- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
11. 02. 2025. 15:39 >> 19:03
Korupcija u Srbiji: Najlošija pozicija od 2012. godine, izveštaj Transparentnosti
Prema rezultatima globalne mreže Transparensi Internešnel, Srbija je pala na listi po indeksu korupcije. U izveštaju pomenuta i tragedija u Novom Sadu, kao i međunarodna izložba EXPO.
![studenti, studentski protest, korupcija](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/2a24/live/e2e80cc0-e879-11ef-bd1b-d536627785f2.jpg)
Dok traju masovni protesti studenata i drugih koji ih podržavaju zbog pogibije 15 ljudi u padu nadstrešnice u Novom Sadu, u najnovijem izveštaju organizacije Transparensi internešnel objavljeno je da je Srbija nastavila pad na listi percepcije korupcije u javnom sektoru.
Mnogi koji protestuju smatraju da je upravo korupcija u rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu dovela do tragedije.
Pod sloganom 'Korupcija ubija' od 1. novembra 2024, kada je pala nadstrešnica, organizuju se protesti koji su se omasovili, pogotovo od kako su studenti počeli blokade fakulteta širom Srbije.
Prema izveštaju Transparensija, Srbija je sa indeksom od 35 poena, zauzela 105. mesto od 180 rangiranih zemalja za 2024. godinu, što je najlošiji plasman od 2012.
Od evropskih zemalja, samo su Bosna i Hercegovina i Belorusija slabije rangirane od Srbije.
Prosečna ocena na evropskom kontinentu je 56, a među članicama Evropske Unije 62.
Iako je Vlada Srbije usvojila novu Strategiju borbe protiv korupcije, zacrtavši rast indeksa na 43 do 2028. godine, Srbija trenutno zaostaje osam poena za svetskim prosekom.
Iako nije u njegovoj nadlećnosti, Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, godinama najavljuje „žestoki obračun sa korupcijom", što je ponovio i u januaru, ali do danas nema efekata tog obećanja.
Isto je ponovio i u televizijskom intervjuu 10. februara, tvrdeći da će „hapšenja početi već od srede, 12. februara" i da će „među njima biti zvučna imena iz sveta politike i biznisa".
- O nadstrešnici i kamenolomu: Može li korupcija da ubija i kako
- Dosije „Pandora papiri": Isplivali papiri o 24 stana u Bugarskoj, Mali i dalje negira da je vlasnik
- Ko je Nenad Nešić, privedeni ministar Bosne i Hercegovine, osumnjičen zbog korupcije
'Zemlja pod lupom'
![korupcija, korupcija ubija](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/0b54/live/a10331d0-e87a-11ef-a319-fb4e7360c4ec.jpg)
Regionalni izveštaj izdvaja Srbiju kao jednu od zemalja „pod lupom".
U mnogim zemljama demokratske institucije slabe, a vladavina prava se pogoršava, usled unutrašnjih nestabilnosti i spoljašnjih pritisaka, što omogućava da korupcija cveta, piše u izveštaju.
„Srbija nastavlja da opada na Indeksu percepcije korupcije, dok uticaj izvršne vlasti i izloženost institucija korupciji rastu pod rigidnom kontrolom predsednika Aleksandra Vučića", piše u saopštenju, prenela je agencija Beta.
Radovi na železničkoj stanici u Novom Sadu, koja je prethodnih godina dva puta rekonstruisana, takođe su analizirani u izveštaju Transparensija.
Podaci iz do sada objavljenih dokumenata o renoviranju nadstrešnice na železničkoj stanici, kao i netransparentan izbor podizvođača dodatno su podstakli sumnje da je projekat precenjen, rekli su iz organizacije Transparentnost Srbija.
Podsetili su i da je tri meseca posle tragedije, novosadski javni tužilac prvi put najavio da će biti ispitane tvrdnje o mogućoj korupciji.
Studenti u Srbiji skoro tri meseca zahtevaju utvrđivanje krivične odgovornosti za pogibiju 15 ljudi, objavljivanje kompletne dokumentacije o padu nadstrešnice, ali i da nadležne institucije počnu da rade po zakonima.
Proteste i blokade fakulteta neće obustaviti, najavljuju, sve dok ne budu uvereni da su im zahtevi ispunjeni.
Iako iz vlasti tvrde da su ispunili sve zahteve studenata, oni to negiraju.
Kao najveću prepreku za efikasnije suzbijanje korupcije u Srbiji, Nemanja Nenadić iz Transparentnovsti vidi neadekvatan rad tužilaštva.
„Tužioci ne ispituju proaktivno slučajeve korupcije, čak i u slučajevima kada imaju dovoljno materijala, na šta ukazujemo nekoliko godina.
„Potrebni su tužioci koji će reagovati brzo, adekvatno i baviti se svim javno iznetim i dokumentovanim sumnjama", rekao je Nenadić.
Rekao je i da na rezultat Indeksa percepcije korupcije vrlo malo ili ni malo ne utiču pojedinačni događaji, kakav je bio pad nadstrešnice na novosadskoj stanici.
Reakcija vlasti po pitanju transparentnosti u vezi sa padom nadstrešnice bila je objavljivanje dela dokumenata u vezi sa rekonstrukciojm, kaže Nenadić.
Ali bitni finansijski podaci u vezi sa tim projektom i dalje nedostaju, naglasio je.
„Kao adekvatna reakcija Vlade Srbije izostala je promena generalne prakse, nedovoljne transparentnosti i pri samom odabiru partnera države, ali i u vezi sa realizacijom tih ugovora.
„Videli smo da je objavljen veliki broj dokumenata, ali nismo videli da je promenjena praksa u vezi sa svim drugim mnogobrojnim projektima na koje Srbija troši milijarde evra", rekao je Nenadić.
Vlada Srbije se u velikoj meri oslanja na međudržavne sporazume i posebne zakone bez odgovarajućih antikorupcijskih kontrola u vezi sa izložbom EXPO, i drugim projektima planiranim do 2027, čija je vrednost procenjena na 18,5 milijardi dolara, navela je u saopštenju Transapentnost Srbija.
- EXPO u Srbiji: Kakvu će izložbu Beograd organizovati 2027. godine
- Ministar zdravlja Hrvatske uhapšen, pa smenjen, tereti se za korupciju
- Protest u Sarajevu: Pravda za žrtve razornih poplava u Bosni
U regionu lošije plasirana samo Bosna i Hercegovina
Od zemalja regiona samo je Bosna i Hercegovina, sa indeksom 33, lošije plasirana od Srbije.
Albanija, sa kojom je Srbija pre dve godine delila isto mesto, sada ima indeks 42.
Severna Makedonija 40, Mađarska 41, Bugarska 43, a Crna Gora i Rumunija 46, dok Hrvatska ima indeks 47, objavljeno je u izveštaju.
Kosovo, koje se zasebno rangira, ima skor 44.
Od zemalja bivše Jugoslavije, i dalje je najbolja plasirana Slovenija sa indeksom 60, za četiri poena bolje nego prošle godine.
- Korupcija u Srbiji: Najlošije u prethodnih 12 godina, pokazao indeks Transparentnosti
- Zašto Srbija gubi milijarde zbog sive ekonomije - u 100 i 500 reči
- Zdravstvo leglo korupcije, smatraju građani Srbije
Danska i dalje na vrhu, Južni Sudan na začelju
![ilustracija](https://ichef.bbci.co.uk/news/raw/cpsprodpb/48a9/live/52630320-e86b-11ef-bd1b-d536627785f2.jpg)
Kao i prethodnih godina, Danska je i 2024. najbolje ocenjena među 180 država u kojima se izračunavao indeks percepcije korupcije, sa nepromenjenim skorom od 90 poena.
Na listi slede Finska (88) i Singapur (84), koji je pretekao Novi Zeland (83).
Na dnu tabele nema velikih promena, pa tako Južni Sudan ima indeks osam, Somalija devet, Venecuela 10, a Sirija 12, piše u izveštaju.
Prema metodologiji ove organizacije, zemlje sa više od 50 indeksnih poena od mogućih 100 imaju zadovoljavajući nivo suzbijanja korupcije.
Prosek u Evropskoj uniji je 64 indeksnih poena.
U izveštaju je ocenjeno i da članstvo u Evropskoj uniji nije garancija dobrih rezultata, što pokazuje skor zemalja iz regiona.
Tako je Mađarska imala pad za jedan poen na 41, Bugarska (43, pad za dva poena), Rumunija (46) i Hrvatska (47, pad za tri poena).
- Korupcija u EU i „Katargejt": Optuženi Italijan kaže da će „ispričati sve"
- Korupcija u Evropskom parlamentu: „Nisam uzimala novac od Katara"
- Procureli dokumenti otkrivaju kako je Makron tajno pomagao Uberu
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu.
Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk