- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ostali sportovi
16. 05. 2025.
18:42 >> 18:42
Čitaj mi:
Siguran sport za sve – razbijanje tišine je početak promjene
Centar za afirmaciju sporta i mladih (CAMS) organizovao je u četvrtak, 15. maja u Podgorici događaj pod nazivom „Siguran sport za sve: Izazovi i mogućnosti u implementaciji bezbjednosnih praksi u crnogorskom sportu“, kao dio projekta "Sport bez prepreka“.
Ovaj projekat se bavi ključnim problemima zlostavljanja, diskriminacije i zanemarivanja u sportu, sa posebnim fokusom na ranjive grupe – djecu, žene, etničke manjine i osobe sa invaliditetom. Cilj projekta je da osnaži sportiste i sve učesnike u sportu da prijavljuju i adekvatno adresiraju slučajeve zlostavljanja i uznemiravanja, da izgradi sveobuhvatan bezbjednosni okvir za sportske organizacije na svim nivoima, te da doprinese razvoju kulture otvorenosti, odgovornosti i podrške u sportu.
Događaj su otvorili Dušan Simonović, predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta (COK), i Igor Tomić, predsjednik Paraolimpijskog komiteta Crne Gore (POK), dok su među prisutnima bili i brojni predstavnici nacionalnih sportskih saveza.
Na prvom panelu, pod nazivom “Šta je safeguarding u sportu – i zašto je važan?”, učestvovali su Maja Peković, zamjenica generalnog sekretara u Crnogorskom olimpijskom komitetu, i Nikola Vulić, koordinator za razvoj adolescenata u UNICEF Montenegro. U inspirativnoj diskusiji, Maja Peković je, između ostalog, istakla da je “razbijanje tišine početak promjene”. Dodala je i da se na putu ka stvaranju sigurnog sporta oslanjamo na iskustva razvijenijih zemalja, ali da naš sistem mora biti prilagođen crnogorskom kontekstu.
Nikola Vulić je, obraćajući se predstavnicima nacionalnih sportskih saveza, naglasio da safeguarding nije prijetnja, već mehanizam zaštite svih, uključujući i same sportske saveze. Vulić je naglasio i da je “sport jedan od najboljih vektora kroz koji djeca mogu da nauče da se izbore sa izazovima - na zdrav način.”
Na drugom panelu, pod nazivom “Koji su izazovi i mogućnosti implementacije safeguarding-a u Crnoj Gori?”, govorili su Ana Jaredić, koordinatorka u Centru za ženska prava, Vesna Radonić, predsjednica Gimnastičkog saveza Crne Gore i Miloš Ranitović, generalni sekretar Paraolimpijskog komiteta.
Sa dugogodišnji iskustvom u zaštiti žena, Ana Jaredić je istakla da se stavovi mijenjaju sporo, i da zato prvi korak mora biti usvajanje jasnih pravila. Jaredić je takođe izrazila zabrinutost zbog slučaja u Beranama, ali istovremeno naglasila da je reakcija oštećene porodice ohrabrujuća, i da je ćutanje uvijek najgora poruka. Miloš Ranitović je ukazao na pitanje pristupačnosti:
"Moramo obezbijediti pristupačnost u svakom smislu – fizičkom, institucionalnom i digitalnom. Digitalni sadržaji, na primjer, moraju biti dostupni i osobama sa oštećenim vidom”.
Vesna Radonić je dodala da zaštita djece mora biti prioritet, ali da se ne smiju zanemariti ni drugi učesnici u sportskom sistemu:
"Najvažnija je zaštita djece, ali moramo zaštititi i trenere, administratore i sve aktere u sistemu sporta.” Radonić je poručila trenerima da zaborave kako je bilo ranije, da se vremena mijenjaju – moraju se mijenjati i trenerske metodologije i pristupi.“
Nakon panela, održana je i radionica za predstavnike sportskih saveza, koju su vodili Maja Peković i Miloš Ranitović, sa ciljem da se učesnicima približe osnovni principi politike zaštite i uloga službenika za zaštitu u sportskim strukturama.
Zaključci sa događaja: Sistemske promjene i institucionalna odgovornost
Na kraju događaja formulisani su i zaključci, sa fokusom na unaprjeđenje institucionalne podrške.
1.Obavezno usvajanje politika zaštite i imenovanje službenika za zaštitu na nivou svih nacionalnih sportskih saveza, kao zakonska obaveza u budućem Zakonu o sportu;
2.Formiranje posebnog odjeljenja za zaštitu u sportu pri Ministarstvu sporta i mladih;
3.Prisustvo službenika za zaštitu (safeguarding officer) na svakom takmičenju – Crnogorski olimpijski komitet je najavio izradu e-platforme za edukaciju i sertifikaciju tih službenika.
Pored toga, CAMS je najavio formiranje radne grupe sa predstavnicima relevantnih institucija, koja će do kraja projekta formulisati preporuke za usvajanje politika zaštite na nivou nacionalnih sportskih saveza.
Projekat "Sport bez prepreka“ se implementira uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan, koji implementiraju Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM), a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.
Коментари0
Остави коментар