- Hronika
- Eurosong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
11. 12. 2024.
20:10 >> 20:10
I ZVANIČNO POTVRĐENA ORGANIZACIJA
Svi izazovi Saudijske Arabije kao domaćina SP: Termini, infrastruktura, alkohol, LGBT prava
Više od godinu dana nakon što je Saudijska Arabija ostala jedini kandidat za domaćina Svjetskog prvenstva 2034. godine, FIFA je danas i zvanično potvrdila njihovu kandidaturu.
Vanredni kongres, održan online uz prisustvo svih 211 članica FIFA-e, skoro jednoglasno je podržao nekonkurentsku ponudu (samo se Norveška usprotivila), čime je potvrđeno da će zalivska država ugostiti turnir nakon jubilejnog prvenstva 2030. godine, koje će biti održano u Španiji, Portugalu, Maroku, Argentini, Urugvaju i Paragvaju.
Saudijska Arabija je nakon godina lobiranja dočekala svoj veliki trenutak i sada može da finalizuje planove za postajanje prve države koja će samostalno organizovati turnir sa 48 timova.
Očekuje se da će kontroverze i kritike pratiti cijelu deceniju koja vodi do ceremonije otvaranja u Rijadu, ali predsjednik FIFA-e, Đani Infantino, tvrdi da će Saudijska Arabija biti dostojan domaćin.
Kada će se održati?
Termina održavanja zvanično i dalje nema. Ako je tradicionalni evropski fudbalski kalendar bio narušen 2022. godine, kada je Katar bio domaćin prvog zimskog Svjetskog prvenstva, moglo bi se očekivati još veće promjene za deset godina.
Klima Saudijske Arabije nije pogodna za turnir u tradicionalnom terminu jun-jul, jer prosječne dnevne temperature u Rijadu i Džedi, prema podacima iz S. Arabije, variraju između 32 i 38 stepeni Celzijusa.
Ljetnje Svjetsko prvenstvo nije u potpunosti isključeno, ali se očekuje da će FIFA, osnažena iskustvom iz Katara, promijeniti termine.
"Posvećeni smo bliskoj saradnji s Fifom kako bismo utvrdili najbolji termin za održavanje turnira," navedeno je u saudijskoj ponudi.
Međutim, postoje jedinstvene komplikacije. Saudijska kandidatura je jasno stavila do znanja da se moraju uzeti u obzir Ramazan (od sredine novembra do sredine decembra 2034.) i godišnji Hadž.
Najizgledniji termin bio bi januar 2034. godine, pod uslovom da se turnir završi prije početka Zimskih olimpijskih igara u Solt Lejk Sitiju 10. februara.
Ova odluka, međutim, naići će na otpor domaćih liga i klupskih takmičenja, s obzirom na iskustvo iz 2022. godine, kada je Premijer liga pauzirala čak 43 dana.
Koliko će timova učestvovati?
Od 2026. broj učesnika na Svjetskim prvenstvima povećan je sa 32 na 48, a isti format će se primjenjivati 2030. i 2034. godine.
To znači mnogo utakmica – čak 72 meča prije nokaut faze, uz osam mečeva za pobjednika. Jedini siguran učesnik za sada? Saudijska Arabija kao domaćin.
Koji su gradovi domaćini i stadioni?
Za razliku od turnira 2026. godine, koji će se igrati u 16 gradova širom SAD-a, Kanade i Meksika, te prvenstva 2030., koje će se održati na tri kontinenta u 20 gradova, turnir 2034. godine biće daleko kompaktniji – slično Svjetskom prvenstvu u Kataru.
Od ukupno 104 utakmice, većina će se igrati u dva grada. Rijad i Džeda biće domaćini 12 od 15 stadiona, dok će Al Khobar, Abha i Neom takođe ugostiti utakmice.
Rijad će imati čak osam stadiona, uključujući Stadion Kralj Salman sa kapacitetom od 92.000 mjesta, koji će ugostiti ceremoniju otvaranja i finale.
Međutim, čak 11 od 15 stadiona biće izgrađeno od nule, što otvara pitanje radničkih prava u Saudijskoj Arabiji.
Hoće li LGBTQ navijači biti dobrodošli u Saudijskoj Arabiji?
Dodjeljivanje Svjetskog prvenstva Saudijskoj Arabiji vodi Fifuu u još jednu osjetljivu situaciju. Kao i u Kataru 2022. godine, istopolni odnosi u Saudijskoj Arabiji su ilegalni i kažnjivi strogim sankcijama, uključujući maksimalnu kaznu – smrtnu.
Saudijske vlasti tvrde da su svi posjetioci već sada dobrodošli u zemlju, a to će se, kako kažu, proširiti i na njihovu ulogu domaćina Svjetskog prvenstva 2034. godine.
„Bićete poštovani“, rekao je Hammad Albalavi, šef saudijske kandidature, za "Skaj Sports" u septembru. „Bićete dobrodošli u Saudijskoj Arabiji, a to poštovanje i dobrodošlica važe za sve goste iz cijelog svijeta. Poštujemo privatnost svih naših posjetilaca.“
Ovakav stav podsjeća na pristup Katara prije dvije godine, ali tolerancija je imala svoje granice na tom prvenstvu.
Planovi da kapiteni sedam reprezentacija nose trake sa porukom „One Love“, koristeći dugine boje kao podršku protiv zabrane istopolnih odnosa, otkazani su uoči turnira nakon što je FIFA zaprijetila da će kazniti svakog igrača koji ih nosi. Pravila Fife zabranjuju upotrebu bilo kakvih „političkih, religijskih ili ličnih poruka ili slogana“.
Ova odluka je navela njemačku reprezentaciju da, za vrijeme tradicionalnog timskog fotografisanja prije utakmice, pozira s rukama preko usta, što je tadašnji selektor Hansi Flik objasnio kao „poruku da FIFA utišava timove“.
Jozua Kimih, reprezentativac Njemačke, nedavno je izjavio da žali zbog ovog gesta, rekavši na konferenciji za novinare: „Izrazili smo političke stavove i to je oduzelo dio uživanja u turniru. Organizacija prvenstva bila je izvanredna.“
„Zapadne zemlje izražavaju stavove za koje vjerujemo da su univerzalni i da bi trebalo da važe svuda. Mi kao zemlja osjećamo da i sami imamo svoje probleme i izazove.“
Na Svjetskom prvenstvu u Kataru zabilježeno je i nekoliko incidenata u kojima su navijačima i novinarima oduzimane zastave, šeširi i odjeća s duginim bojama.
Laura Mekalister, bivša kapitenka Velsa i deklarisana gej osoba, izjavila je za BBC da se osjećala zastrašeno kada su joj rekli da skine šešir s duginim bojama na utakmici Velsa protiv SAD-a. Organizatori turnira su kasnije uvjerili navijače Velsa da će šeširi biti dozvoljeni za preostale utakmice.
Hoće li alkohol biti dostupan posjetiocima?
Saudijska Arabija je država gdje su prodaja i konzumacija alkohola zabranjeni više od 70 godina. "Rojters" je u januaru izvijestio da će se u Rijadu otvoriti prodavnica namijenjena nemuslimanskim diplomatama, što bi moglo ukazivati na mogućnost ublažavanja zakona do 2034. godine.
Šire područje Zaliva posljednjih godina bilježi relaksaciju zakona o alkoholu, a tokom Svjetskog prvenstva u Kataru posjetiocima je alkohol bio dostupan u hotelima i restoranima.
U navijačkoj zoni u Al Bida Parku u Dohi prodaja piva bila je dozvoljena između 19:00 i 01:00, ali ta dostupnost nije obuhvatala stadione. Navijači su obaviješteni samo 48 sati prije prve utakmice da "Badvajzer", sponzor događaja, neće biti dostupan na stadionima, osim u korporativnim ložama.
Saudijska Arabija će sigurno naučiti mnogo od svojih susjeda iz 2022. godine, ali pred njima su velike odluke koje moraju donijeti prije 2034. godine.
Коментари0
Остави коментар