BBC News

[ BBC ]

13. 12. 2022. 22:04

Svetsko fudbalsko prvenstvo: Mesi rekao Hrvatima - „Dalje neće moći" i odveo Argentinu u finale Mundijala

Mesi upisao gol i asistenciju, Hulijan Alvarez dao dva pogotka, a Argentina u finalu čeka pobednika duela Francuska - Maroko.

Sve miriše da će ovo biti ta godina, taj Mundijal na kojem će Lionel Mesi stati uz rame Dijegu Armandu Maradoni, najboljem argentinskom fudbaleru svih vremena.

Argentina se plasirala u finale Mundijala u Kataru, pošto je u polufinalu u Dohi pobedila Hrvatsku sa 3:0.

Gaučosi su poveli u 34. minutu golom Mesija iz penala, a zatim je Hulijan Alvarez dva puta zatresao mrežu protivnika, u 39. i 69. minutu.

Protivnik Argentine u finalu 18. decembra biće bolji iz meča Francuska - Maroko koji se igra u sredu.

Poraženi iz tog duela igraće sa Hrvatskom utakmicu za treće mesto.

Argentini će ovo biti šesto finale Mundijala u istoriji, a prethodno je igrala 2014. kada je poražena od Nemačke posle produžetaka.

Drugi i poslednju titulu svetskog šampiona Argentina je osvojila 1986, kada je briljantni Maradona proglašen igračem turnira.

Mesi izvodi penal
Reuters

Šta se dešavalo na terenu?

Veći deo prvog poluvremena nije obilavao preteranim uzbuđenjima.

Čak se može reći da je reprezentacija Hrvatske u prvih pola sata češće imala loptu u nogama.

Ta terenska inicijativa joj, međutim, ništa nije donela, a čim su se malo oslobodila pritiska protivnika, Argentinci su poveli.

Igrao se 33. minut kada je golman Dominik Livaković u situaciji jedan na jedan oborio Hulijana Alvareza.

Italijanski sudija Danijele Orsato nije imao dilemu i pokazao je na belu tačku.

Lionel Mesi je uzeo loptu, hladan poput špricera i snažno poslao loptu u gornji desni ugao hrvatskog gola.

Posle ovog pogotka, Argentinci su se rastrčali po celom terenu, čak se i Mesi vraćao u odbranu da pomogne saigračima.

U 39. minutu argentinski tim je krenuo u kontranapad, a Alvarez je poput tenka, uz dozu sreće i nekoliko odbitaka, bukvalno uneo loptu u gol.

Luka Modrić
Reuters
Luka Modrić

Livaković je u 42. minutu sprečio katastrofu već u prvom poluvremenu, pošto je odbranio udarac Aleksis Makalistera.

Mogao je Mesi u 58. minutu da ponovo zatrese mrežu Hrvatska, međutim, ponovo se istakao golman Livaković.

Jedinu priliku u drugom poluvremenu Hrvatska je imala u 62. minutu, ali je argentinska odbrana izblokirala pokušaj glavom Dejana Lovrena.

Tačku na odličnu partiju Argentinci su stavili u 69. minutu.

Mesi je promešao odbranu Hrvatske na levoj strani i proigrao Alvareza koji je rutinski pogodio metu.

Argentinci su do kraja rutinski kontrolisali utakmicu, a prve minute na Mundijalu upisao je i Paulo Dibala, član italijanske Rome i jedan od najboljih igrača Serije A.

Slavlje Mesija i Alvareza
Reuters

Mesi oborio Mateusov i Batistutin rekord

Argentinski fudbaler Lionel Mesi izjednačio je, nastupom u današnjem polufinalu Svetskog prvenstva u Dohi protiv Hrvatske, rekord po broju odigranih mečeva na Mundijalima.

Mesi je stigao do 25. nastupa na svetskim prvenstvima i tako izjednačio rekord Nemca Lotara Mateusa, koji je odigrao 25 utakmica na pet svetskih prvenstava, od 1982. do 1998.

Kapiten Argentine je, takođe, nastupio na pet svetskih prvenstava. On je 2006. odigrao tri meča, 2010. pet, 2014. sedam, 2018. četiri, a večeras je počeo šesti meč u Kataru.

Iza Mesija i Mateusa, treći po broju utakmica na svetskim prvenstvima je Nemac Miroslav Kloze sa 24 odigrana meča.

Slede Italijan Paolo Maldini koji je odigrao 23 i Portugalac Kristijano Ronaldo sa 22 utakmice.

Mesi je večeras oborio i rekord reprezentacije Argentine sa 11 postignutih golova na Mundijalima.

Prethodno je bio izjednačen u ovoj kategoriji sa Gabrijelom Batistutom.