- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
19. 05. 2014.
21:17 >> 21:18
SVEČANO OTKRIVEN
Spomenik Njegošu u centru Ljubljane
Spomenik posvećen Petru II Petroviću Njegošu, otkriven je svečano sinoć u centru Ljubljane, u ulici koja nosi Njegoševo ime u novoformiranom parku.
Spomenik je otkriven u prisustvu velikog broja zvanica javnog i kulturnog života Slovenije i Crne Gore. Spomenik sa skulpturom na kojoj je prikazan Njegošev portret, rad crnogorskog akademskog vajara Draga Đurovića je povodom nedavnog jubileja - obilježavanja 200 godina od rođenja velikog crnogorskog pjesnika, vladike i vladara, Ljubljani poklonio počasni konzul Crne Gore u Sloveniji Vojislav Kovač.
Povodom otkrivanja spomenika, crnogorski ministar kulture Branislav Mićunović i državni sekretar na Ministrarstvu za kulturu Slovenije Aleš Črnič podsjetili su na važnost djela i veličinu ličnosti Petra Drugog Petrovića Njegoša.
''Dva vijeka poslije Njegoševog rođenja gotovo sa sigurnošću možemo tvrditi da ne postoji umjetnik bar ne u Crnoj Gori na koga direktno ili inderektno nije uticalo Njegoševo djelo. Njegoš je mitema koja iznova iznenađuje, rađa se i evoluira od umjetnika do umjetničkog djela. Nije onda čudno što se javlja kao enigma nikad do kraja pročitana'', naveo je ministar Mićunović.
On je podsjetio da je Njegoš ''kao sveštenik, pjesnik, reformator – djelom, duhom i stihom žudio za ujedinjenjem Južnih Slovena''.
''Tako je i onovremena i svevremena južnoslovenska književnost dobila zajedničku umjetničku, ali i društveno-političku ideju vodilju koja je Južne Slovene uvela u porodicu evropskih i svjetskih naroda'', dodao je Mićunović.
On se zahvalio počasnom konzulu Crne Gore u Sloveniji Vojislavu Kovaču za iniciranje i donaciju spomenika. »
Državni sekretar na Ministrarstvu za kulturu Slovenije Aleš Črnič naveo je da je malo vladara koji imaju tu sreću i čast da ih istorija sačuva u tako plemenitom sjećanju.
''Petar Drugi Petrović Njegoš je ostao upamćen kao neko ko je uz ostalo postavljao temelje crnogorskoj državnosti, pripomogao razvoju infrastrukture gradnjom škola i puteva, dok je u isto vrijeme kao izvrstan književnik doprinio razvoju i ljepoti jezika'', kazao je Črnič..
Gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković se zahvalio počasnom konzulu Vojislavu Kovaču na poklonu koji simbolizuje prijateljstvo crnogorskog i slovenačkog naroda. Janković je dodao da je spomenik u skladu sa filozofiijom Ljubljane - živjeti zajedno i poštovati različitosti. On je dodao da je Njegoševa ulica sa spomenikom »izuzetnom čovjeku tog regiona« sada postala još važnija za Ljubljanu.
Počasni konzul Crne Gore u Sloveniji Vojislav Kovač je istakao zadovoljstvo da je i u Ljubljani, nakon Beograda, Rima, Kijeva i drugih evropskih prijestonica postavljen spomenik posvećen Petru Drugom Petroviću Njegošu.
''Bila mi je čast da poklonim spomenik gradu u kojem živim već više od 20 godina i na lijep način pripomognem obilježavanju velikog jubileja. Zahvaljujem se Gradskoj opštini Ljubljana koja je prihvatila moju ideju i dodijelila i uredila lokaciju za spomenik u centru Ljubljane, što ukazuje i na važnost koju crnogorskom pjesniku pridaju u Sloveniji. Vjerujem da će spomenik ostati upamćen kao izraz istorijske i kulturne povezanosti oba naroda, dobre saradnje među držvama i gostoprimstva grada Ljubljane. Isto tako vjerujem da će na adekvatan način i budućim generacijama simbolizovati vrijednosti Njegoševog djela, najznačajnije ličnosti kulture i istorije Crne Gore poznate i cijenjene daleko izvan njenih-državnih granica'', kazao je Kovač.
Profesor Filozofskog fakulteta u Ljubljani, istoričar književnosti i odličan poznavalac Njegoševog djela, prof. dr. Vladimir Osolnik, pozdravio je ideju o postavljanju spomenika, podsjetivši da je Njegoš četiri puta boravio u Ljubljani, o čemu je s uvažavanjem pisao i tadašnji slovenački časopis ''Kmetijske in rokodelske novice''.
U to vrijeme, dodao je Osolnik, Slovence i Crnogorce je povezivala jaka, zajednička želja za slobodom o čemu je u svojim djelima pisao kako Njegoš tako i slovenački pjesnik France Prešeren. Arhitekta Rok Žnidaršić odgovoran za idejno rešenje novoformiranog parka, izrazio je uvjerenje da će spomenik obogatiti metropolitanski karakter glavnog grada Slovenije. Za kulturni program svečanog događaja pobrinuo se glumac ljubljanske Drame Jernej Šugman, koji je na crogorskom i slovenačkom jeziku recitovao stihove iz Njegoševih djela ''Noć skuplja vijeka'' i ''Gorski Vijenac''.
Коментари0
Остави коментар