Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Zanimljivosti

M.M.Lj. [ Beta ]

09. 10. 2025. 21:58 >> 21:58

Izraelsko predsjedništvo: Moguć dolazak Trampa u Jerusalim u nedjelju

Donald Tramp bi mogao da doputuje u Jerusalim u nedjelju, proizilazi iz današnjeg saopštenja izraelskog Predsjedništva izdatog poslije objave o dogovoru o primirju i oslobađanju talaca u Gazi, po prijedlogu američkog predsjednika.

 

„S obzirom na očekivano oslobađanje talaca i buduću posjetu predsjednika SAD Donalda Trampa Izraelu, predsjednik Isak Hercog odlučio je da otkaže javni događaj u svojoj rezidenciji predviđen za nedjelju, 12. oktobar 2025. godine,“ navodi se u saopštenju.

U tekstu piše da je ta odluka donijeta zbog bezbjednosnih zatvaranja očekivanih u Jerusalimu oko posjete i istorijskih događaja koji će se odvijati narednih dana.

Izrael i palestinski pokret Hamas postigli su prethodne noći sporazum o prvoj fazi plana američkog predsjednika Donalda Trampa za postizanje mira u Pojasu Gaze poslije dvije godine rata. Ta faza uključuje prekid vatre i razmjenu palestinskih zatvorenika za izraelske taoce koje drži islamistički pokret, čiji je napad na Izrael 7. oktobra 2023. godine pokrenuo rat. Sporazum bi u četvrtak trebalo da bude formalno potpisan u Egiptu.

Portparol izraelske vlade rekao je da su jutros u Egiptu finalnu verziju prve faze sporazuma potpisale sve strane sa predviđenim oslobađanjem svih talaca držanih u Gazi. Potpisivanje je uslijedilo poslije četiri dana maratonskih indirektnih pregovora između zaraćenih strana u egipatskom ljetovalištu Šarm el Šeik, a u koje je bilo uključeno više međunarodnih aktera, među kojima i SAD.

Sporazum još treba da odobri danas bezbjednosni kabinet izraelske vlade, na sastanku predviđenom u 14.00 po lokalnom vremenu, prema portparolu izraelske vlade koji je dodao da će primirje stupiti na snagu 24 časa poslije tog odobrenja.

Tramp je noćas rekao da je ponosan da objavi da su Izrael i Hamas prihvatili prvu fazu njegovog mirovnog plana, kao i da to znači da će svi taoci biti oslobođeni vrlo brzo i da će Izrael povući svoje trupe iz Gaze do dogovorene linije.

Tokom razgovora sa Trampom danas izraelski premijer Netanjahu mu je zahvalio na „njegovim naporima svjetskog vođstva koji su dozvolili da se sve ovo ostvari“, prenio je portparol izraelske vlade.

„Dajte Nobelovu nagradu za mir Donaldu Trampu, zaslužuje je“, napisano je na zvaničnom nalogu izraelskog premijera na mreži Iks.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније