- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
10. 12. 2014.
09:17 >> 09:13
10
ČIJI JE NOBELOVAC
Ivo Andrić - svoj i ničiji
Na današnji dan prije 53 godine pisac Ivo Andrić dobio je Nobelovu nagradu za književnost, za roman "Na Drini ćuprija". Time je postao jedini pisac s područja bivše Jugoslavije do danas koji je dobio ovu prestižnu nagradu.
Nakon raspada bivše Jugoslavije započete su polemike o tome čiji je Andrić: bosanski, srpski ili hrvatski književnik.
Sudski epilog
Ovo pitanje dobilo je i sudski epilog. Proces je započet 2009. u Opštnskom sudu u Sarajevu, kada je Zadužbina Ive Andrića iz Beograda tužila Maticu hrvatsku u Sarajevu, izdavača antologije "Hrvatska literatura u Bosni i Hercegovini u 100 knjiga", jer u njoj autori navode Andrića kao hrvatskog pisca, piše sarajevski Avaz.
Spor je prvobitno dobila Zadužbina Ive Andrića, ali je uložena žalba, pa je postupak ponovo pokrenut na Kantonalnom sudu u Sarajevu, gdje se čeka konačna presuda.
Profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu Enver Kazaz ističe da je nobelovac svoj i ničiji, ali da je Andrić, prije svega, pisac onih koji čitaju njegova djela.
"Na jugoslavenskom prostoru bošnjačka akademska kritika smatra ga bošnjakomrscem, zvanična hrvatska izdajnikom, a zvanična srpska sljedbenikom Draže Mihailovića. Sramotna je činjenica da se Andrić u bošnjačkoj kritici smatra inspiratorom genocida nad Bošnjacima, baš kao što je sramotna činjenica da je Predrag Palavestra tvrdio da je nobelovac prorekao 1992. godinu", kazao je Kazaz.
Podigli bistu
Sramotno je, naveo je on, i da je Univerzitet u Mostaru negirao Andrićevu pripadnost korpusu hrvatske literature, a onda su tu podigli njegovu bistu.
"Andrić danas demaskira licemjerje bošnjačke, srpske i hrvatske akademske elite i on je najbolji pokazatelj mediokritetstva u tim krugovima", naveo je Kazaz.
Kratko je prokomentarisao i sudski spor između Matice hrvatske u Sarajevu i Zadužbine Ive Andrića u Beogradu.
"Andrićevom zadužbinom upravlja skupina priglupih mediokriteta", kazao je Kazaz.
Program u Travniku
Jedna od institucija koje obilježavaju godišnjicu dobivanja Nobelove nagrade za književnost jeste Memorijalni muzej Rodna kuća Ive Andrića u piščevom rodnom Travniku. Povodom toga večeras će u Muzeju biti upriličen prigodan program.
Коментари10
Остави коментар