, saopšteno je iz IJZ.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, kako se navodi, TBC je i danas globalna opasnost jer je i dalje među prvih deset uzročnika smrtnosti.
„Procjenjuje se da je u 2015. godini broj novooboljelih u svijetu iznosio 10,4 miliona, od kojih je 5,9 miliona (56 odsto) muškaraca, 3,5 miliona (34 odsto) žena i jedan milion (deset odsto) djece“, dodaje se u saopštenju.
U istom periodu, kako su rekli iz IJZ, identifikovan je jedan slučaj multirezistentne(MDR) i jedan slučaj ekstremno rezistentne (EDR) TBC-e. „Posmatrano tokom perioda od 2000. do 2015. godine primjetna je tendencija pada broja novooboljelih od TBC-e“.
„Adekvatna kontrola putem redovnih vakcinacija, prepoznavanjem ranih simptoma bolesti, sa posebnim osvrtom na djecu mlađu od pet godina života u čijoj porodici postoje potvrđeni slučajevi TBC-e, kao i bolji standard stanovništva Crne Gore uslovili su pad broja oboljelih od ove bolesti“, kazali su iz IJZ.
Prema posljednjim podacima, kako je saopšteno, stopa umiranja od TBC-a iznosila je 0,48 na 100.000 stanovnika.
„TBC uzrokuje Mycobacterium tuberculosis, kojeg je otkrio dr. Robert Koh 24. marta 1882. godine. Nakon otkrića antibiotika, TBC-a se smatrala pobijeđenom bolešću, međutim, opasnost od ove bolesti se vratila, udružena sa novom bolešću, AIDS-om (sindrom stečenog nedostatka imuniteta), i s još opasnijim oblikom bolesti, MDR, koja predstavlja oblik bolesti kada je bacil TBC-e otporan na osnovne lijekove koji se koriste u liječenju TBC-e“, navodis e u saopštenju.
Iz tog razloga, kako je pojašnjeno, liječenje tog oblika bolesti je skuplje i traje duže.
„TBC je kapljična infekcija koja se prenosi vazduhom, kašljanjem, kijanjem, govorom. Od svih bolesnika oboljelih od TBC-e njih 90 odsto boluje od TBC-e pluća. Postoje i vanplućni oblici te se TBC javlja i u limfnim čvorovima, bubrezima, kostima i crijevima“, navedeno je u saopštenju.
Najčešći simptomi, navode iz IJZ, su malaksalost, gubitak apetita, mršavljenje, pojačano noćno znojenje, povišena tjelesna temperatura, uz kašalj koji je najčešće gustog sekreta, krvav i uporan, otežano disanje, bolovi u grudima.
„Faktori rizika za nastanak ove bolesti su smanjeni imunitet organizma, pušenje (pri čemu se rizik povećava sa dužinom pušačkog staža i brojem popušenih cigareta), zloupotreba alkohola, upotreba droga, prisustvo hroničnih nezaraznih bolesti, kao što su dijabetes i bolesti sistema krvotoka, nizak socio-ekonomski status, dijeljenje životnog ili radnog prostora sa oboljelima. Bolesnici kojima je izvršena transplantacija organa ili koštane srži, oboljeli od HIV/AIDS-a spadaju, takođe, u grupu sa povećanim rizikom“, kaže se u saopštenju,
Kako su rekli iz IJZ, sve važniji faktori rizika, posebno u razvijenim zemljama postaju i neki lijekovi, kao što su kortikosteroidi, a neki autori ukazuju i na genetsku predispoziciju za obolijevanje od TBC-e.
„Mjere prevencije i kontrole TBC-a, kontinuirano realizuju centri za plućne bolesti i tuberkulozu u domovima zdravlja, dok se liječenje oboljenja sprovodi u Specijalnoj bolnici za plućne bolesti u Brezoviku“, kazali su iz IJZ.
Suština prevencije TBC-e je, kako je saopšteno, diseminacija informacija i podizanje kvantuma osnovnog znanja populacije o riziko faktorima koji doprinose pojavi TBC-a i kako oni mogu uticati na obolijevanje i tok liječenja.
„S obzirom da je TBC oboljenje preventabilnog karaktera, autori ističu kao važne mjere kojima se utiče na smanjenje prevalencije ove bolesti, rast opšeg i ličnog standarda, veći nivo obrazovanja, kao i mjere uticaja na ponašanje i prihvatanje zdravih stilova života“, navode iz Instituta.
Osim toga, mjere kontrole upotrebe duvana u opštoj populaciji i identifikovanje TBC-a među alkoholičarima i njihovo uspješno liječenje su važna mjera prevencije bolesti.
„IJZ u skladu sa kalendarom zdravlja, aktivno učestvuje u mjerama prevencije putem zdravstvenog vaspitanja stanovnistva, jer je za preveniranje pojave bolesti, važno upoznavanje sa karakteristikama oboljenja, načinom na koji se bolest prenosi i mjerama koje se preduzimaju radi zaštite od TBC-e“, kaže se u saopštenju.
S tim u vezi, Centar za promociju zdravlja IJZ organizovaće edukativne radionice na temu prevencija i značaj liječenja TBC-a među pripadnicima vulnerabilnih kategorija, kao što su Romi i djeca u školama.
Dijagnostika TBC-a se, kako su rekli, vrši na osnovu RTG snimka, mikrobiološke dijagnostike uzorka sekreta, bronhoskopije i patohistologije.
Iz Instituta pojašnjavajud a se, nakon utvrđene dijagnoze započinje liječenje, u bolničkim uslovima (izolovani od zdravog stanovnistva).
Tuberkuloza je, poručuju, je izlječiva, ako se pravilno liječi, adekvatnom terapijom i posebnim režimom života. „Liječenje TBC-e je dugotrajno, traje 6-9 mjeseci, a katkad i do godine dana, uvijek uz kombinaciju više lijekova“.
„Liječenje TBC-a je, takođe, mjera prevencije kojom se sprečava pojava recidiva i novooboljelih, a rano otkrivanje omogućiće smanjenje prevalnecije obolijevanja u populaciji. Važna preventivna mjera širenja bolesti je i primjena adekvatnih higijenskih mjera“, saopšteno je iz IJZ.
Коментари1
Остави коментар