- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
27. 05. 2025.
18:35 >> 18:35
"Stanje u Fifi gore sada nego u doba Blatera"
Deceniju nakon policijske racije u švajcarskom hotelu koja je Fifu gurnula u krizu, zajednička izjava koju su potpisali akademici, aktivisti i navijačke grupe optužuje globalnu fudbalsku organizaciju da je „danas lošije upravljanje“ nego tada.
Sedam visokih zvaničnika uhapšeno je 27. maja 2015. godine u hotelu "Bur o Lak" u Cirihu, uoči FIFA kongresa, u sklopu istrage američkog Ministarstva pravde o široko rasprostranjenoj korupciji u fudbalu.
Samo nedjelju dana nakon hapšenja, Sep Blater podnio je ostavku na mjesto predsjednika Fife, čime je okončana njegova 17-godišnja vladavina i pokrenut niz događaja koji su doveli do izbora Đanija Infantina u februaru 2016. godine, uz obećanja o „sveobuhvatnoj reformi“ organizacije.
Međutim, zajednička izjava koju je koordinisala londonska organizacija za ljudska prava "FerSkver" tvrdi da te reforme „nisu uspjele da uvedu novu eru odgovornog upravljanja u Fifi“, pozivajući se na osam konkretnih primjera „neuspjeha“. Među njima se navode Infantinovi bliski odnosi sa kontroverznim svjetskim liderima, nedostatak raznolikosti na visokim pozicijama i dodjela domaćinstva Svjetskog prvenstva 2034. Saudijskoj Arabiji.
Izjavu je potpisalo 35 osoba, uglavnom akademika, ali i organizacije poput "Fer gejm" – kampanje koju podržava više od 30 britanskih klubova, norveška navijačka grupa "Norsk Supporterallianse", te Abdulah Ibais, bivši zvaničnik Katara 2022, koji je razotkrio kršenje prava radnika tokom priprema za Mundijal.
„Ova izjava pokazuje ne samo potpuni neuspjeh reformi sprovedenih tokom predsjedništva Đanija Infantina, već i širinu stručnog otpora i frustracije zbog disfunkcionalnog modela upravljanja FIFA-om“, rekao je Nik Makin, direktor organizacije "FerSkver".
FIFA još nije direktno odgovorila na konkretne kritike potpisnika, ali je izdala sopštenje u kojem naglašava koliko je, po sopstvenom mišljenju, napredovala od afere u hotelu "Bur o Lak".
Nazivajući skandale iz 2015. „prekretnicom za organizaciju“, FIFA navodi da je „uspjela da se transformiše iz toksične u poštovanu i pouzdanu globalnu sportsku instituciju, koja se fokusira na svoju misiju razvoja fudbala širom svijeta“.
Kao dokaz te transformacije, FIFA ističe da su američka tužiteljka Pem Bondi i direktor FBI-a Kaš Patel – „ista ona tijela koja su morala da intervenišu 2015.“ – nedavno posjetili nove prostorije Fife u Majamiju i sarađuju s organizacijom pred predstojeće Svjetsko klupsko prvenstvo ovog ljeta i naredni Mundijal.
U saopštenju se dodaje da je FIFA sprovela niz reformi koje su priznate od strane drugih sportskih tijela, i da je Ministarstvo pravde SAD vratilo 201 milion dolara zaplijenjenih sredstava FIFA fondaciji nakon završetka istrage o korupciji u fudbalu.
Zaključuje se da je „FIFA danas potpuno nova organizacija, sa više od 800 zaposlenih, od kojih je ogromna većina angažovana nakon 2016. godine“.
Коментари0
Остави коментар