- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Košarka
07. 06. 2014.
10:02 >> 19:20
KOŠARKAŠKI MOCART
Godišnjica smrti Dražena Petrovića
Po mnogima jedan od najboljih igrača u istoriji evropske košarke, Dražen Petrović, poginuo je na današnji dan prije 21 godinu u saobraćajnoj nesreći, u blizini njemačkog gradića Denkendorfa, u 29. godini života.
Tog kobnog dana, 7. juna 1993. godine, Dražen je bio u automobilu kojim je upravljala njegova tadašnja djevojka, manekenka i bivša košarkašica Klara Salanci, a s njima je bila i 23-godišnja turska košarkašica Hilal Edebal.
Putovili su iz Frankfurta, gdje se rastao sa hrvatskom reprezentacije, nakon odigrane kvalifikacijske utakmice u Poljskoj, koja je bila njegova posljednja.
Smrt “Amadeusa, košarkaškog Mocarta”, odjeknula je kao eksplozija širom svijeta. Nakon njegove smrti, Draženov dres s brojem 3 koji je nosio na početku NBA lige je povučen iz upotrebe i podignut pod krov dvorane Nju Džesrsi Netsa.
Tadašnji trener Netsa Čak Dejli na ceremoniji je kazao:
“Ne znam može li se uopšte riječima opisati šta je Dražen značio klubu, emocionalno, fizički i na ostale načine. Svi ćemo zauvijek pamtiti ono što smo upravo vidjeli na ekranu, taj osmijeh, taj osjećaj, taj takmičarski duh, i sa stanovišta košarke šut prema košu. Nikad ga nećemo zaboraviti”.
Dražen se smatra predvodnikom talasa evropskih košarkaša u NBA ligi. Tokom svoje bogate košarkaške karijere igrao je za KK Šibenka, KK Cibona, Real Madrid, Portland Trejl Blejzerse i već spomenute Nju Džersi Netse. Sjajnu i trofejima ispunjenu karijeru počeo je sa svega 15 godina kada ga je trener prvoligaškog kluba Šibenka ubacio u igru, nakon čega se javnost upoznala s vanserijskim košarkašem, koji će deceniju poslije obilježiti evropsku i svjetsku košarku.
On je sa Šibenkom osvojio titulu prvaka Jugoslavije, koja im je oduzeta, i dva puta bio učesnik finala Kupa Radivoja Koraća, dok je sa zagrebačkim timom pored titula nacionalnog šampiona dva puta trijumfovao u Kupu šampiona i osvojio Kup Evrope.
U tom takmičenju, trofej je osvojio i u dresu madridskog Reala.
U dresu Portlanda nije ostvario značajniji uspjeh, ali je u Nju Džersiju u dvije sezone bio najbolji strijelac ekipe sa prosjekom od 20,6 koševa po meču u prvoj i 22,3 koša u drugoj sezoni.
U toj sezoni Dražen je, prema ocjenama poznavalaca NBA lige, trebalo da bude učesnik Ol star meča.
Bio je mezimac navijača, od kojih je i dobio nadimak "košarkaški Mocart" ili "El grande", kako su ga zvali španski poklonici kraljice igara.
Biran je za najboljeg i najkorisnijeg igrača Evrope, a u NBA ligi smatran je za najboljeg neameričkog košarkaša.
U dresu reprezentacije Jugoslavije i kasnije Hrvatske osvojio je titulu evropskog i svjetskog prvaka 1989. i 1990. godine, dvije srebrne medalje sa Olimpijskih igara 1988. i 1992, bronze sa Olimpijade 1984. u Los Anđelesu, šampionata svijeta 1986. i Evrope 1987.
Ostaće upamćen i po tome što je na jednom meču postigao 112 poena.
Najveću nagradu nakon smrti Petrović je dobio prijemom u Kuću slavnih u Springfildu, a dobio je i spomenik u Lozani.
Zagrebačka dvorana nosi njegovo ime, kao i trg u tom gradu.
Коментари0
Остави коментар