- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Muzika
16. 10. 2013.
09:10 >> 09:16
1
ŠEST GODINA
Godišnjica smrti Tošeta Proeskog
Pjevač Toše Proeski rođen je 25. januara 1981. godine u Kruševu, a poginuo je 16. oktobra 2007. godine u Hrvatskoj u saobraćajnoj nesreći.
Godišnjica smrti danas se obilježava u njegovom rodnom gradu u Makedoniji.
Tokom cijele godine, veliki broj građana kako Makedonije tako i turista posjećuje Spomen kuću Todor Proeski, koja je otvorena za posjete, ali je fotografisanje unutar kuće zabranjeno. Spomen kuća zauzima prostor od 870 kvadratnih metara, a od 2011. godine, kada je otvorena, posjetilo je više od 500.000 Tošetovih obožavatelja.
U spomen kući koja je sagrađena u obliku krsta, nalaze se Tošetove stvari, tekstovi pjesama, kao i njegova soba. Kuća je sagrađena od sredstava iz državnog budžeta, a proglašena je državnom institucijom.
Za porodice koje dolaze da obiđu grob Toše Proeskog i njegovu spomen kuću, Agencija za međunarodnu saradnju i koordinaciju Republike Turske (TIKA) sagradila je park za djecu.
Danas će biti služena misa zadušnica u crkvi, a biće održan i turnir u rukometu, koji je Toše volio. Očekuje se i dolazak maratona koji je krenuo u nedjelju iz Nove Gradiške, gdje je Toše u saobraćajnoj nesreći poginuo.
Toše Proeski predstavljao je Makedoniju na takmičenju za pjesmu Evrovizije 2004. godine. Toše je od malih nogu volio muziku i bio je zvijezda u svakom smislu te riječi. Imao je obožavatelje u svim zemljama bivše Jugoslavije.
Poginuo je 16. oktobra 2007. godine u Hrvatskoj u saobraćajnoj nesreći, sa 26 godina.
Коментари1
Остави коментар