- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
08. 05. 2025. 19:30 >> 19:31
Beli dim u Vatikanu: Američki kardinal Robert Prevost je novi papa Lav XIV
Kardinali su drugog dana konklave u Sikstinskoj kapeli izabrali naslednika pape Franje. Vernici su ushićeno pozdravili beli dim iz dimnjaka, a Vatikanom su odzvanjala zvona u čast novog poglavara Rimokatoličke crkve.
Novi poglavar Rimokatoličke crkve je amerikanac Robert Prevost koji je uzeo ime papa Lav XIV.
U četvrtak popodne čuli su se uzvici oduševljenja vernika nakon što se pojavio beli dim - izabran je novi papa, naslednik preminulog Franciska ili Franje.
Više od 130 kardinala je glasalo iza zatvorenih vrata Sikstinske kapele i posle dva nesupela glasanja - izabrali su novog poglavara Rimokatoličke crkve.
To znači da je proces poznat kao konklava, od latinske reči cum clave koja znači pod ključem ili zaključani ili zabravljeni - završen.
„Mislim da crkva u ovom trenutku shvata da treba da okupi ljude i da ne žele da crkva izgleda podeljena", rekla je istoričarka Rebeka Rist, profesorka srednjovekovne istorije na Univerzitetu u Redingu, za BBC.
Zvona su odzvanjala Vatikanom u čast novog pape.
On će se pojaviti na balkonu koji gleda na Trg Svetog Petra u narednih sat vremena.
Novog papu sada vode u malu prostoriju pored Sikstinske kapele gde će obući belu papsku odoru.
Stariji kardinal će uskoro potvrditi odluku rečima habemus papam - latinski za „imamo papu" - i predstaviti novog poglavara njegovim izabranim imenom.




Najkraći i najduži izbor pape
U istoriji Vatikana retko se događalo da novi papa bude izabran posle prvog glasanja - zapravo samo jednom i to pre pet vekova.
Najbrža konklava koja je poštovala pravilo čekanja od 10 dana posle smrti prethodnog pape bila je izbor Julija Drugog za poglavara Katoličke crkve 1503. godine.
On je izabran za samo nekoliko sati, prema rečima vatikanskog istoričara Ambrođa Pjaconija.
U 13. veku, bilo je potrebno skoro tri godine, tačnije 1.006 dana, da bude izabran naslednik pape Klementa Četvrtog, što je bila najduža konklava u istoriji Katoličke crkve.
Tajno glasanje kojim je izabran papa Grgur Deseti trajalo je od novembra 1268. do septembra 1271. godine.
Bio je to prvi primer papskog izbora „kompromisom", posle duge borbe pristalica dve glavne geopolitičke srednjovekovne frakcije - onih vernih papstvu i onih koji podržavaju Sveto Rimsko carstvo.
Grgur Deseti je izabran tek pošto su stanovnici Viterba, gde se izbor tada održavao, skinuli krov sa zgrade u kojoj su boravili prelati i ograničili im obroke na hleb i vodu kako bi ih pritisli da donesu odluku.
Nadajući se da će izbeći da se to ponovo desi, Grgur Deseti je 1274. godine dekretom doneo da će kardinali dobijati „samo jedan obrok dnevno" ako konklava traje duže od tri dana, a samo „hleb, vodu i vino" ako traje duže od osam, što je kasnije ukinuto.
Dvojica prethodnih poglavara, Benedikt Šesnaesti i Franja, izabrani su tokom drugog dana glasanja, dok su kardinali papu Jovana Pavla Drugog izabrali trećeg dana.
Tokom 1958. godine nastala je opšta zabuna kada su okupljeni na Trgu svetog Petra najpre videli beli dim da bi posle nekoliko trenutaka postao crn.
Prva konklava u Sikstinskoj kapeli održana je 1492. godine, a 1878. godine, poznata kapela postala je mesto održavanja svih konklava.
Pogledajte video o godini kada je nastala zabuna: Beli dim koji se pretvorio u crn
- Koliko je papa Franja doprineo boljim odnosima Vatikana i Srbije
- Prvi kardinal iz pravoslavne Srbije
- 'Jednako su grešni kao i mi': Kako je film 'Konklava' pružio uvid u izbor za papu
Kako izgleda konklava i šta kažu vernici?
Kardinali su 7. maja ušli u Sikstinsku kapelu, položili zakletvu i posle toga su zatvorena vrata - nisu imali komunikaciju sa spoljnim svetom dok nisu izabrali novog papu.
Time je počela konklava.

Dok su se kardinali pripremali za novi krug glasanja 8. maja, hiljade vernika okupljenih u sredu uveče na Trgu svetog Petra nestrpljivo je čekalo dimni siginal.
Iako se pojavio crni dim, raspoloženje nije 'potamnelo'.
„Ne smeta mi što je to crni dim, to pokazuje da je Sveti Duh 'na poslu'. Uskoro će glasati ponovo, dobićemo našeg papu", rekao je 37-godišnji Džejms Klajnek iz Teksasa agenciji AFP.
Barbara Mejson došla je iz Kanade na konklavu, nadajući se da će videti papu koji će nastaviti stopama Franje.
„Drago mi je što su odvojili toliko vremena jer to znači da pažljivo razmišljaju ko će biti papa", rekla je 50-godiš njakinja, sugerišući da bi Franjin popularni specijalni izaslanik za vožnju bicikla, kardinal Mateo Zupi, bio dostojan izbor.
„Doći ću ponovo, radim u blizini. Katolik sam, ovo je važno za našu crkvu", kaže Alberto iz Milana za BBC na srpskom.
Atmosfera u Vatikanu
Vatikan je preplavljen vernicima i turistima, kao i inače, ali sada su tu brojne novinarske ekipe i jake policijske snage, izveštava iz Rima Jelena Maksimović, BBC reporterka.
Redovi za ulaz na Trg svetog Petra su bili dugački.
Ograničeni su prilaz i broj ljudi koji mogu da budu na trgu, a postavljeni su i video bimovi.
„Došla sam jer želim da prisustvujem istorijskom trenutku i jako sam uzbuđena", kaže Danijela iz Severne Makedonije za BBC na srpskom.
„Franja je bio jedini poglavar Rimokatoličke crkve koji je posetio Skoplje, naš glavni grad", dodaje ona.
Za misterioznu proceduru, konklava je dobro propraćena. Video bimovi su strateški raspoređeni tako da bez obzira gde se nalazite, možete da vidite čuveni dimnjak.
Oči vernika su dva dana bile uprte u dimnjak i video bimove.
„Nadam se da će ovi izbori biti dobri za celu zajednicu, jer je Katolička crkva je prisutna širom sveta, potreban nam je dobar lider, njegova poruka mora da bude upućena svima - i mladima i starima.
„Molim se za slobodu i mir, a nadam se da će papa biti osoba koja će moći da poveže svetske lidere da to i postignemo", kaže Brižid iz nemačke pokrajine Bavarske za BBC na srpskom.
Prvi put u konklavi učestvuje kardinal koji je iz Srbije, beogradski nadbiskup Ladislav Nemet.
POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE TOKOM DVA DANA KONKLAVE






Kako se bira papa?

Papu bira kardinalski zbor koji trenutno čini 252 kardinala, ali ne mogu svi da glasaju.
Sa 135 kardinala mlađih od 80 godina, koji imaju pravo glasa, a 133 ih je prisutno u Vatikanu, ovo je najveća konklava u modernoj istoriji Katoličke crkve.
Njih 90 treba da glasaju za istog kandidata da bi novi papa bio izabran.
Iz Evrope je 114 kardinala, iz Azije 37, iz Južne Amerike 32, Afrike 29, Severne Amerike 28, Centralne Amerike 8, i iz Okeanije četvorica.
Najmlađi član kardinalskog elektorskog zbora je biskup iz Melburna, rođen u Ukrajini, Nikola Bičok (45).
Najstariji je 99-godišnji Anđelo Aćerbi, veteran diplomatske službe Vatikana.


Izborni proces za papu je nepromenjen skoro 800 godina.
Kardinalski elektori imaju opciju da prvobitno glasanje obave u Sikstinskoj kapeli prvog dana konklave.
Od drugog dana nadalje, u kapeli se održavaju po dva glasanja svakog prepodneva i svakog popodneva, sve dok se broj kandidata za papu ne svede na jednog.
Tokom glasanja, svaki kardinalski elektor ispisuje ime željenog kandidata na glasačkim listićima ispod reči „Eligio in Summum Pontificem", što na latinskom znači „biram za Vrhovnog poglavara".
- Kako se bira novi papa
- Ko su kardinali koji biraju sledećeg papu i odakle oni dolaze
- Ko će biti sledeći papa? Ključni kandidati u nepredvidljivoj trci
Šta se dešava kada je izabran novi papa?

Kad osvoji dovoljno glasova, novog papu pitaju: „Da li prihvate kanonski izbor za Vrhovnog poglavara?"
On bira ime po kom želi da bude poznat kao papa i oblači službenu mantiju.
Kardinali mu odaju poštovanje i zaklinju mu se na poslušnost.
Okupljenim ljudima se daje obaveštenje sa balkona bazilike Svetog Petra u kojem se koriste reči: „habemus papam", što na latinskom znači: „Imamo papu".
Potom se objavljuje ime novog pape i on se pojavljuje na balkonu.

Pogledajte video: Kako su izgledale pripreme u Vatikanu za konklavu - novi dimnjak i najveći broj kardinala
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
- Zašto pape nose crvene cipele i druga pitanja koja vas je sramota da pitate
- Kada i zašto je celibat postao obavezan za papu i ostalo sveštenstvo
- Da li će sledeći papa biti Afrikanac
- Kako su pape iz Afrike promenile hrišćanstvo i poklonile Dan zaljubljenih
- Koliko su papa i Katolička crkva uticajni u svetu
- Od izbacivača do pontifika: Pet stvari koje možda niste znali o papi Franji