- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
14. 07. 2025.
12:27 >> 12:28
Čitaj mi:
"Knjiga o Andriću" Jasmine Ahmetagić u književnom programu Grad teatra
Ovogodišnji književni program festivala „Grad teatar“ nastavlja se u utorak, 15. jula, u 20 časova, na Trgu pjesnika. Ove godine obilježava se i 50 godina od smrti Iva Andrića, a tim povodom, Jasmina Ahmetagić na Trgu će predstaviti svoju studiju „Knjiga o Andriću“, koja tumači neke od najkompleksnijih Andrićevih likova Jungovom teorijom arhetipova i kolektivnog nesvjesnog.
Jasmina Ahmetagić, rođena je 1970. u Beogradu. Doktor je književnih nauka, vanredni profesor i viši naučni saradnik. Radila je kao gimnazijski i univerzitetski profesor, bibliotekar, lektor. Posljednju deceniju zaposlena je u Institutu za srpsku kulturu Priština – Leposavić. Autorka je knjiga: Antički mit u prozi Borislava Pekića, Potraga koja jesam: o prozi Vladana Dobrivojevića, Unutrašnja strana postmodernizma: pogled na teoriju – o Paviću, Antropopeja – biblijski podtekst u Pekićevoj prozi, Dažd od živoga ugljevlja: čitanje s Biblijom u ruci proze Danila Kiša i Mirka Kovača, Priče o Narcisu zlostavljaču: zlostavljanje i književnost, Nevidljivo zbivanje – pravoslavna duhovnost u prozi Grigorija Božovića, Knjiga o Dostojevskom: bolest prekomernog saznanja, Pripovedač i priča, Proza duše, Knjiga o Kamiju: poetika mere, Znati unapred: paranoja u srpskoj književnosti.
Autor je i jedne zbirke pjesama: Zlostavljanje i druge ljubavne pesme. Dobitnica je nagrada Isidorijana i Nikola Milošević.
Na stranici izdavačke kuće Blum je o knjizi navedeno sljedeće: “Iako je opus jedinog srpskog nobelovca dosad već opsežno analiziran u literaturi, dr Jasmina Ahmetagić svojim interdisciplinarnim i uobičajeno temeljnim pristupom zauzima svežu analitičku poziciju u njegovom proučavanju – perspektivu Jungove kompleksne psihologije arhetipova – te tako čitaocu nudi nove uvide u Andrićeva najpoznatija djela, koja smo mislili da poznajemo do tančina, i pomaže u dubljem razumijevanju njihove višeslojnosti. Kako je Andrić bio pravi majstor u delikatnom oslikavanju duševnog života svojih likova, njihovih nesvjesnih nagona, često mračnih, neizrecivih i fatalnih impulsa, sada imamo priliku da psihologiju čuvenih junaka poput gospođice Rajke Radaković, Alije Đerzeleza, Mare Milosnice, Omerpaše Latasa, Mustafe Madžara i Ane Marije fon Miterer vidimo kroz motivaciju određenu kolektivno nesvjesnim, persone i sjenke, poremećaje ličnosti, individualni i kolektivni plan animusa i anime. Knjiga o Andriću, sastavljena iz 13 poglavlja, predstavlja nezaobilazni dodatak u biblioteci svih ozbiljnih proučavalaca Andrićevog djela, njegovih mnogobrojnih pasioniranih čitalaca, kao i ljubitelja analitičke psihologije”.
Moderator večeri je mr Milorad Durutović.
Iste večeri, na sceni između crkava sa početkom u 21 čas, biće prikazana predstava „Marlene Dietrich – Pet tačaka optužnice/Marlena“. Ova predstava je autorski projekat Harisa Pašovića u koprodukciji Narodnog pozorišta, Sarajevo i Mittelfest Cividale u saradnji sa BNP Zenica.
"Kome god je stalo do civilizacije i intelektualnog života danas osvrće se na dvadeseti vijek i teške godine koje su bile trijumf laži, diktature i sile. Rijetki su se tada baš kao i sada usprotivili autoritarnim režimima, ostali dosljedni sebi i sačuvali vlastiti integritet. U Narodnom pozorištu Sarajevo u internacionalnoj koprodukciji imamo predstavu o velikoj umjetnici, hrabroj i plemenitoj ženi Marleni Ditrih koja je ostala vjerna umjetnosti, svijetu duha, kao i vlastitoj nezavisnosti. Ona je zaigrano kroz svoje filmove i uloge posvećeno radila svojoj dužnosti održavanja svijesti o dobru. Zahvaljujući Marleni i njoj sličnim umjetnicima ostalo je očuvano znanje, spoznaja o dobru i zlu te svijest o vrijednostima i dostojanstvu. Neprolaznost, smisao, mudrost, pravednost, ljubav, iskustvo, krepost, lijepo, dobro, zlo, suosjećanje - ove riječi ne postoje u naučnom idiomu, odnosno u jeziku objektivnosti i činjenica, analize i cilja, ali su naš duhovni i civilizacijski horizont zahvaljujući velikim umjetničkim imenima i njihovim djelima. Među njima je sigurno i velika, neponovljiva Marlena Ditrih”, kazao je o predstavi Dino Mustafić.
Pored reditelja i autora predstave Harisa Pašovića, autorski tim čine Lada Maglajlić i Vedad Orahovac, scenografi, Vanja Ciraj Džudža i Irma Saje, kostimografi, Dino Šukalo i Studio “Modra Rijeka”, kompozitor, Branislav Milinković, dizajn svjetla i Dino Hujić, video art.
U predstavi igraju: Mirjana Karanović, Mona Muratović, Elmir Krivalić i Enes Salković.
Коментари0
Остави коментар