- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
22. 02. 2025.
13:45 >> 13:58
1
Danilo Kiš: Pišem jer sam nezadovoljan sobom i svijetom
Na današnji dan, 22. februara 1935, prije 90 godina, rođen je Danilo Kiš, moderni klasik srpske i svjetske književnosti.
Kiš je rođen u Subotici. Otac mu je Eduard Kiš, mađarski Jevrejin, majka Milica Dragićević, rodom sa Cetinja. Poslije ranog djetinjstva, obilježenog Drugim svjetskim ratom, što će postati jedan od najsnažnijih izvora njegove literature, Kiš će se naći na Cetinju, gdje će završiti gimnaziju. Studirao je u Beogradu, gdje je bio prvi diplomirani student Svjetske književnosti.
Kiš je započeo kao pjesnik, da bi se od početka šezdesetih godina okrenuo prozi: kratkim pričama i pripovjetkama, novelama i romanima, piše u saopštenju koje je poslaao Arhipelag.
Prve Kišove knjige objavljene su 1962. godine, kada su se u jednom tomu pojavili kratki romani Mansarda i Psalam 44. Potom slijedi Kišov "porodični cirkus", jedan od dva najvažnija toka u piščevoj književnosti. Romani Bašta, pepeo (1965) i Pješčanik (1972), zajedno s knjigom kratkih priča Rani jadi (1970), oživljavaju misteriju djetinjstva koja se događa usred užasa logorskog svijeta Drugog svjetskog rata. Tek spoznati svijet se ruši u vihorima istorije, od kojih Kišovi junaci pokušavaju da sačuvaju makar neki trag porodične istorije i postojanja svijeta u kome su oblikovani.
Dok je "porodični cirkus" pripovijedna rekonstrukcija logorskog svijeta nacizma, novele u Grobnici za Borisa Davidoviča (1976) i Enciklopediji mrtvih (1983) i u posthumno objavljenoj knjizi Lauta i ožiljci (1994) govore o staljinističkim montiranim procesima i čistkama. Tako se u Kišovoj prozi zaokružuje velika slika epohe druge polovine XX veka.
Uporedo s pisanjem proze, Kiš je sve vrijeme pisao autopoetičke eseje, dragocjeno svjedočanstvo o njegovom životu i djelu. Kišov autopoetički opus jedan je od najvažnijih opusa te vrste u ukupnoj istoriji srpske književnosti. Pored nekoliko knjiga eseja i knjige razgovora Gorki talog iskustva, posebno mjesto u ovom opusu ima polemička knjiga Čas anatomije (1978).
Kiš je pisao drame i filmske scenarije. Prevodio je s francuskog, mađarskog i ruskog jezika.
Kišove knjige prevedene su na veliki broj svjetskih jezika, u izdanjima vodećih svjetskih izdavača i u edicijama modernih klasika svjetske književnosti.
Za roman Peščanik dobio je NIN-ovu nagradu za roman godine, za Grobnicu za Borisa Davidoviča Goranovu nagradu, za Čas anatomije Nagradu Željezare Sisak, za Enciklopediju mrtvih Andrićevu nagradu. Za ukupan književni rad dobio je Nagradu "Skender Kulenović", "Sedmojulsku nagradu" i Nagradu AVNOJ-a.
Dobio je i niz međunarodnih književnih nagrada, među kojima se nalaze: "Veliki Zlatni orao grada Nice" za ukupan književni rad, francuski Orden Viteza umjetnosti i književnosti, italijanska književna nagrada "Tevere" i Nagrada "PEN Bruno Šulc" koja mu je dodijeljena u SAD.
Izabran je za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umjetnosti (1988).
Knjige Danila Kiša, bolje od ma čega drugog, pokazuju da sve nije književnost, ali da književnost može biti najbolji dio našeg iskustva. Djelo Danila Kiša potvrđuje piščeve riječi s početka osamdesetih o "veličanstvenom mehanizmu koji ne dozvoljava da se svijet obesmisli, da riječi izgube svoje značenje".
U kratkom eseju "Zašto pišem?" iz 1985. godine Kiš kaže:
"Pišem, dakle, jer sam nezadovoljan sobom i svijetom. I da bih iskazao to nezadovoljstvo. Da bih preživio!
Danilo Kiš je pisac koji ima i čitaoce i tumače. I on svoje čitaoce neprestano stiče u novim generacijama. Upravo zato je neophodno da djela Danila Kiša stalno budu dostupna. Arhipelag je ekskluzivni izdavač djela ovog pisca za Srbiju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. U izdanju Arhipelaga objavljena su Kišova djela u deset knjiga (romani, priče, poezija, drame i filmski scenariji) i Kišovi poetički spisi u tri toma (izabrani eseji u knjizi Poslednje pribežište zdravg razuma, Čas anatomije i Gorki talog iskustva).
Mirjana Miočinović, koja je priredila veliki dio piščeve književne zaostavštine, priredila je i voluminoznu knjigu Danila Kiša Iz prepiske koja je objavljena u dva izdanja (2021, 2024).
Pogledajte i dokumentarac RTCG-a o slavnom piscu:
Коментари1
Остави коментар