Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Zanimljivosti

Mi.M. [ riga.lv ]

11. 04. 2025. 18:19 >> 18:40
1

Alabar ulaže tri milijarde eura u srcu EU

Prošle godine, predsjednik Gradskog vijeća Rige Vilnis Kirsis i biznismen iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohamed Ali Alabar potpisali su dogovor o saradnji. Planiraju da zajedno razvijaju naselje Andrejsala i ulože više od 3 milijarde eura u narednih 15 godina.

Potpisivanjem memoranduma o saradnji, strane su izjavile svoju posvećenost dosljednom zajedničkom radu na razvoju Andrejsale.

Rigina strategija održivog planiranja identifikuje Andrejsalu kao razvojno područje od strateškog značaja za grad, a njenu jedinstvenu lokaciju i vrijednost prepoznao je i investitor iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, vjerujući da je to jedna od najperspektivnijih mogućnosti za urbani razvoj u nordijskim zemljama.

„Investicije su neizbježna komponenta koja omogućava ekonomsku cirkulaciju i život našeg grada i zemlje, zbog čega Riga posebnu pažnju posvećuje privlačenju stranih investitora. Riga nudi širok spektar mogućnosti za ulaganje, u proizvodnji, uslugama i urbani razvoj. Pozdravljamo interesovanje investitora sa bogatim globalnim iskustvom u jednoj od prioritetnih razvojnih oblasti našeg grada, što Andrejsala nesumnjivo jeste“, rekao je Vilnis Kirsis, predsednik Gradskog veća Rige.

Objašnjavajući svoj izbor i svrhu investicija, Mohamed Ali Alabar je istakao da Riga zaslužuje zaista sjajan razvoj na obali.

"Grad je metropola Severa, smještena na obalama rijeke i na morskoj obali. Radim u razvoju nekretnina 30 godina i u 16 ​​zemalja. A moje iskustvo u tome sugeriše da je ovo jedinstveno mjesto. Moj cilj je da sarađujem sa lokalnim partnerima i da Rigi pružim izvanredan primjer novog urbanog razvoja, uz očuvanje karaktera mjesta, pružajući građanima Rige prostor za život, rad i opuštanje, kao i prostor za posete gostima grada", rekao je Alabar.

Gradsko vijeće Rige će sarađivati sa investitorom na prioritetima za grad kao što su mobilnost i transport, dostupnost otvorenih prostora i obale Daugave javnosti, proširenje stambenog fonda, razvoj poslovanja, uz pomoć investitora u saradnji sa opštinskim preduzećima i agencijama i promociju Rige kao odlične destinacije za međunarodna preduzeća, investitore i turiste.

Kompanija iz Ujedinjenih Arapskih Emirata planira da razvije područje od približno 57 hektara kao multifunkcionalni prostor, proširujući stambeni fond grada sa više od 6500 stanova, izgradnju novog putničkog terminala u morskoj luci Riga, stvaranje širokih mogućnosti za poslovanje i kulturu, poboljšanje otvorenih javnih površina i obnovu obale Daugave kao šetalište dostupno lokalnim stanovnicima.

Planirani projekti trebalo bi da budu realizovani u narednih 10-15 godina, ulažući ukupno više od 3 milijarde eura u razvoj naselja Andrejsala. Rad na projektima će se odvijati u više faza, od kojih je prva već počela.

Poznatog investitora iz UAE, podsjetimo, interesuje ulaganje u Veliku plažu u Ulcinju.

Premijer Milojko Spajić je nedavno izjavio da je Alabar spreman da uloži između 30 i 35 milijardi eura u projekte u Crnoj Gori, a da će mu Crna Gora, pored Ulcinja, ponuditi i nekoliko projekata na sjeveru zemlje.

On je rekao da postoji mogućnost da se Alabaru ponude još neke lokacije na primorju.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније