Л.В.

04. 11. 2023. 23:42 >> 23:44

KOPA LIBERTADORES

Rio će da gori večeras: Fluminense prvi put na krovu Južne Amerike

Fudbaleri Fluminensea po prvi put u svojoj 121-godišnjoj istoriji su osvojili najveći trofej Južne Amerike - Kopa Libertadores, nakon što su u finali slavili protiv ekipe Boke Juniorsa 2:1.

Njihov najveći gradski rival Flamengo nije više jedina ekipa iz Rija, koja može da se pohvali titulom prvaka J. Amerike.

Gdje drugo nego na njihovoj "Marakani" u duelu koji je pokazao sve ono zbog čega volimo južnoamerički fudbal.

Prelijepe golove, strast, crvene kartone, nevjerovatnu energiju i požrtvovanje...

Rijeke ljudi u zeleno-bijelo-crvenim dresovima (zato ih i zovu "Trikolori"), ali i nevjerovatan broj navijača Boke koji je došao u najveći grad Brazila.

Na "Marakani" ih je bilo 20.000, ali na plažama Kopakabane, po grubim procjenama nevjerovatnih 150.000.

Interesantno za meč je da su obije ekipe igrale na pogon, prije svega izuzetno iskusnih fudbalera.

Golman Fluminensa Fabio ima pune 43 godine, Felipe Melo 40 (pomjeren na poziciju štopera), Marselo 35, German Kano 35, Ganso i Keno po 34 godine.

U Boki je bilo par mladih fudbalera, Valentini, Barko, Ferndandes, ali i iskusni golman Serhio Romero (36), koliko ima i Edison Kavani, Advinkula 34...

Počelo je tipično južnoamerički, oštro, oprezno ali jako u kontaktu.

Već nakon prvih 10 minuta posjed brazilske ekipe je bio 79 odsto, ali je Boka bila ta koja je čekala iz kontri.

Upravo tako je bilo par prilika u kojima bi Kavani dobio loptu naprijed, ali je "Matador" platio ceh svojoj nesebičnosti, pa povratne lopte nisu bile najpreciznije.

Fluminense je pravio prilike preko svoj najubojitijeg fudbalera, argentinskog napadača Hermana Kana.

U 36. minutu "Marakana" je proključala jer je Flumunse upravo preko Kana poveo.

Dosta zasluge za gol preuzima Keno koji je prvo odigrao dupli pas sa Arijasem a onda pronašao svog napadača koji se fino izborio za šut i savladao nekadašnjeg reprezentativnog golmana Argentine.

To je bio i rezultat u prvih 45 minuta.

U nastavku Boka je probala, ali nisu ti napadi bili baš najbolji.

Kristijan Medina je bio najopasniji u postavi "Đenovljana", ali teško da su to bile neke sjajne prilike.

Prva ozbiljniha prilika došla je preko Luisa Advinkule.

Peruanski bek je u 56. minutu odlično probao, i pucao tik pored desne stative.

U 62. minutu na drugoj strani Arias je potencijalno fauliran u 16 metara Boke, ali sudija se nije oglašavao.

I onda nakon deset minuta, zablistao je peruanski bek u "plavo-žutom" dresu.

Luis Advinkula je vodio loptu prebacio je na slabiju lijevu nogu, i uputio projektil koji je Fabio mogao samo pogledom da isprati.

Čekala se odluka VAR sobe, da li je neko od fudbalera Boke bio u ofsajdu, ali nakon dva minuta pokazano je na centar.

Kako su došli do poravnanja i fudbaleri Boke i Fluminensa su igrali oprezno u po jednu priliku na obije strane.

Migel Merentiel je izborio sebi dobru poziciju u 89. minut ali nije bio precizan, a u zadnjim sekundama meča, 94. minutu, Diogo Barbosa je primio sjajan pas u protivnilkom kaznenom prostoru, ali nije mogao da iskontroliše šut.

Meč je otišao u produžetke.

U nastavku ponovo oprezan početak, sve do 99. minuta, a onda ponovo eksplozija na "Marakani" jer su "Trikolori" poveli sa 2:1.

Ubačena lopta, Keno glavom spušta, a jedan od najperspektivnijih fudbalera Fluminensa Džon Kenedi je bukvalno zakucao loptu u mrežu Romera.

I onda šok za sve. Kolumbijski sudija Roldan pokazuje drugi žuti, odnosno crvenu 21-godišnjem napadaču, jer je nakon gola otrčao kod svojih navijača da proslavi gol.

Fluminense je ostao sa desetoricom.

Kraj produžetka i nova drama. Fudbaleri Boke su reklamirali jedanasterac zbog igranja rukom. Došlo je do gužve, a Frank Fabra je u metežu ošamario Ninja.

Roldan je gledao snimak, i svom zemljako pokazao direktan crveni karton. Oba tima su u drugi produžetak ušla sa desetoricom.

Fluminese se branio, Boka napadala, ali titula po prvi put u istoriji ide u crveno-zeleno-bijeli dio Rio de Ženeira.