- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Nauka i tehnologija
06. 01. 2016.
22:50 >> 22:36
AUSTRALIJA
Pronađen meteorit stariji od Zemlje?!
Grupa australijskih naučnika pronašla je 1,7 kilograma težak kamen za koji se pretpostavlja da je nastao prije 4,5 milijardi godina, čime bi bio stariji od Zemlje. Meteorit je pronašao tim naučnika sa Univerziteta Kurtin.
Nalazio se u tlu gdje je nekada bilo jezero Ejr, na jugu zemlje. Kako kažu naučnici, ovo je jedan od samo 20 meteorita pronađenih na našoj planeti.
"Nadam se da će nam ovo otkriće pomoći da bolje razumijemo nastanak Sunčevog sistema. Drugim riječima, ukoliko utvrdimo odakle je meteorit potekao, možemo utvrditi i kako je nastao, te na osnovu dobijenih rezultata pokušati da odgovorimo na neka nerazjašnjena pitanja vezana za nastanak samog Sunčevog sistema", rekao je Robert Houvi, jedan od istraživača.
Kako je rekao, 27. novembra su ispratili 80 kilograma težak asteroid kako ulazi u Zemljinu atmosferu krećući se brzinom od 14 kilometara u sekundi.
Nakon toga pokušali su da utvrde moguće mjesto pada u dijametru od jednog kilometra, međutim, meteorit su uspjeli da nađu tek tri dana nakon što je pao.
"Postavili smo videokamere u blizini procijenjenog mjesta pada, koje su, na kraju, trebale da nam pomognu prilikom pronalaženja meteorita. Ipak, kretao se tako brzo da kamere nijesu uspjele da zabilježe tačno mjesto pada. Bili smo presrećni kada smo ga konačno uspjeli naći", rekao je Howie.
Dodao je da je njihovo otkriće utoliko važnije jer NASA troši milijarde dolara za uzimanje uzoraka asteroida, a oni su isto uspjeli uz pomoć nekoliko videokamera na tlu.
Klix.ba
Коментари0
Остави коментар