Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

31. 01. 2016. 22:18 >> 02:05

SPECIJALNE EMISIJE, SERIJE,...

TVCG obilježava jubilej obnove nezavisnosti

Ove godine proslavlja se decenija obnove crnogorske nezavisnosti. Radio-televizija Crne Gore taj jubilej obilježiće nizom programskih sadržaja iz sopstvene produkcije. Osvrnućemo se na ono što se dogodilo proteklih deset godina, ali ćemo govoriti i o izazovima koji su pred našom državom.

Jubileji su prilika, ne samo da govorimo o prošlosti, već i da sagledamo sadašnjost i pogledamo u budućnost.

"To je na neki način bio moto ovog projekta, tako da cijeli projekat neće biti fokusiran samo na ono što je bilo u poslednjih deset godina i šta mu je prethodilo, već da nakon 10 godina od obnove crnogorske nezavisnosti vidimo gdje su sad i da kroz programe i sadržaje koje pripremamo pokušamo da problematizujemo i vidimo koji su to izazovi Crnogorskog društva u narednom periodu", kazao je istoričar Adnan Prekić.

A o onome što je bilo, tačnije o važnim istorijskim događajima Crne Gore, gledaćemo u emisijama i serijama Obrazovnog programa TVCG. Na dan smrti kralja Nikole, 1. marta, emitujemo prvu epizodu serije "Kraj jedne dinastije".

"Podsjećamo na vrijeme i okolnostima u kojima je kralj Nikola otišao iz zemlje, i zajedno sa svim članovima dinastije život okončao u egzilu. Koliko su to bile dramatične godine, kako se on iz pozicije francuskog zatočenika borio za Crnu Goru i zašto je to bila unaprijed izgubljena bitka, to su neka od pitanja na koja će odgovoriti naši istoričari i istoričari koje smo snimili u Francuskoj", kazala je Sanja Blečić urednica Obrazovnog program TVCG.

U okviru informativnog programa priprema se mini serija "Istorijski album".

"Radi se o projektu koji sadrži 24 kratke forme, o zanimljivim i značajnim datumima iz crnogorske istorije, koja bi negdje trebalo da bude sastavni dio znanja svih crnogoraca i ljudi koji žive u Crnoj Gori", rekao je novinar TVCG, Siniša Adamović.

Bavićemo se i crnogorskim riječima i pojmovima koji su neprevodivi na druge jezike i neobični za druge kulture. Zato smo ostvarili saradnju sa Fakultetom za crnogorski jezik i književnost i Likovnom akademijom sa Cetinja.

Sve emisije o kojima smo govorili, kao i ostale nove programske sadržaje, pratiće idetnični vizuelni identitet, ali i slogan.

"Naravno da ćemo sve raditi pod zajedničkim sloganom "Da je vječna". Kompletan vizuelni identitet, upravo će biti vezan za taj slogan. Što se tiče drugog dijela, onog koji će izlaziti iz promocije programa, biće tu kratke video forme u kojima će javne ličnosti davati svoje poruke, naravno sa uvijek istim sloganom na kraju, a to je "Da je vječna"", urednik Promotivnog programa RTCG, Sabrija Vulić.

Ovo je samo dio programa TVCG koji pripremamo u godini kad obilježavamo deceniju od obnove nezavisnosti. Riječ je o 25-nedeljnom programu u kojem će biti objedinjen rad redakcija informativnog, obrazovnog i dokumentarnog programa, kao i istoriografske redakcije.

Nevenka Jovović, TVCG

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније