- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Rukomet
11. 04. 2024.
14:01 >> 14:07
OD IZVJEŠTAČA RTCG
Dva Ulma, dvije države, neobični Dunav kao granica i grandiozni zvonik
Nekoliko puta prethodnih godina su košarkaši Budućnost Volija gostovali Ulmu, u tom timu je dvije sezone proveo i Fedor Žugić, a sve vrijeme smo živjeli u zabludi.
Jer, nije Budućnost igrala u Ulmu, već u Noj-Ulmu. Neko bi rekao da je razlika samo u prefiksu, kao kod npr. Beograda i Novog Beograda, ali su to dva potpuno zasebna grada.
I ne samo to, u pitanju su i dvije savezne pokrajine Njemačke. Ulm, u kojem su pronađeni tragovi naselja starih oko 7.000 godina, nalazi se u Baden-Virtembergu, dok je Noj-Ulm nastao odvajanjem od imenjaka 1810. godine, kada je pripao Bavarskoj.
Prirodnu granicu između gradova, tj. pokrajina, čini rijeka Dunav. I to nije Dunav na kakav smo navikli u Beogradu, Novom Sadu, Budimpešti, Beču ili negdje drugo. Druga najduža evropska rijeka je u Ulmu mnogo uža nego u tim gradovima, znatno čistija i mnogo više liči na Moraču kad nabuja u Podgorici (i širinom i bojom vode), nego na samu sebe stotinama kilometara nizvodno.
To je i razumljivo, jer od Donauešingena u Crnoj šumi, gdje izvire, do 11. najvećeg grada na njenom vodotoku ima tek nešto preko 150 kilometara.
Rodni grad Alberta Ajnštajna je ovih dana i veliko gradilište, jer su mnoge ulice raskopane i nije baš lako doći do tamo gdje ste naumili. Tamo gdje nema mašina sve je lijepo, građevine su stare, ali očuvane i uredne, a uz slavnog fizičara ponos grada je i Ulm Minster, luteranska crkva čija je gradnja započeta 1377. i završena 1890. godine. Njen zvonik je najviši na svijetu sa 161,53 metra, a to je šesta najveća građevina sagrađena na svijetu do XX vijeka.
Najviša na toj listi je Ajfelov toranj u Parizu, gradu u kojem bi rukometašice Crne Gore krajem jula i početkom avgusta mogle da četvrti put zaredom zaigraju na olimpijskim igrama. Sa Paragvajem je večeras (20.15, prenos na RTCG2) samo zagrijavanje za ono što ih čeka u subotu protiv Njemačke i dan kasnije sa Slovenijom. Mjesta u Gradu svjetlosti ima samo za dvije selekcije, a "lavice" djeluju samouvjereno i sigurno u uspjeh.
Коментари0
Остави коментар