- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
12. 10. 2014.
11:05 >> 11:03
UMJETNOST ILI VANDALIZAM?
"Podgorica - idealan grad za crtanje grafita"
Grafiti najviše privlače mlade ljude i podstiču ih da razvijaju svoju kreativnost i talenat, ali i da stvaraju prava umjetnička djela koja rijetko koga mogu ostaviti ravnodušnim. Uprkos tome pitanje koje se i danas postavlja u javnosti je: da li su grafiti umjetnost ili vandalizam?
Iako mnogi grafite smatraju pukim vandalizmom, nastalim kao rezultat viška slobodnog vremena frustrirane omladine, grafiti su ipak mnogo više od toga. Umjetnost ima mnogo definicija i za crtača grafita Nemanju, ovaj oblik izražavanja nedvosmisleno je umjetnost, ali posebna vrsta.
Art grafiti, jesu umjetnost posljednjih 30 godina ravnopravni sa ostalim žanrovima. Stalne su postavke u muzejima širom svijeta.
Istoričarka umjetnosti Ljiljana Karadžić kaže da je mi nemamo dovoljno razvijen urbani život i sub kulturu, pa se samim tim Crna Gora ne može pohvaliti sa art grafitima, iako su jako poželjni u svakoj sredini.
Pod grafitima se inače podrazumjeva sve od običnog crtanja, škrabanja i teksta na zidu. Zato Nemanja kaže da grafiti koje oni rade uvijek imaju neku poruku, ali ljudi prosto to ne razumiju.
Kod nas su ipak zastupljenije tekstualne poruke, koje su duhoviti osvrt na neku aktuelnu situaciju i ne moraju nužno da imaju art predznak.
Nemanja je ubijeđen da je Podgorica idealan grad za crtanje grafita upravo zato sto se ne moraju praviti posebne površine za ovu namjenu.
Kako god, grafiti su neizostavan oblik savremene urbane umjetnosti. Zabranjivani, brisani, ismijavani, osporavani i hvaljeni, ipak su opstali kao značajan dio urbane kulture i nastali su sa idejom da se energija kanališe kroz kreativno stvaralaštvo, a ne kroz nasilje.
Ljilja Milić, Televizija Crne Gore
Коментари0
Остави коментар