Културна галаксија

Тамара Гаврић

02. 06. 2023. 07:46   >>  07:47 2

ЦРНОГОРСКА ВИОЛИНИСТКИЊА ЗА ПОРТАЛ

Чуљковић: Бављење музиком узвишени позив који захтијева одрицања

Професионално и академско бављење музиком је узвишени позив који захтијева многа одрицања и потпуну посвећеност током цијелог живота, али увијек нама доноси многоструко више од онога што му дамо, казала је за Портал РТЦГ позната црногорска виолинисткиња Верица Чуљковић. Истакла је да je након свирања на откривању виолине најпознатијег градитеља виолина Ђузепеа Гварнерија из 1726. године, која се налази у згради Јавног сервиса, са великим интересовањем о инструменту контактирао и познати свјетски виолиниста Давид Гарретт.

"Мој први сусрет са музичком школом био је резултат такозваног “лова на таленте” па могу рећи да је срећа да се нађем на правом мјесту у право вријеме била од великог значаја. У складу са високим нивоом талента који је том приликом откривен, препорука је била да мој инструмент буде виолина и заиста сам се од првог тренутка сродила са њом, а убрзо након тога кренула је и моја такмичарска каријера која је испунила очекивања дајући значајне резултате", казала је Чуљковић. 

Навела је да је виолина  инструмент који сам по себи има највише могућности у свом изразу те да је самим тим техника свирања је јако обимна и захтјевна за усавршити.

Казала је да њено школовање почиње од најранијих година.

"Само школовање почиње од најранијих година, па се и након завршеног факултета музичких умјетности наставља цијелог живота. Вјежбање, усавршавање и констатно одржавање форме су саставни дио бављења овом професијом", казала је Чуљковић.

Навела је да велико задовољство налази у томе што је "својим радом успјела да буде дио промјене интересовања црногорске публике". 

"Међу главним цртама мог карактера јесте то да стално имам потребу да откривам нове ствари и у њима се опробам, па је то био случај и у дисциплинама којима се у мом окружењу нико не бави и за дјеловање на тим пољима није постојао никакав “рецепт”. Са једне стране јесте изазов, константно сусретање са новим препрекама и настојања да се пронађе прави пут, али са друге стране је то увијек за мене причињавало посебну сатисфакцију. Просто није мали подвиг бавити се нечим чије вријеме је тек у свијету долазило, али велико задовољство налазим у томе што сам својим констатним радом успјела у да будем дио промјене интересовања црногорске публике", казала је Чуљковић. 

Истакла је да јој је драго када види колеге да иду њеним стопама. 

"Драго ми је кад видим колеге да данас иду мојим стопама, јер то даје наду за још богатијом културном сценом и већим потенцијалом у продукционим оквирима.

Репертоар се бира, објашњава Чуљковић, у складу са тим шта саме прилике захтијевају.

"С обзиром на широко поље дјеловања, промишљање репертоарских политика у оквирима појединачних форми израза се разликују, па самим тим негдје имам слободу да се репертоар заснива на личним интересовањима и ономе што бих ја у нечијем таквом извођењу жељела чути, међутим, негдје се репертоар јако пажљиво гради у складу са тим шта саме прилике захтијевају. Не бих никако могла одвојити нешто што ми је ближе или ми више одговара, јер је можда синергија и стално преплитање то што мене најбоље описује", навела је Шуљковић. 

Казала је да је у овом тренутку највећи фокус на наступима јер су, како је навела,  до краја ове сезоне они практично свакодневни.

"Већ неко вријеме радим и на припремама новог спота и уједно објављивању нове композиције “Виолинегро”", казала је Чуљковић за Портал РТЦГ. 

Објаснила је да не може издвојити ниједан наступ као посебан, јер је, како је казала, био  велики број сјајних наступа, пројеката...

"Одувијек имам потешкоће да одговорим на питање који бих наступ издвојила, које ми се, морам признати, упућује јако често. Толико је сјајних пројеката, наступа, концерата, фестивала и сарадњи иза мене и многе су на неки свој начин посебне да просто не могу издвојити један", навела је Чуљковић. 

Казала је да је неизмјерно срећна што јој је, какао је навела, Радио Телевизија Црне Горе пружила прилику да свира на виолини Ђузепеа Гварнеија старој око три вијека. 

"Неизмјерно сам срећна што ми је захваљујући музичком уредништву и управи РТЦГ-а припала част да свирам на откривању виолине најпознатијег градитеља виолина Ђузепеа Гварнерија из 1726. године. Као награда за труд, ради и постигнућа указана ми је прилика да ја будем неко ко ће први пут послије много година свирати на њој. Јако занимљива ствар је да ме је након тог догађаја, са великим интересовањем о инструменту, међу многима контактирао и познати свјетски виолиниста Давид Гарретт (који лично посједује један од инструмената овог мајстора), што говори о невјероватном значају овог културног блага и његовој потенцијалној валоризацији", навела је Чуљковић. 

Кад је у питању компоновање музике за филм о Живку Николићу, Чуљковић је истакла да је на тај начин остварила своју спону са овим ванвременским умјетничким генијима.

"Музика за филм о великом Живку Николићу била је осврт на његову дугогодишњу сарадњу са црногорским композитором Бором Таминџићем и изузетна ми је част што сам на тај начин остварила неку своју спону са овим ванвременским умјетничким генијима. Мимо осврта на музику Живкових филмова, то је био једини играни сегмент овог филма, па сам сам се, снимајући сцене на истим мјестима и слушајући приче људи који су са њим сарађивали и дружили се, осјетила јако почаствовано и узвишено. Све то захваљујући редитељу овог филма Бојану Поповићу, чија је то била идеја", казала је Чуљковић. 

Казала је да професионално бављење музиком захтијева многа одрицања. 

"Професионално и академско бављење музиком, као и умјетношћу генерално, је узвишени позив који захтијева многа одрицања и потпуну посвећеност током цијелог живота, али заиста увијек нама доноси многоструко више од тога што му дамо", закључила је Чуљковић. 

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије