- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
23. 05. 2025.
22:06 >> 22:06
Proglašena epidemija leptospiroze u Kantonu Sarajevo
Epidemija leptospiroze proglašena je u Kantonu Sarajevo, saopšteno je 23. maja iz Ministarstva zdravstva KS.
Zavod za javno zdravlje Kantona Sarajevo (KS) zatražio je proglašenje epidemije zbog povećanog broja zaraženih u pojedinim naseljima, potvrdio je kantonalni ministar zdravlja Enis Hasanović na sjednici Skupštine KS 23. maja.
Kantonalnom zavodu za javno zdravlje prijavljeno je 17 laboratorijski potvrđenih slučajeva leptospiroze u periodu od 14. do 21. maja, saopštio je Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS).
Trenutno su na Klinici za infektivne bolesti KCUS-a hospitalizovana dva pacijenta sa povišenom temperaturom, uz respiratorne i gastrointestinalne tegobe.
Iz Zavoda za javno zdravlje navode da deratizacija, koja je obavezna radi suzbijanja epidemije, nije sprovedena već dvije godine, zbog problema sa javnim nabavkama i poništavanja tendera.
Anisa Bajramović, epidemiološkinja u Zavodu, izjavila je na konferenciji za novinare da je deratizacija počela prije tri sedmice i da su već vidljivi rezultati, ali se puni efekti očekuju u narednih 15 do 30 dana.
"Da se deratizacija redovno sprovodila, svako proljeće i jesen, do ovoga ne bi došlo. Ranije nismo imali ovakvu situaciju, jer je deratizacija uvijek bila pravovremena, a sada su problem bili tenderi", rekla je Bajramović.
Pored sistematske deratizacije, bila je potrebna i deratizacija kanalizacione mreže, do čega takođe nije došlo zbog poništavanja tendera.
Zatražene su i korektivne mjere deratizacije, posebno u naseljima gdje je došlo do zaraze.
Voda nije izvor zaraze
Građani su obaviješteni da je voda za piće bezbjedna i da ne može biti izvor infekcije.
Bajramović je istakla da nije utvrđen jedan konkretan izvor zaraze, već da se radi o "urbanom obliku leptospiroze usljed povećanog broja glodara".
"Nije lokalizovano na jedno područje, jer se glodari slobodno kreću. Zaraženi su većinom muškarci između 20 i 55 godina, svi sa povišenom temperaturom i groznicom", kazala je Bajramović.
Zavod je 29. aprila dobio prve informacije o mogućoj pojavi bolesti iz ambulante na području opštine Novi Grad, a 15. maja su potvrđena tri laboratorijska slučaja.
Nakon tih slučajeva, uslijedile su prijave i iz opština Centar, Ilidža i Hadžići. Do sada su hospitalizovane ukupno tri osobe, a iz Zavoda tvrde da nije bilo ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija.
Među preporučenim mjerama je i kontrola zgrada u opštini Novi Grad, gdje takođe nije sprovedena deratizacija zbog nedostatka sredstava.
"Trava se ne kosi, otpad se mora redovno odnositi. Potrebno je održavati higijenu okoline kako bi se smanjio broj glodara", naglašeno je iz Zavoda.
Nakon što je Zavod predao prijedlog za proglašenje epidemije kantonalnom ministru zdravlja, on treba, u skladu s procedurom, uputiti zahtjev Ministarstvu zdravstva Federacije BiH radi dobijanja konačnog mišljenja.
O leptospirozi
Leptospiroza je zarazna bolest izazvana bakterijama iz roda Leptospira, koje se prenose sa životinja na ljude, direktno ili indirektno. Prijenos s čovjeka na čovjeka je izuzetno rijedak, saopštio je Ured Svjetske zdravstvene organizacije u BiH.
Simptomi uključuju nagli porast temperature, drhtavicu, glavobolju, bolove u mišićima i pojavu žutice.
Коментари0
Остави коментар